Lazdijiečiai gali virtualiai susipažinti su baltų genčių kostiumais

Gegužės 20 – birželio 3 dienomis Lazdijų viešosios bibliotekos konferencijų  salėje ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje pradėjo veikti unikali fotografijų paroda „Baltų genčių kostiumai“. Skaitykloje eksponuojama 20 spalvingų fotografijų. Didesnę šių fotografijų dalį žiūrovai gali išvysti patrauklesnėje ir patogesnėje erdvėje – Lazdijų viešojoje bibliotekoje.

Baltų genčių kostiumų fotografijų paroda – unikali galimybė pažvelgti  į Lietuvos teritorijoje gyvenusių baltų genčių – kuršių, sėlių, jotvingių, žemaičių, aukštaičių, lietuvių, žiemgalių  materialinę bei dvasinę kultūros raidą, jos tradicijas.

Fotografijose įamžinta kolekcija išsamiai pristato geležies amžiaus, romėniškosios, vikingų bei viduramžių epochos nešiosenos ir puošybos tradicijas. Ji atkurta remiantis archeologiniais tyrimais, istoriniais duomenimis bei Europos ikonografija.

Kolekcijos kostiumus sudaro drabužiai (marškiniai, tunikos, kelnės, autjuostės, nuometėliai, kepurės, apsiaustai), avalynė, papuošalai (antkaklės, apyrankės, segės, smeigtukai, apgalviai, žiedai, karoliai), buities ar prabangos reikmenys (peiliai, ylos, diržai, kapšai, skiltuvai), odiniai aksesuarai (diržai, krepšeliai, riešinės), ginklai (ietys, kovos peiliai, kirviai, kalavijai).

Kolekciją 2016 m. įamžino fotografas Artūras Moisejenka. Fotosesijos rengtos unikaliose archeologinėse ir istorinėse Lietuvos vietose – Kernavėje, Kuršių nerijoje, Dubingiuose, Medininkuose ir kitur. Be galo džiugu, jog fotosesijoje dalyvavo ir lazdijietis, Lazdijų kultūros centro direktorius Arūnas Sujeta. Jis buvo apsirengęs mūsų protėvių baltų – žemaičių apranga.

I-XVI a. baltų genčių kostiumų kolekcija sulaukė didelio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio. Kostiumai demonstruoti pasaulinėje parodoje „Expo 2012“ Pietų Korėjoje, Sankt Peterburge, 2014 m. Lietuvos dainų šventėje „Čia – mano namai“, taip pat Rumšiškėse, Trakuose, Kernavėje, Nidoje, Juodkrantėje, Klaipėdoje, Molėtuose, Joniškyje, Rokiškyje, Vilniuje, pristatyti kalendoriuose, kituose leidiniuose ir publikacijose.

Kolekcijos kostiumus ir aksesuarus rekonstravo archeologas, juvelyras Evaldas Babenskas, archeologė dr. Daiva Steponavičienė, tekstilinkė-dizainerė Danutė Keturakienė, gamino istorinių kostiumų konstruktorės modeliuotojos – Rūta Kučinskienė, Alina Žemienė, audėjos – Bronislava Urlikienė, Eglė Raškovskienė, Zita Onskulė, Regina Cicėnienė, avalynės dizainerės – Dalia Grigonienė, Dalia Vaičiūnienė, Virginija Gagiškytė, juvelyrai – Kazimieras Barišauskas, Vaida Druskytė, Karolina Buividaitė, Deividas Zaikovskis, Domas Burnickis, Giedrius Cirulis, Darata Surdokaitė, kalviai – Maksimas Mickevičius, Tomas Vosylius, peilinkas Vykintas Motuza, ginkluotės meistras Arūnas Bugvilionis, odininkas Martynas Švedas, stiklo meistrės – Daiva Tarailienė, Justė Sviklienė, konsultavo archeologai – dr. Laurynas Kurila, dr. Rasa Banytė-Rowell, dr. Ilona Vaškevičiūnė, Eglė Griciuvienė, dr. Saulė Urbanavičienė, dr. Arūnas Puškorius, restauratorė dr. Elvyra Bazienė.

Šiandien baltų genčių kostiumai yra tarsi mūsų tautos simboliai, mūsų protėvių nagingumo įrodymas bei jų grožio sampratos atspindys.

Už  mūsų protėvių kultūrinį palikimą be galo esame dėkingi Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui.

Nuoširdus ačiū Lazdijų viešosios bibliotekos direktorei Renatai Rudienei, vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėjai Vidai Levy, vyresn. bibliotekininkei Rūtai Lazauskienei už  suteiktą galimybę pasidalinti šia fotografijų paroda.

Parodą kviečiu aplankyti virtualiai Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos svetainėje.

LMGG skaityklos informacija