VELYKINIAI KŪRYBINIAI DARBAI SKAITYKLOJE

Pavasaris prasideda tada, kai pakvimpa žemė ir atbunda gamta. Tuomet laukiame Šv. Velykų – vienos didžiausių pavasario metų švenčių. Labiausiai Velykų laikotarpiu mus džiugina margučiai.

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia dvi margučių parodos, kurios viena kitą papildo. Pirmojoje – Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 3gc klasės moksleivės Evelinos Mociejūnaitės nepaprasto grožio, unikalūs  marginti velykaičiai.  Į kai kuriuos žiūrint, net sunku patikėti, kad tai moksleivės rankų darbo kūrinys. Pasak merginos mokytojos, žinomos mūsų krašto tautodailininkės Linos Živatkauskaitės–Žaliauskienės, „Evelina paprotinių menų ugdymu užsiima ne dėl pagyrų, konkursų ar apdovanojimų, o todėl, kad jai patinka marginti velykaičius. Tai ji daro su meile ir dideliu užsidegimu“. Todėl ji dalyvauja ne tik įvairiose parodose, konkursuose, bet ir pati veda edukacinius užsiėmimus. 2018 m. mergina tapo Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabrinis vainikėlis“ respublikinio etapo II vietos laimėtoja.  Taip pat ji yra Velykinio meno konkursų, vykstančių Punske, daugkartinė laureatė.

Evelinos 23 vašku margintų  margučių   raštai tradiciniai, spalvas išgauna maišydama dažus. Kiaušinių marginimo spalvos: juoda, rusva, raudona, ruda.  Po to puošia margutį vaško raštais:  lapeliais, žiedeliais, šakelėmis. Raštai išdėstomi dviejuose šonuose. Evelina Mociejūnaitė vašku margina margučius labai meistriškai Tai – tikri meno kūriniai, prasidedantys nuo taškelio ir išsirutuliojantys į unikalų raštą.

Į gražią  kūrybinę bendrystę įsilieja ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 5–12 klasių mokinių piešinių paroda „Velykiniai margučiai“. Mokiniams talkino dailės mokytoja Jūratė Baranauskienė. Mokinių kūriniuose atsikartoja lietuvių liaudies motyvai: Gyvybės medis, paukščiai, gėlytės, saulutės, žvaigždutės, vingeliai bei baltiški – lietuviški ženklai, simboliai. Piešiniai atlikti įvairia technika: grafikos, tapybos, mišria, vaško bei akvarelės.

Velykos – laukimo, susikaupimo bei apsivalymo  laikas. Todėl mokiniai piešdami šį Velykinį  simbolį, geriau susipažino su Velykų papročiais, tradicijomis bei lietuvių kultūra.

Jų išmonė, kūrybiškumas, originalumas padėjo jiems sukurti nepaprastai puikius margučius.

Kviečiu į skaityklą pasigrožėti mokinių sukurtais darbais. Parodos veiks iki balandžio 30 d.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė