Netradicinė pamoka „Kūrybinė laboratorija: mokinių sukurtų eilėraščių laisvės gynimo tema skaitymai, skirti Pasaulinei poezijos dienai paminėti ir šiandienos realijoms Ukrainos karo fone apibūdinti“

Kovo 28 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko netradicinė pamoka 7B klasėje „Kūrybinė laboratorija: mokinių sukurtų eilėraščių laisvės gynimo tema skaitymai, skirti Pasaulinei poezijos dienai paminėti ir šiandienos realijoms Ukrainos karo fone apibūdinti“.  Ši pamoka turėjo vykti kovo 21 d., kai visame pasaulyje minima Pasaulinė poezijos diena. Tačiau pamokos datą pakoregavo epidemija, todėl pamoka buvo perkelta į kovo 28 dieną. Pamokos pradžioje lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vida Kvaraciejienė  pristatė pamokos uždavinį bei šios pamokos tikslus – skatinti mokinius laisvai, savarankiškai mąstyti, giliau pažvelgti į poezijos ir žodžio „laisvė“ sampratą, sudaryti galimybę mokiniams atskleisti iniciatyvumo, kūrybiškumo gebėjimus, plėsti žinias apie poeziją, kaip vaizdžiausią, tiksliausią žmonių jausmų, minčių ir patirčių išraišką bei skatinti mokinius domėtis laisvės siekiu kaip amžinąja vertybe.

Mintis kurti eiles laisvės tema kilo mokiniams, apsilankius Laisvės kovų muziejuje ir susipažinus su originaliomis partizanų ryšininkės Elės Radzevičiūtės-Andruškevičienės sukurtomis jautriomis bei ilgesingomis dainomis apie sunkų partizanų ir tremtinių gyvenimą. Be galo didelį įspūdį septintokams paliko Laisvės simbolis – didžiulis krėslas su užrašu: „Kokio dydžio yra laisvė“. O už poros savaičių, vasario 24 d., Rusija įsiveržė į Ukrainą…

Taip, didžiausia kiekvieno žmogaus, kiekvienos tautos vertybė – laisvė. Laisvė mus kiekvieną įkvepia, tačiau ir įpareigoja. Mūsų istorija turtinga svarbiais, pasididžiavimo vertais įvykiais. Metų pradžioje minimos trys ryškiausios Lietuvos datos: Sausio 13-oji, Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji. Tai dienos, turėjusios didžiausią reikšmę Lietuvos valstybingumui XX amžiuje, nes jos padėjo lietuviams atkurti ir apginti šalies nepriklausomybę. Laisvė – tai didžiausia kiekvieno žmogaus ir tautos vertybė. Deja, dažnai ji reikalauja aukų, kartais labai didelių. Todėl karas Ukrainoje mokiniams parodė, kokia svarbi mums laisvė, kurios tikroji reikšmė išryškėjo agresijos Ukrainoje akivaizdoje.

Vėliau šių eilučių autorė trumpai  apžvelgė Pasaulinės poezijos dienos minėjimo istoriją.  Ši diena  nuo 2000 metų kovo 21 d. minima visame pasaulyje. Netradicinės pamokos gimnazijos skaitykloje metu skambėjo skaidriu ilgesiu persmelkti 7B klasės mokinių sukurti posmai laisvės gynimo tema. Laisvė nėra duotybė – ją reikia puoselėti ir saugoti kasdien. Todėl kiekvienas septintokų eilėraščio posmelis, kiekvienas žodis yra išjaustas, išsvajotas laisvės troškimo pažinimu. Kitaip tariant, laisvę reikia tausoti ir džiaugtis kiekviena akimirka dėl to, kad mes esame čia, dėl to, kad mes mokame svajoti, tikėti, mąstyti. „Branginsiu aš tave, mylėsiu ir tausosiu, ir niekam aš tavęs tikrai neatiduosiu“, – tai ištrauka iš 7B klasės mokinio Tito Lukoševičiaus eilėraščio „Ką man reiškia laisvė?“ Mokiniai pristatė savo sukurtus eilėraščius patys juos skaitydami. Klasės draugai susikaupę klausėsi ir žavėjosi poetiniu žodžiu. Mokytoja Vida Kvaraciejienė papasakojo kiekvieno eilėraščio atsiradimo istoriją, apibūdino temą ir pagrindinę mintį. Ji žavėjosi visų kūrybiniais bandymais: Miglės Jarmalaitės eilėraščiu „Bloga nuojauta“, Eisvinos Mocejūnaitės ir Gretos Jančiukaitės bendru eilėraščiu „Laisvė“ ir kitais.

Įvykdę visas suplanuotas veiklas, mokiniai raštu atsakė į lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Vidos Kvaraciejienės pateiktus refleksijos klausimus: „Ko aš galėčiau pamokyti kitus ir ko pats(-i) galėčiau pasimokyti iš kitų?“ Džiugu, daugelis manė, kad ši pamoka įdomi ir naudinga, kadangi buvo pažadinti kūrybiniai sugebėjimai ir pasinerta į poetinio žodžio galią. Juk poezija – nuostabiausias žmogaus kūrinys, gimstantis jautrioje sieloje.  Netradicinės pamokos metu mokinių ištartas poezijos žodis leido mums visiems pajusti žmogišką artumą, bendravimo bei komunikavimo džiaugsmą, tikrumą, kurio, manau, taip stinga šiandienos permainingame pasaulyje.

Pamokos pabaigoje šių eilučių autorė kiekvienam mokiniui įteikė po knygos skirtuką, kurį iliustravo lazdijietė menininkė Nijolė Vasiukonienė.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vida Kvaraciejienė ir mokiniai padovanojo  skaityklai Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 7B klasės mokinių sukurtų eilėraščių Laisvės gynimo tema, skirtų Pasaulinei poezijos dienai paminėti, aplanką.

Būkime laisvi, kūrybiški ir linksmi! Branginkime laisvę!

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė