KALĖDINĖ MOZŪRIJA

Artėjant didžiajai metų šventei Kalėdoms, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai, mokytojai ir tėveliai vyko pažinti Mozūrijos krašto. Dviejų dienų ekskursijos metu jie aplankė kryžių, pastatytą  šv. Brunonui, tiesiogiai susijusiam su pirmuoju Lietuvos paminėjimu rašytiniuose šaltiniuose 1009 m. Toliau kelionė tęsėsi  šešių bastionų Bojeno tvirtovėje, pastatytoje Prūsijos karaliaus Frydricho Vilhelmo IV įsakymu. Tvirtovė savo forma primena netaisyklingą šešiakampę žvaigždę. Kiekvienas iš šešiakampės žvaigždės kampų yra bastionas. Apie 100 ha užimančią tvirtovę juosia 5 metrų storio ir 2,3 km ilgio tvora. Tvirtovėje yra išlikę bunkeriai, kareivinės, ginklų sandėliai.

Gižicko miestą – Mozūrijos vasaros vandens turizmo centrą, kurio apylinkėse yra apie 100 ežerų. Gimnazistai aplankė vieną iš Mozūrijos XIX a. technikos stebuklų – vienintelį Europoje išlikusį sukamą tiltą per upę, Atplaukus laivui, jis ne pakeliamas, kaip įprasta, bet pasukamas. Kelaiutojai grožėjosi didžiausio Možūrų krašto  Negotino ežero panorama vaikščiodami po naująjį uostą „ecomariną“.

Toliau kelionės maršrutas nusidriekė į Antrojo pasaulinio karo metu buvusią A. Hitlerio būstinę „Vilko guolį” Gierložo miške. Būstinė buvo pradėta statyti 1940m., būstinėje buvo įrengta elektrinė, geležinkelio stotis ir 2 aerodromai. Šiuo metu čia įkurtas muziejus, kuriame pamatėme po nacių atsitraukimo susprogdintų štabo bunkerių griuvėsius bei išlikusius buvusius įvairios paskirties pastatus.

Atvykome į  Rešliaus miestą, kuriame XIX a. buvo sudeginta paskutinė Europos ragana. Keliaudami po miestą, gėrėjomės dailiu senamiesčiu, stebinančiu siauromis gatvelėmis, aplankėme vieną seniausių Varmijos-Mozūrijos region pilių, kuri buvo pastatyta kaip gynybinė. Šiuo metu Rešliaus pilyje įkurta Šiuolaikinio meno galerija.

Antrą dieną gimnazistai vyko į XIV-XV a. kryžiuočių pilį Ryne, kurioje, pirmą kartą pas kryžiuočius pabėgęs, prisiglaudė didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas. Anot legendos, prieš Žalgirio mūšį šioje pilyje buvo įkalinta Vytauto žmona Ona su vaikais. Pilis kelis kartus buvo paversta kalėjimu, joje buvo biblioteka, muziejus. Dabar čia įkurtas prabangus viešbutis. Ekskursijos dalyviai kelionę užbaigė Kenčine (Kentrzyn), kur lankėsi kalėdinių žaisliukų fabrike, kur juos sutiko elfas ir mokė, kaip išpūsti stiklą, kad gautų norimos formos žaisliukus, rodė, kaip juos dekoruoti, auksinti. Kol dalyvių žaisliukai džiūvo, gimnazistai susitiko su Šv. Mikalojumi ir piktąja Žiema, apžiūrėjo žaisliukų ekspoziciją, apsilankė Žaisliukų parduotuvėlėje. Prisilinksminę ir prisigaminę Kalėdinių eglutės žaisliukų laimingi, pilni įspūdžių gimnazistai sugrįžo į Lazdijus. Mokiniai, mokytojai, tėveliai  ne tik sužinojo daug apie Lietuvos sąsajas su Lenkija, pamatė Mozūrijos kraštą, bet patyrė Kalėdinius stebuklus Kalėdinių žaisliukų fabrike.

1ga klasės auklėtoja Zita Šklėrienė,

5c klasės auklėtoja Audronė Pileckienė