Netradicinė pamoka „Šv. Agota. Duonos diena“

Duona, duonelė, duonytė – vis ta pati ir vis kitokia….

Vasario 5 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko netradicinė pamoka „Šv. Agota. Duonos diena“, skirta šv. Agotos dienai paminėti. Pamoką vedė šių eilučių autorė. Pamokoje dalyvavo 5d klasės mokiniai. Netradicinės pamokos tikslas  – supažindinti mokinius su lietuvių liaudies papročiais ir tradicijomis, šv. Agotos dienos reikšme, padėti pažinti, suprasti ir perimti lietuvių tautos istorinį bei kultūrinį palikimą, ugdyti asmenybę, atsidavusią tautinėms vertybėms.

Pamokos pradžioje nuskambėjo  iš penktokų lūpų eilės apie duoną.  Vėliau šių eilučių autorė papasakojo mokiniams duonos atsiradimo istoriją, jos reikšmę žmonijos kultūroje ir tradicijose. Buvo tikima, kad per šv. Agotos vardines bažnyčioje pašventinta duona įgauna apsauginių galių. Pasak tikėjimo, šv. Agotos duona būdavo atkerimi blogosios akies nužiūrėti žmonės ir gyvuliai. Ne viena mama, išleisdama sūnų į armiją (ar dar blogiau – į karą), į jo drabužį įsiūdavo pašventintos duonos gabalėlį, kad šis saugotų jos vaiką nuo priešo kulkos. Jei namuose kildavo gaisras, žmonės apnešdavo šv. Agotos duoną aplink trobesį ir mesdavo jį į ugnį, kad ši nurimtų.

Šiais laikais pavojai yra kitokie, bet vis dar tikima, kad šv. Agotos duonelė yra apsauginė. Taigi šventoji duonelė gina nuo visko. Ją žmonės nešiojasi piniginėse, vežiojasi mašinose, tikėdamiesi apsisaugoti nuo vagysčių, avarijų ir kt. nelaimių.

Netradicinės pamokos metu mokiniai bandė išsiaiškinti, kokia jiems duona skaniausia ir kodėl ją reikia gerbti ir mylėti. Vėliau visi kartu minė mįsles,  minkles, rinko maloninius bei giminingus žodžius.  Iš atskirų žodžių bandė sudėti eilėraštį  „Kai duonos kasdieninės laužiu kampą“. Mokiniams užduotis atlikti sekėsi puikiai.

Pamokos pabaigoje mokiniai reflektavo,  ką jie sužinojo, suprato ir ar buvo įdomu.

Užsibrėžtus tikslus ir uždavinius pasiekėme. 5d klasės mokiniai prisiminė duonos istoriją ir palinkėjo vieni kitiems, kad jos niekada nestigtų ant kiekvieno iš mūsų kasdienio stalo.

Duonos dienos paminėjimą (pamoką) pabaigėme „Agotos“ duonos ragavimu. Tai buvo proga prisiminti duonos svarbą, jos sakralią vietą mūsų kultūroje.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė