Linos Kabelkaitės fotografijose – pavasario grožis

„Gamta moko taip neįkyriai, jog mes per vėlai sužinom, kad ji – mūsų mokytoja“ (V. Karalius)

Nuo kovo 26 dienos Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje pradėjo veikti virtuali garsios tautodailininkės, fotomenininkės Linos Kabelkaitės fotografijų paroda „Pavasaris“. Fotografijose menininkė įamžino savo gimtosios Dzūkijos pačias nuostabiausias pavasario akimirkas. Parodoje eksponuojamos 22 fotografijos.

Pavasaris – tai laikas, kada gamta sugrįžta į gyvenimą pačiomis gražiausiomis spalvomis. Sugrįžtanti šiluma pamažu ima budinti ir augalus. Brinksta įvairūs pumpurai, skleidžiasi pirmosios žibuoklės, purienos, narcizai, pražysta lazdynai, pasirodo pirmieji „kačiukai“.  Ir visa tai galima pamatyti Linos Kabelkaitės fotografijose. Parodoje galima išvysti gandralizdį ant stogo, nepaprastą, pirmą ir ankstyvą pavasario saulėlydį, nuo saulės šviesos tirpstančius varveklius, pavasariu kvėpuojančius ežerus, čiurlenančius upelius. Fotografijose – neatpažįstamai pasikeitusi, spalvinga bei turtinga gamta. Visos fotomenininkės fotografijos įrėmintos ir suderintos su žaliais pasportais. Žalia spalva simbolizuoja atbundančią gamtą, žaliuojančią augmeniją, pavasarį, užtikrina saulės šviesą ir šilumą. Tokiu būdu išryškinamos pačios fotografijos, atspindinčios pavasarišką gamtos grožį.

Fotografijų paroda „Pavasaris“ gimnazijos skaitykloje veiks dar visą gegužės mėnesį. Tikiuosi aktyvaus gamtos mylėtojų dėmesio!

Dėl esančios pandeminės situacijos kviečiu pasigrožėti unikaliomis, pavasariškai giedromis fotografijomis bei išsamiau susipažinti su fotomenininke virtualiai.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė

Lina Kabelkaitė

Gimiau 1975-06-09 Leipalingyje (Druskininkų sav.) Mokiausi Leipalingio vidurinėje mokykloje, vėliau Vilniaus M. K. Čiurlionio meno mokykloje, muzikos skyriuje. Baigiau Lazdijuose gimnaziją suaugusiųjų klasėje. Įgijau Druskininkuose amatų mokykloje siuvinių gamintojo specialybę. Šiuo metu gyvenu Leipalingyje  (Druskininkų sav.).

Mano gyvenimas, darbai ir pomėgiai susiję su keturiomis kūrybos kryptimis. Tai muzika, fotografija, siuvinėjimas ir karpymas.  Dar būdama šešerių metų, pradėjau megzti, siuvinėti ir nerti vąšeliu. Pirmoji mokytoja buvo mama Aldona Kabelkienė.

Būdavo vaikystėje kai vaikai žaidžia kieme – man mieliau būdavo siuvinėjimas rankose…

Siuvinėju įvairiais būdais (kryželis, šešėliavimas, adinukė, karpytinis (rišelje), virvute…). Siuvinėju  staltieses, skareles ir tautinio kostiumo detales, pagalvėlės, takelius, servetėlės, vėliavas, patalynę. Vąšeliu neriu staltieses, servetėles.

Siuvinėti savo fotografuotas nuotraukas pradėjau 2002m. sausio 1 dieną. Iš fotografuotų nuotraukų išsiuvinėta A3 dydžio paveikslas. Siuvinėta rankomis, ant smulkios kanvos “muline” siūlais. Šios meno rūšies žinovai teigia, kad siuvinėju ne įprastu, o vadinamuoju Mažosios Lietuvos kryželiu, pamario stiliumi. Aš nedarau schemos, nes pranyksta spalvos, todėl darbas – vienetinis. Siuvinėjau pagal tą pačią nuotrauką, bet paveikslas skiriasi. Dabar turiu išsiuvinėjusi 20 paveikslų. Nuo 2002 m. dalyvauju ir siuvinėtų nuotraukų parodose.

2003 metais patekau į auto avariją, kuri man atėmė dalį gyvenimo. Bet kūrybos neatėmė, tačiau tris metus lėčiau dirbau. Esu pensininkė (neįgalumas), bet turiu mėgstamą užsiėmimą – vargonavimą bažnyčioje.

Austi juostas pradėjau 2009-10-23. Išmokė Marija Leseskienė iš Bludiškių km. (Lazdijų raj.)

Nuo 1996m. dalyvavau apie 40-yje parodų.  O taip  ir įvairiose derliaus šventėse, kurios vyko Rudaminos parapijoje, Mikniškių kaime, antrajame Dzūkijos Kultūros Kongrese Merkinėje, Senųjų amatų šventėje Lazdijuose. Lazdijuose „Pasienio fiestoje“, Veisiejuose – „Pirmos vagos“ šventėje, kur demonstravau savo amatą. Šeškauskų sodyboje „Piliakalnis“ meno kūrinių paroda – pardavimas. 2005 m. Vilniuje žurnalas „Rankdarbiai plius visažinis“ ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija apdovanoja diplomu ir pinigine premija parodos – konkurso „Siuvinėjimo stebuklai“ laureatę.

Nuo 2010 metų esu Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos  narė. 2011 m. Dainavos krašto amatininkų, menininkų ir tautodailininkų asociacijos narė. 2011 m. Respublikinės konkursinės tautodailininkų parodos „Aukso vainikas“ Alytaus apskrities regioniniame ture už 6 puošnias, šventiškas, siuvinėtas ir vąšeliu apnertas staltieses laimėjau 3 vietą. Joms raštus pasirinkau iš mamos skrynios.

2012 10 09 Lietuvos Respublikos kultūros ministro Šarūno Biručio įsakymu man suteiktas Meno kūrėjo statusas.

2013 m. rudenio paskatinta druskininkietės tautodailininkės, meno kūrėjos Dianos Lukošiūnaitės pradėjau karpyti karpinius. Pradžiai buvo atvirukai, o paskui karpiniai didėjo. 2014 m. Respublikinė paroda Rokiškio krašto muziejuje ,,Lietuvos karpytojų pasakojimai“. 2015 m. Tarptautinės velykinės parodos- konkurso Punske (Lenkija) lauretė karpinų kategorijoje. 2015, 2018 m. Paroda Lietuvos Respubikos Seime. 2015 m. Tarpautinės popieriaus karpinių paroda „Karpinių Kalėdos“ Vilniuje. 2016 m. Lietuvos tautodailininkų sąjungos 50-mečio proga Vilniuje. 2016 m. Nominacija „už gyvenimiškus miražus įamžintus drobėse ir fotografijose Leipalingyje. 2017 m. Raseiniuose poeto Maironio metinėms „Tu, jo numylėta Tevyne!“ 2018 m. Rericho muziejuje Sankt Peterburge. 2019 m. Vokietijoje Syke muziejuje. 4 muziejai yra įsigiją mano karpinių (Nacionalinis Vilniaus muziejus, Raseinių krašto muziejus, Tauragės krašto muziejus, Kapčiamiesčio  E. Pleterytės muziejus).

lina.kabelkaite@gmail.com