Netradicinė literatūros pamoka 5B klasėje

Vasario 12 d. 5B klasėje vyko netradicinė literatūros pamoka  –  virtualus susitikimas su vaikų literatūros kūrėja, šiuo metu gyvenančia JAV, Evelina Daciūte. Per literatūros pamokas besigilinant su penktokais į teksto kūrimo paslaptis, atsirado puiki galimybė į paslaptingą kūrybos pasaulį panirti kartu su rašytoja, 11 knygų vaikams autore, kurios knyga „Laimė yra lapė“ tapo labai populiari ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Štai keletas faktų apie šios knygos ir Evelinos Daciūtės kaip kūrėjos įvertinimą.

2017 m. knyga „Laimė yra lapė“ pelnė geriausios knygos vaikams nominaciją. Ji taip pat buvo pripažinta gražiausia metų knyga (iliustravo dailininkė Aušra Kiudulaitė) ir už tai apdovanota Domicelės Tarabildienės premija. Tais pačiais metais autorės apdovanotos Bolonijos vaikų knygų mugės diplomu, Nami (Pietų Korėja) iliustratorių parodos diplomu, 2017 m. knyga įtraukta į reikšmingiausių pasaulio knygų vaikams katalogą „Baltieji varnai“ („The White Ravens“). 2019 m. Amerikos bibliotekų asociacija įtraukė knygą į išskirtinių knygų sąrašą (Notable Children’s Books list). 2019 m. The Batchelder apdovanojimas (Amerikos bibliotekų asociacijos teikiamas už išskirtiniausią paskutiniais metais JAV išleistą knygą vaikams, kuri buvo sukurta ne JAV ir ne anglų kalba). Taigi Evelinos Daciūtės knygas vaikams skaito bei vertina įvairių šalių skaitytojai.

Rašytojos gyvenimas ir kūryba yra puikus pavyzdys jaunam žmogui, kaip bet kokias gyvenimo aplinkybes galima išnaudoti kuo geriausiai realizuojant save ir džiuginant kitus. Kaip ir šis susitikimas – toks pats puikus įrodymas, kad nuotolinis mokymasis, dėl kurio visi skundžiamės ir kurio pabaigos laukiame nesulaukiame, gali suteikti nuostabias galimybes. (Beje, rašytoja sakė, jog Amerikoje vaikai nuotoliniu būdu mokosi nuo praėjusių metų kovo mėnesio ir dar nėra jokių ketinimų jį pabaigti). Su rašytoja, kuri buvo kitame Žemės pusrutulyje, kitoje laiko juostoje,  už tūkstančių kilometrų, „už jūrų marių“, kalbėjomės lygiai taip pat kaip vienas su kitu.

Ką mano apie šią pamoką, apie šį susitikimą patys penktokai?

„Pamokoje su rašytoja Evelina Daciūte jaučiausi puikiai. Man labai patiko jos pasakojimai apie savo knygas ir pasakyti įdomūs faktai apie gyvenimą ir kūrybą. Evelina Daciūtė buvo labai draugiška, mandagi ir nuoširdi. Mane labai įkvėpė jos emocijos, pasakojimai ir labai graži šypsena. Tokia pamoka man labai patiko.“ (Milena Rusevičiūtė)

„Man labai patiko! Sužinojau, nuo ko reikėtų pradėti, norint parašyti knygą, iš kur semtis minčių ir idėjų. Rašytoja Evelina papasakojo, kad būdama maža labai mėgo skaityti knygas, (ją nuo knygų mamai buvo taip sunku atitraukti kaip dabar vaikus nuo kompiuterio ar mobilaus telefono). Dabar ji yra parašiusi jau 11 knygų ir jai puikiai sekasi! Sužinojome, ką dar knygų autorė veikia be rašymo, – būna keturių vaikų mama ir dėl to labai džiaugiasi. Mane labai sužavėjo jos knyga ,,Laimė yra lapė“. Tokia šilta ir nuoširdi. Pilna gilių minčių ir įspūdinga. Po pokalbio su rašytoja supratau, ką reiškia keliauti po įvairias šalis, rašyti knygas, iš kur semtis idėjų. Ji puikiai atsakė į mano užduotus klausimus. Palinkėčiau Evelinai Daciūtei ištvermės, sėkmės ir dar daug daug knygų parašyti. Ateityje norėčiau susipažinti su dar ne vienu man patinkančių knygų autoriumi.“ (Viltė Gražulevičiūtė)

Ši netradicinė pamoka buvo tikrai puikus besibaigiančios savaitės akcentas ir, tikiuosi, paskatinimas mokiniams atostogas praleisti nepamirštant draugystės su knyga.

O už šio gražaus ir turiningo susitikimo idėją bei jos įgyvendinimą visų 5B klasės mokinių bei lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos vardu nuoširdžiausiai ačiū šauniajai Viltės mamai Živilei Gražulevičienei.

Birutė Plečkaitienė,
5B klasės lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja