„Mobili bioklasė“ lankėsi Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje

2023 m. lapkričio 24 d. Lazdijų M. Gustaičio gimnazijos vienuoliktokai visai dienai tapo mokslininkais. Tą dieną į gimnaziją atvyko moderniausia mokslo įranga aprūpinta mobili laboratorija „Mobilioji bioklasė“. Tai Vilniaus universiteto kartu su bendrove „Thermo Fisher Scientific“, kuri yra didžiausia pasaulio bendrovė, siūlanti produktus ir paslaugas mokslui, įgyvendinamas projektas. „Mobilioji bioklasė“ mokinius supažindina su šiuolaikine įranga bei naujausiais molekulinės biologijos metodais, kurie yra naudojami kuriant vaistus, diagnozuojant ligas (pvz., vėžio ar genetinių ligų), nustatant parazitus (pvz., virusų ar bakterijų), tėvystę/tapatybę, nusikaltėlių paieškai ir kt. Juo siekiama skatinti jaunimą rinktis mokslininko profesiją.

Atvykę Vilniaus universiteto genetikos, biologijos ir kitus biomokslus studijuojantys studentai vieną gimnazijos klasę gana greitai pavertė modernia laboratorija, o mūsų gimnazijos 24 moksleiviai, apsirengę chalatais, užsidėję pirštines ir akinius, tapo tikrais tyrėjais. Programos metu moksleiviai dirbo su DNR – atliko jos išskyrimą bei mokslinio eksperimento atitikmenį, kuriame naudojo PGR (polimerazės grandininė reakcija) ir DNR elektroforezės metodus. Atliekant eksperimentus buvo naudojami „Thermo Fisher Scientific“ Vilniaus padalinyje kuriami ir gaminami įvairūs reagentai.

Kiekvienas mokinys gavo laboratorinių darbų aprašą, kuriame tiksliai buvo nurodyti reikiami atlikti darbai bei išsamiai aprašyta darbo eiga. Po teorinės dalies apie patį projektą, apie DNR, jos struktūrą ir funkcijas, gimnazistai mokėsi praktiškai dirbti su automatinėmis pipetėmis, jų antgaliais, purtyklėmis, mėgintuvėliais ir kitais prietaisais. Vyko pipetavimo varžybos, kuriose reikėjo kuo tiksliau įpilti reikiamą skysčių tūrį į mėgintuvėlį. Iš pateikto tirpalo moksleiviai išskyrė balkšvus siūlus – tai tikra DNR, kurią pamatė be didinamųjų prietaisų. Labiausiai moksleiviams patikusi dalis – eksperimentas, kurio tikslas – nustatyti, ar tyrimui gautame mėgintuvėlyje su DNR yra konkretus ieškomas genas. Šio darbo metu gimnazistai nustatinėjo, ar mėginyje, paimtame iš erkės, yra encefalito virusas, o gal borelijos – Laimo ligos sukėlėjo – bakterija. Iš duoto mėginio išskyrė ir padaugino atitinkamus ieškomo viruso ar bakterijos DNR fragmentus, atliko DNR elektroforezę agarozės gelyje. Tuomet savo darbo rezultatus gimnazistai apžiūrėjo ultravioletinėje šviesoje ir nustatė, kurių tirti mėginiai buvo užkrėsti erkinio encefalito, kurių – Laimo ligos sukėlėjais.

Šis mobilios laboratorijos apsilankymas tapo įsimintinu įvykiu gimnazijai ir ypač visiems programoje dalyvavusiems vienuoliktokams. Nuoširdžiai dėkojame VU studentams savanoriams ir projekto autoriams bei įgyvendintojams už moksleiviams suteiktą unikalią galimybę bent trumpam tapti tyrėjais, atlikti modernius mokslinius eksperimentus, praktiškai susipažinti su mokslininko profesija. Tai labai svarbu jaunimo profesiniam orientavimui!