LMGG šeštokai išleido tris laikraštukus dzūkiška tarme

Minint 770 metų nuo Dainavos vardo pirmojo paminėjimo, LR Seimas 2023  metus paskelbė Dzūkijos (Dainavos) metais.

Ta proga Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 6A, 6B, 6C klasės mokiniai kartu su lietuvių kalbos ir literatūros mokytojomis Jolanta Patackaite, Gintare Dereškevičiene ir Zita Šklėriene  ėmėsi iniciatyvos  ir sugalvojo išleisti laikraštuką „Dzūkų žinios“. Kiekviena klasė jį parengė, sumaketavo ir  išleido atskirai. Iš viso išleisti trys laikraščiai, parašyti  mūsų mylima dzūkiška šnekta.

6B klasės mokiniai išradingai parengė tekstus su įvairiomis užduotimis ir išleido „nuog nieko nepriklausomų LMGG laikrašcį, sumislytų dar 1253 Dzievulio metais, kadu pirmusyk buvo paminėtas Dzūkijos vardas“.

Pirmame laikraščio „Dzūkų žinios“ puslapyje moksleiviai eiliuotai  prisistato, dzūkiškai save apibūdindami:

Mes LMGG žvaigždukės, labai ylgos mūs nosukės –
Kur cik žūrai, ty ir mes, prisidzyrbį ing valias.
Ale mūs mergšukės cikros aniuolukės – Joriliukė, Darijukė,  Kamiliukė,
Rugiliukė, Emiliukė,  Vytautukė, Dainorukė ir Ugniukė.
Ir Pauliukas, Jonukas, Matukas – jau beveik apaštalukai.
Nu, bet aštuoni bernaiciai cikro grieko verci – du Jorukai, du Domukai,
Arminukas, Mantvydukas, Normantukas,  Karolukas.
O kici – Dominykucis, Gabrieliukas,  Augustukas – trys švenci karalukai.
Va toki ca mes visi – angelukai su sparnukais ir velniukai su raguciais!
In mokyklų  kas rytų suveinam linksmi ir nusteikį biskį pamokyc –
Ale pasilsėc nėra kadu, ba mes plušam, dzyrbam  už du.
Cik nevyrškinam namų darbų – mažum jau cikrai gana jų?
Norim mes cik šventį švęsc ir  nuog mokslų acidusc bet kokiu madu.

Šiame laikraštyje galima rasti daug vertingos informacijos apie  senoviškus dzūkiškus žodžius, jų reikšmę, dzūkiškas tradicijas, amatus,  žmones, dzūkų tautinius rūbus, spalvas bei raštų ir formų derinius. Laikraščio paskutiniame  puslapyje galima susipažinti su pačių mokinių pieštais dzūkiškais tautiniais drabužiais, kurie pasižymi nepaprastu spalvų, dryžių ir langelių margumu.  6B klasės mokiniai Rugilė ir Joris puikiai iliustravo dzūkų merginą ir vaikiną, vilkinčius tautinius rūbus.

Laikraštį pagyvina pačių mokinių sugalvoti jiems negirdėtų dzūkiškų žodžių paaiškinimai, pavyzdžiui, XXI amžiaus vaikams atrodo, kad žodis „zacyrka“ yra Zambijos cirkas ar mergina, krečianti cirkus, o andarokas – andalūzų veislės arklys, vardu Rokas, arba roko festivalis Andų kalnuose. Šios parodos skaitykloje lankytojams 6B klasės mokiniai su mokytoja Jolanta Patackaite siūlo ir dzūkiškus galvosūkius įveikti, už kuriuos pažadėti saldūs prizai.

6A klasė savo laikraštyje pateikia įdomių  neįprastų faktų apie žmones, šalis, miestus, netikėtus nutikimus ir kita. Čia galima rasti senų lietuviškų patiekalų receptų, perskaityti šmaikščiausius skelbimus,  bus įdomu susipažinti su horoskopais, mokinių parengtomis apklausomis ir išspręsti kryžiažodį.

6C klasė savo laikraštyje „Dzūkų žinios”  supažindina su Dzūkijos krašte slypinčiomis įvairiomis įdomybėmis,  lankytinais objektais bei kulinariniu paveldu. Daug dėmesio mokiniai skiria dzūkiškų senovinių žodžių paieškai. Šiame laikraštyje galima rasti ir mįslių, patarlių, svarbių istorinių faktų, įdomių pasakojimų, dar vaikystėje girdėtų žodžių ir gražių nuotraukų, dzūkų džiaugsmo – tradicinių bulvinių bandų receptų –  bei daug kitų įdomybių.

Kiekvienam žmogui, nesvarbu, kokiame regione jis begyventų, pati brangiausia senolių išmintis, jų šneka, kalbos skambesys. Dzūkų tarmė yra mūsų tėvų ir senelių palikimas. Tad saugokime ją kaip pagarbą ir meilę savo protėviams!

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė
Nuotraukos Indrės Jarmalienės