Netradicinė gamtos pamoka „Paukščių globa žiemą“

Žvarbią 2021 metų vasario 5-osios dieną, jau nors ir įprasta, tačiau skubėjome jungtis prie zoom platformos, kur labai įdomią ir šiuo metu, taip reikalingą pamoką mūsų klasei vedė ornitologas Gediminas Petkus.

Gediminas “Pažinkime paukščius drauge” edukacijų kūrėjas, lankęsis paukščių pažinimo mokslinėse ekspedicijose Argentinoje, Brazilijoje, Gambijoje, Maroke, Kipre, Ukrainoje, Estijoje, Lenkijoje, Lietuvoje. Gediminas dažnas svečias TV laidose ir radijuje, skaito paskaitas visuomenei, veda mokymus mokytojams. Turi daugiau nei 10 metų patirtį vedant edukacijas darželiuose, mokyklose. Dirba Vilniaus, Kauno, Alytaus, Marijampolės miestuose. Gediminas dirba Lietuvos ornitologų draugijoje ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, turi pedagoginį išsilavinimą.

Gandrai, kregždės, kielės, devynbalsės, lakštingalos, čiurliai, gegutės ir kiti paukščiai įveikdami sunkią, kupiną pavojų ir įspūdžių kelionę atostogauja senajame žemyne – Afrikoje. Gulbės, įvairios antys, varnėnai nesivargina toli skristi ir pasiekė vakarų Europos šalis. Gervės šiuo metu Vokietijoje ir Ispanijoje.

Apie drąsiausius Lietuvos, ir ne tik, skraiduolius, likusius išmėginti puraus sniego ir ledo iššūkių mes, 5b klasės mokiniai, kartu su gamtos mokytoja Gintute Durtinevičiene, klausėmės ornitologo Gedimino pasakojimo.

Ne tik susipažinome su Lietuvoje likusiais žiemoti paukščiais, bet ir mokėmės kaip jiems pagelbėti per didžiausius žiemos speigus, pamatėme įvairių tipų konstrukcijų lesyklėles (kankorėžių, butelių-cilindrų, spiralių, platformų stalelių, stacionarių lesyklėlių-namelių). Ornitologas parodė kaip, pasigaminti originalias lesyklėles ir paukščių pyragus. Taip pat sužinojome, kurios lesyklėlės yra naudingos ir praktiškos paukščiams. Išmokome teisingai lesinti paukščius nedarant jiems žalos. Žinodami, galėsime ir kitiems pasakyti, patarti, jog negalima paukščių lesinti juoda rugine duona, citrusiniais, džiovintais, saldintais vaisiais, naminių gyvūnų ėdalu, sausainiais ir kitais kepiniais. Sužinojome, kaip padėti išgyventi nykstančioms kurapkoms, apie mažiausią paukštį pasaulyje – kolibrį, apie mažiausią Europoje paukštį – nykštuką, greičiausią pasaulio paukštį – sakalą keleivį, kurio nepavytų, net pats Kalėdų Senelis su elnių traukiamomis rogėmis, leisdamasis nuo aukštumų arba medžiodamas gali skristi apie 200 km/h (kai kuriais šaltiniais net iki 320 km/h) greičiu ir dar daugybę naudingų patarimų, žinių, faktų.

Susitikimo žinias pasitikrinti ir įtvirtinti kiekvienas galėjome po pamokos -ornitologo Gedimino atsiųstoje viktorinoje.

Už galimybę pamatyti ir išgirsti šią pamoką dėkojame visiems mūsų, 5b klasės mokinių, tėvams. Už iniciatyvą organizuojant pamoką-susitikimą dėkoju, savo mamai Živilei.

5b klasės mokinė Viltė Gražulevičiūtė