MARGASPALVĖ KAKLARAIŠČIŲ PARODA GIMNAZIJOS SKAITYKLOJE

Tikriausiai daugelis žmonių bent kartą gyvenime yra bandę ką nors kolekcionuoti: kas senovines fotografijas, kas pašto ženklus, vokus su anspaudais, kalendorius, atvirukus, kas monetas, įvairius antikvarinius daiktus, vinilines plokšteles ar net ir saldainių popieriukus… Yra kolekcionierių, kurie domisi mada arba tam tikrais mados aksesuarais, pavyzdžiui, kaklaraiščiais. Lietuvoje vienas įžymiausių kaklaraiščių kolekcionierių yra žurnalistas Juozas Šalkauskas, Lietuvos radijo ir televizijos diktorius, renginių vedėjas, kurio kaklaraiščių kolekciją yra apkeliavusi visą Lietuvą.

Pasirodo, ne jį vieną žavi šie subtilūs vyriškos aprangos aksesuarai – kaklaraiščius jau daugelį metų kolekcionuoja ir lazdijietis Vytalius Spitrys.

Šiuo metu Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia margaspalvė Vytaliaus Spitrio kaklaraiščių paroda, traukianti akį įvairiais raštais, spalvomis ir tekstūromis. Tai ne vienerių metų kolekcionavimo rezultatas, o per kelis dešimtmečius sukauptas kaklaraiščių rinkinys. Kaklaraištis visuomet išreiškė vyro stilių ir individualumą, todėl savo išvaizdai neabejingas V. Spitrys juos rinko po vieną, po du pagal tų laikų madą bei stilių. ,,Nors mano tėvas buvo paprastas kaimo žmogus, tačiau pats mėgo nešioti kaklaraiščius ir mus skatino tai daryti“, – sakė lazdijietis. Pateikėjas prisipažįsta, kad jam labiau patiko tamsesnių atspalvių kaklaraiščiai. Vienus įvairioms progoms dovanojo draugai, pažįstami, giminaičiai, kitus, neatsispyręs aksesuaro žavesiui, pirko pats.

Parodoje galima išvysti 105 įvairių spalvų, raštų bei ornamentų kaklaraiščius. Dauguma jų pasiūti iš šilko, poliesterio, yra ir retesnių – išaustų iš vilnos. Tai išties graži, spalvinga bei įdomi vyriškų kaklaraiščių kolekcija.

Be tradicinių kaklaraiščių, parodoje galima apžiūrėti keletą austų tautinių juostelių bei vieną išskirtinį kavos puodelį, kuriame pavaizduotas klasikinis mėlynas kaklaraištis su raudonos / rusvos spalvos rombais bei juodais taškeliais.

V. Spitrys 1943–1951 m. mokėsi Lazdijų vidurinėje mokykloje. Ją baigęs studijavo Lietuvos valstybiniame kūno kultūros institute, vėliau įgijo ekonomisto specialybę. Nuo 1957 m. dirbo Lazdijų vidurinėje mokykloje mokytoju, vėliau buvo Liaudies kontrolės komiteto kontrolierius, Šeštokų apylinkės viršaitis, rajono savivaldybės administracijos Ūkio dalies vedėjas. Kadangi kaklaraištis visais laikais buvo stiliaus ir elegancijos simbolis, darbe V.Spitrys visada mėgo ryšėti vienspalvius, įdomaus audimo bei klasikinio marginimo su įstrižomis linijomis bei subtilios blizgios tekstūros kaklaraiščius. Neseniai V. Spitriui sukako 90 metų, todėl savo kaklaraiščių, kurių yra daugiau kaip šimtas, kolekciją nusprendė padovanoti mylimai mokyklai – Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijai. „Dovanoju kolekciją Tau, mano Mokykla, ir tikiu, kad atsiras entuziastų, mokinių ir mokytojų, kurie papildys ją originaliais kaklaraiščiais“, – kalbėjo V. Spitrys.

Man belieka tik palinkėti gerbiamam Vytaliui Spitriui sveikatos ir stiprybės, o Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos bendruomenę kviečiu apsilankyti margaspalvėje parodoje, kuri veiks iki balandžio 5 dienos.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė