Netradicinė pamoka „Lietuvių kalbos žodynai“

Rugsėjo 20 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos  7b klasės mokiniams (mokytoja Birutė Plečkaitienė) lietuvių kalbos pamoka vyko ne tradicinės klasės aplinkoje, o skaitykloje ir bibliotekoje. Pamokos tema – „Lietuvių kalbos žodynai“,  mokymosi   tikslai – supažindinti moksleivius su skaitykloje bei bibliotekoje esančiais įvairiais žodynais, sužinoti, kuo skiriasi „Lietuvių kalbos žodynas“ ir  „Dabartinės lietuvių kalbos žodynas“, išmokti naudotis sinonimų, antonimų ir frazeologizmų žodynais.

„Nors kalboje yra labai daug žodžių, mes kasdien jų vartojame palyginti nedaug. Net ir pats žodingiausias rašytojas negali mokėti visų kalbos žodžių“, – sakė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Birutė Plečkaitienė. Ji vaizdingai pasakojo apie lietuvių kalbos žodynų įvairovę, jų vienybę istorinėje raidoje. Pamokos metu mokytoja daug kalbėjo apie Konstantino Sirvydo lingvistinę veiklą, jo kūrybinį palikimą, indėlį į kalbotyrą bei  trikalbio „Lenkų – lotynų – lietuvių kalbos“ žodyno  reikšmę.

Netradicinės pamokos „Lietuvių kalbos žodynai“ metu mokytoja pristatė didžiausią vienkalbį lietuvių kalbos žodyną „Lietuvių kalbos žodynas“. Ji minėjo, kad jį sudaro net 20 tomų ir apie 22 tūkstančiai puslapių bei daugiau kaip 11 mln. žodžių.

Bibliotekininkės Laima ir Daiva papasakojo  apie svarbiausią lietuvių kalbos žodyną, vadinamą „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“ bei specialiuosius žodynus (Antanas Lyberis „Sinonimų žodynas“, Irena Ermanytė „Antonimų žodynas“, Frazeologijos žodynas), mokė, kaip tinkamai ieškoti reikalingų žodžių.

Vėliau 7b klasės mokiniai turėjo nurodytame žodyne surasti įvairių žodžių reikšmes ir jas perskaityti. Septintokai aktyviai ieškojo reikiamos informacijos, noriai sklaidė žodynų puslapius.

Taigi, nuoširdžiai padirbėję, išklausę vieni kitų  pasirinktas neįprastas žodžių reikšmes, diskutavo, kaip būtų galima turtinti savo žodyną.

Tai buvo sėkminga pamoka,  nes mokiniai ir mokytojas netradicinėse  erdvėse be įtampos,  nesivaržydami vieni kitų, bet gerbdami, per 45 minutes įgyvendino pamokos tikslus.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė