Vaikų knygos šventė

Tarptautinė vaikų knygos diena švenčiama nuo 1967 m. balandžio 2 dienos  ir sutampa su Hanso Kristiano Anderseno gimimo diena. Šiemet ją paminėjome dalyvaudami dviejuose įdomiuose renginiuose.

Balandžio 13 dieną Lazdijų viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų mylimas rašytojas Vytautas Račickas. Mes su auklėtoja Jolanta Patackaite dalyvavome  jo naujausios knygos „Baltoji Gėlelė ir Juodasis Princas“ pristatyme, kurio metu Vytautas Račickas ir su juo atvykęs bibliotekininkas Petras Zurlys skaitė šio autoriaus kūrinių ištraukas, rašytojas atsakė į mūsų klausimus, ne vieną smalsų ir aktyvų renginio dalyvį apdovanojo savo kūrybos knygele.

Balandžio 14 dieną gimnazijos bibliotekininkės Daivos Mikalauskienės buvome pakviesti į skaityklą, kurioje vyko netradicinė lietuvių literatūros pamoka „Aldonos Mikalonienės eiliuota pasaka „Mergaitė su degtukais“ –  Hanso Kristiano Anderseno pasakos interpretacija“. Daiva Mikalauskienė mus supažindino su vieno populiariausių pasaulyje vaikų rašytojų Hanso Kristiano Anderseno biografija ir kūryba, o mes garsiai perskaitėme jo pasaką „Mergaitė su degtukais“. Vėliau šią pasaką jau skaitėme eiliuotą, kadangi lazdijietė, mums jau gerai žinoma poetė Aldona Mikalonienė, kurios knygelė „Raidelių kelionė po Lietuvą“ neseniai buvo pristatyta mūsų klasėje, 2010 m. parašė ir išleido eiliuotą poemą,  ją irgi pavadinusi „Mergaitė su degtukais“. Pasak autorės, ši knyga – skolos grąžinimas Andersenui, kadangi juo domisi nuo pat vaikystės. Tai skaudi poema apie Kūčių dieną iš namų išvarytą mergaitę, kuri gatvėje mėgina praeiviams įsiūlyti degtukų. Nors autorė A. Mikalonienė sukūrė originalius posmus, tačiau  jie primena tikrąją  H. K. Anderseno pasaką, kuri vėl nukėlė mus į neįprastą pasaulį, kupiną svajonių, abejonių bei stebuklų. Poemos autorė Aldona Mikalonienė nepakeitė Hanso Kristiano Anderseno pasakos „Mergaitė su degtukais“ pabaigos, tačiau mums palengvėjo perskaičius, kad jų herojė, žemėje nuskriausta mergaitė, pateko į angelų globą. Mums labai patiko ir šios knygos iliustracijos, kurias nupiešė mūsų dailės mokytoja Jūratė Baranauskienė.

Apibendrindami šią pamoką su savo literatūros mokytoja Jolanta Patackaite, padarėme išvadą, kad kurti eiliuotus tekstus sudėtingiau, nei rašyti proza. Tą susitikime su mumis prisipažino ir rašytojas Vytautas Račickas, išleidęs poezijos knygą, tą patyrėme ir mes patys, pabandę pratęsti Aldonos Mikalonienės eiles, tačiau mes, kaip ir poetu tapęs rašytojas Vytautas Račickas, rezultatu buvome patenkinti. O lazdijietei Aldonai Mikalonienei eiliuoti sekasi lengvai, todėl laukiame jos naujos knygos bei kitų susitikimų su įdomiais literatūros kūrėjais.

LMGG 5b klasės mokiniai