Netradicinė pamoka „Skaitau lietuviškai. Skaitydamas augu“

Gera knyga – tarsi pokalbis su protingu žmogumi: teikia žinių, moko apibendrinti tikrovę, suprasti gyvenimą. (A. Tolstojus)

Knygos atsiradimas glaudžiai susijęs su žmonių visuomenės vystymusi. Žmogaus santykis su knyga svarbus nuo tada, kai buvo išrastas raštas. Todėl ir knygos nuo senų laikų rašomos ir skaitomos, o jų skaitymas visuomet buvo įdomus ir savotiškas užsiėmimas, kuris padėdavo tobulėti, perimti visumą žinių, sukauptų per žmonijos istoriją.

Kokia skaitymo prasmė, paskirtis ir nauda šiandien? Kokį vaidmenį perskaityta knyga vaidina penktoko gyvenime?  Šiuos klausimus 5 b klasės mokiniai aptarė dalyvaudami netradicinėje pamokoje, kuri vyko gimnazijos 6 kabinete. Netradicinių pamokų ciklą „Skaitau lietuviškai. Skaitydamas augu“ šia pamoka pradėjo lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jolanta Patackaitė.

Mokytoja suformulavo konkretų pamokos tikslą – pristatyti perskaitytas knygas, giliau suvokiant jų turinį bei sudominant jomis bendraklasius. Organizuodama šią pamoką, J. Patackaitė iškėlė uždavinį – skatinti mokinius domėtis knygomis (pagarbos knygai ugdymas).

Tada prasidėjo 5 b klasės mokinių kelionė po knygų pasaulį… Taigi, pamokos metu mokiniai pristatė atrastąją savąją knygą.

Kiekvieno pristatymo metu mokinys klasei turėjo parodyti perskaitytą knygą, pristatyti knygos autorių, veikėjus bei įdomiausius įvykius (įvardyti, kas patiko, kas nepatiko, atskleisti panašumus tarp savęs ir veikėjo).

Penktokai rodė perskaitytas knygeles (detektyvines, fantastines – mistines, siaubo, istorines ir kitas), gebėjo puikiai perpasakoti turinį, surasti pagrindinę mintį, įvardyti veikėjus, įvykius, veiksmo vietos aprašymą bei įvertinti – pasakyti savo nuomonę apie perskaitytą knygą.

Pasak moksleivių, knygas jie dažniausiai renkasi pagal pavadinimą, žanrą, autorių, iliustracijas, knygos anotaciją.

Taip buvo pristatytos lietuvių ir užsienio autorių Nicki Thorton „Paskutinės galimybės viešbutis“, Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraštis 4. Karštos vasaros dienos“, Vytauto V. Landsbergio „Arklio Dominyko kelionė į žvaigždes“, Adrian Edmondson „Tilė ir laiko mašina“, Neringos Vaitkutės „Klampynų kronikos“, 1 dalis ir kiti kūriniai.

Mokinių pristatomos knygos nuteikė pozityviai. Džiugina faktas, kad visi mokiniai, dalyvavę šiose dviejose pamokose, puikiai sugebėjo apibūdinti perskaitytas knygas, kurios privertė juos susimąstyti, ieškoti savo tiesos. Labai sužavėjo Jorio Strašinsko parengtos skaidrės, kuriose jis pristatė anglų kilmės amerikiečių rašytojos, dramaturgės Frencis Bernet knygą „Paslaptingas sodas“. Šiomis skaidrėmis Joris ne tik sužavėjo klausytojus, bet ir įtikino juos, kad jo siūlomą knygą verta perskaityti.

Sudomino  kaišiadorietės žurnalistės Elvyros Žeižienės realistinio žanro knyga „Kedrynų mergaitės istorija“, kurią įdomiai savo klasės draugams pristatė Mantvydas Maskaliūnas. Šią knygą autorė parašė remdamasi savo asmenine patirtimi ir išgyvenimais tremtyje.

Susipažinti su perskaityta knyga pakvietė ir Rugilė Slivinskaitė, kuri dalijosi savo mintimis apie amerikiečio Grego Kincaido knygą „Šuo, vardu Kalėdos“, kurioje aprašoma begalė kalėdinių stebuklų.

Klausydamiesi Vytautės Šilkaitytės pasakojimo apie Jurgos Baltrukonytės knygą „Išgyvenimo gidas panelėms“, bandėme ,,atrasti savo stipriąsias savybes bei pamilti save“ (citata iš knygos).

Iš tikrųjų skaitymo svarbos neįmanoma išmatuoti vien perskaitytų ar paimtų skaityti knygų skaičiumi, tai atsispindi pačiame žmoguje. Knyga – turtas, sukurtas kiekvienam iš mūsų. Tą paliudijo ir visi 5b klasės mokiniai, pristatydami savo perskaitytas knygas.

Šių pamokų metu ypač glaudžiai su mokiniais bendravo  jų auklėtoja, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jolanta Patackaitė. Ji aptarė kiekvienos knygos įvykius, skatino mokinius išsakyti savo nuomonę, ieškoti savo tiesos, suvokti knygos siužetą bei jį vertinti.

Pamokos pabaigoje šių eilučių autorė pasidžiaugė mėgstančiais skaityti moksleiviais ir ragino juos visada draugauti su knyga.

Netradicinė pamoka „Skaitau  lietuviškai. Skaitydamas augu“ buvo labai turininga ir visiems patiko. Daugelis įvardijo, kokią knygą, draugų pasiūlytą, norėtų perskaityti. Belieka tik palinkėti, kad neišblėstų entuziazmas ir būtų atveriami platesni vartai į nuostabią, stebuklais, nuotykiais bei istorijomis kvepiančią knygų šalį!

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė

Nuotraukos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Jolantos Patackaitės