Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51133

info@lazdijugimnazija.lt

Perskaitytos knygos padrąsino pažinti ir pamilti save pačius, atvėrė naujus horizontus

 

        Gruodžio 8 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko literatūrinė netradicinio skaitymo pamoka „Nuostabus knygų pasaulis: laiškas mylimiausiam knygos veikėjui. Nuomonė apie perskaitytą knygą“. Pamokoje dalyvavo 2 g d klasės mokiniai su lietuvių kalbos mokytoja Dale Jefimova.

        „Žmogaus santykis su knyga visada individualus, visada paslaptingas aktas, kurio rezultatai neišmatuojami ir nepasveriami. Jie gyvena su žmogumi, tiksliau pasakius, jie reiškias žmogaus poelgiu, nusiteikimu, žodžiu, o gal ir žygdarbiu. Perskaityta knyga visam laikui pasilieka mumyse, nuolat, mums net nežinant, materializuodamasi įvairiom mūsų fizinio ir dvasinio gyvenimo formom. Vadinasi, knyga gimsta ne tada, kai ji  atsiranda knygyno vitrinoje, o kai ją perskaito pirmas žmogus. Iš čia ypatingas rašytojo suinteresuotumas savo skaitytoju: rašytojas supranta, kad be skaitytojo dalyvavimo jo knyga nėra knyga“ – šiais Justino Marcinkevičiaus žodžiais iš knygos „Dienoraštis be datų“ pamoką pradėjo mokytoja Dalė Jefimova.  Pasak mokytojos, šiais žodžiais liaudies poetas apibūdina skaitytojų santykį su knyga. Žmogaus asmenybės vystymuisi įtaką daro daug dalykų, vienas iš jų – knygų skaitymas. Knygų skaitymas teikia daug naudos ir malonumo,  jis taip pat ugdo žmogaus asmenybę. „Knyga pagauna ir įtraukia skaitytoją todėl, kad šis randa joje savo apmąstymus, kuriuos laikė nevertingais, džiaugsmą ir liūdesį, kurį stengėsi užgniaužti, ištisą jausmų pasaulį, kurį galbūt niekino ir kurio vertė staiga naujai atsiskleidė“, – gražiai pamoką tęsė mokytoja.

        Neretai sakoma: „Parodyk, kokias knygas skaitai, ir aš pasakysiu, kas tu“. Kad šis kriterijus yra visiškai patikimas, įsitikinome klausydamiesi 2 g d klasės mokinių minčių apie perskaitytas knygas. Bene įdomiausia tai, kad šie mokiniai mieliausiai skaito  fantastinę literatūrą. Apie tai gražiai kalbėjo Gabija Miklušytė, pristatydama  Kevino Brooks knygą „Dienoraštis iš bunkerio“, kurią perskaitė per vieną vakarą. Tai šokiruojanti, sukrečianti ir tuo pačiu įtraukianti knyga, kurią Gabija rekomendavo perskaityti ir savo klasiokams.

        Arnas Naujalis prisipažino, jog jis nėra aistringas knygų mėgėjas, tačiau  mokslinės fantastikos pradininko, prancūzų rašytojo Žiulio Gabrieliaus Verno  knyga „20000 mylių po vandeniu“ jam paliko neišdildomą įspūdį.

        Kai knygų gyvenimas susiliečia su išskirtiniais kūrėjų likimais, jis įgauna naujų spalvų. Ir čia paminėtina vienos garsiausių šių dienų amerikiečių rašytojos knyga – trilogija „Bado žaidynės“. ,,Išgyvenimas bet kokia kaina“, – taip šią knygą apibūdino Silvestras Goberis. Mokinys prisipažino, jog šios knygos jį taip įtraukė, kad nešėsi  jas  prie pietų stalo ir laikė ant kelių, kad galėtų toliau  skaityti.

        Manau, kad mokinių perskaitytos knygos padrąsino pažinti ir pamilti…. save pačius, atvėrė naujus horizontus.

        Bene įdomiausia pamokos dalimi tapo mokinių parašyti laiškai savo mylimiausiam knygos herojui. Nes laiškas – tai lyg trumpa graži pasaka, kurią mokiniai sekė savo mylimiausiam knygos herojui. Ernesta Ažukaitė, Arminas Jezerskas, Urtė Brundzaitė parašė laiškus Hariui Poteriui – knygų herojui ir jam išsakė savo mintis bei pastebėjimus. Evelina Antanavičiūtė parašė laišką Katjos Millay „Ramybės jūra“ pagrindinei veikėjai Nastei – talentingai pianistei, kurios svajonės vieną dieną sudūžta negrįžtamai. Miglė Sapiegaitė perskaitė laišką, parašytą L. J. Smith knygos „Vampyro dienoraščiai“ pagrindinei herojai Elenai. Mokiniai, rašydami laiškus, lavino savo vaizduotę, estetinį skonį.

        Verčiant perskaitytų knygų bei parašytų laiškų puslapius po puslapio, pamažu priėjome prie trečios pamokos dalies. O ji gana kūrybiška ir įdomi. Mokytoja Dalė Jefimova mokinius suskirstė darbo grupelėmis, kuriose sprendė užšifruotus rebusus apie rašytojus, jų kūrinius bei kūrinių veikėjus. Iš duotų paveikslėlių reikėjo atspėti autorių, kūrinį bei įvykių seką. Mokiniai buvo puikiai nusiteikę, todėl kūrybingai bei smagiai atliko užduotis

        Mokytojas, mokinys, knyga – šis ryšys yra labai prasmingas. „Kol yra knyga, žmogui negresia vienišumo pavojus“ (Just. Marcinkevičius). Tai įrodė mokiniai, pristatinėdami savo  įdomiausias knygas.

        Nenustokime skaityti sau ir kitiems. Nenustokime skaityti čia ir dabar. Visada.

 

                                                                 Daiva Mikalauskienė

 

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51133

El.p.: info@lazdijugimnazija.lt