KAIP MUMS SEKĖSI 2022 M. LIETUVIŲ KALBOS IR LITERATŪROS OLIMPIADOJE BEI KONKURSUOSE?

Kaip ir kasmet Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai noriai dalyvauja mokykliniuose, rajoniniuose, o jei pasiseka, ir respublikiniuose renginiuose – olimpiadose ir konkursuose. Ne išimtis ir 2022 metai, nors ir pažymėti vis dar besitęsiančios covid-19 pandemijos ženklu.

Sausio ir vasario mėnesiai lituanistams – patys karščiausi: tuomet vyksta Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkursas, lietuvių kalbos ir literatūros olimpiada Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų 9-12 (I-IVg) klasių mokiniams, meninio skaitymo konkursas, tarptautinis jaunimo iki 15 metų epistolinio rašinio konkursas. Ir visuose, be abejo, dalyvauja mūsų gimnazijos mokiniai.

Gruodžio mėnesį, prieš pat mokinių Kalėdų atostogas, gimnazijoje įvyko lietuvių kalbos ir literatūros olimpiados Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų 9-12 (I-IVg) klasių mokiniams mokyklinis etapas, kuriame savo žinias pasitikrino 44 mūsų gimnazijos mokiniai (mokinių žinios buvo tikrinamos vertinant jų rašinį). Geriausiai įvertinti 13 mokinių toliau rungėsi antrajame (rajoniniame) ture, kuris vyko 2022 metų vasario 1 dieną.

Šis turas visuomet kelia daug emocijų ir aistrų, nes mokiniai, suskirstyti į dvi amžiaus grupes – I-II g ir III-IVg, – gauna tas pačias užduotis, todėl jaunesnių klasių mokiniams jas atlikti visada yra sunkiau. Ypač skaudžiai į tai reaguoja vienuoliktokai, kadangi jiems nuolat tenka atsakinėti į klausimus iš dvyliktos klasės kurso – žinoma, kai kurių literatūros kūrinių jie dar būna neperskaitę. Aišku, mokiniai, ruošdamiesi olimpiadai, susipažįsta su privalomų autorių kūrinių anotacijomis, paskaito recenzijas, tačiau vis tiek nesijaučia tvirtai. Taip nutiko ir šiemet. Tačiau šiais metais sėkmė nusišypsojo būtent mūsų gimnazijos vienuoliktokei – IIIgB klasės mokinei Urtei Lukoševičiūtei (mokytoja Jolanta Patackaitė): ji rajoniniame ture surinko daugiausiai taškų (32 iš 61) ir užėmė I vietą. Urtė keliaus į respublikinį etapą. Rajoniniame olimpiados ture gerai sekėsi ir IVgB klasės mokiniui Pauliui Čepuliui (mokytoja Zita Šklėrienė) – jis užėmė III vietą (surinko 29 taškus iš 61). I-II g klasių grupėje III vietą užėmė IgB klasės mokinys Ignas Barišauskas (mokytoja Jolanta Patackaitė): rajoniniame ture jis surinko 23 iš 56 taškų. Respublikinis etapas lietuvių kalbos ir literatūros olimpiados Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų 9-12 (I-IVg) klasių mokiniams vyks 2022 m. kovo 16–17 d. Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje arba nuotoliniu būdu.

Sausio 18 dieną gimnazijoje įvyko Lietuvos mokinių meninio skaitymo konkurso mokyklinis etapas, kuriame dalyvavo 5 mokiniai: 2 šeštokai iš jaunesniųjų mokinių grupės ir 3 merginos iš vyresniųjų mokinių grupės (devintokė ir dvi vienuoliktokės). Kadangi rajoninio turo nuostatai reikalauja į šį turą siųsti I-III vietų laimėtojus, visi 5 dalyviai aplodismentais buvo palydėti į kitą konkurso etapą. Antrasis (rajoninis) meninio Lietuvos mokinių meninio skaitymo etapas, kuriame susirungė 12 mokinių iš Lazdijų rajono mokyklų, įvyko vasario 8 dieną. Jame geriausiai pasirodė mūsų gimnazijos vyresnieji mokiniai: IgA klasės mokinė Meda Kmieliauskaitė (mokytoja Zita Šklėrienė), skaičiusi Igno Šeiniaus romano „Kuprelis“ ištrauką, laimėjo II vietą, o Rimgailė Kardokaitė (mokytoja Vida Kvaraciejienė), skaičiusi Sigito Parulskio esę „Jeigu nežinai, žiūrėk į Zakristijoną“, užėmė III vietą.

Sausio 19 dieną įvyko ir 54-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso mokyklinis etapas. Šiais metais jame dalyvavo tik viena jaunoji rašytoja: IIgB klasės mokinė Ema Galiauskaitė (mokytoja Vida Kvaraciejienė). Ema nutarė rungtis prozos sekcijoje: ji sukūrė trijų pasakų rinkinį „Pasakos apie dievus ir žmones, karalius ir princeses, galias ir negalias“ („Pasaka apie tai, kaip žmonės su dievais sugyveno“, „Pasaka apie princesę, kuri pakeitė Anglijos istoriją“, „Dar viena pasaka apie tai, kad galios ne visada tarnauja gėriui“). Kadangi, be Emos, iš kitų mūsų rajono mokyklų nedalyvavo nė vienas mokinys, jos konkursinis darbas iš karto nukeliavo į trečią (šalies) etapą. Šis etapas įvyks 2022 m. balandžio 13–15 d. Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje arba nuotoliniu būdu.

Vasario 7 dieną pagaliau sužinojome, kokia gi bus 2022 metų 51-ojo tarptautinio jaunimo epistolinio rašinio konkurso tema: „Parašykite laišką įtakingam asmeniui apie tai, kodėl ir kaip imtis veiksmų dėl klimato kaitos“. Taip pat sužinojome, kad atšaukiamas šio konkurso antro (savivaldybės) etapo organizavimas – mokinių darbus reikės siųsti tiesiai respublikinei vertinimo komisijai, kuri darbų lauks iki kovo 7 dienos. Tikimės, kad mūsų gimnazijos V-VIII klasių kūrybingieji mokiniai norės dalyvauti šiame konkurse. Šalies etapas vyks 2022 m. gegužės mėn. nuotoliniu būdu.

Linkime sėkmės IIIgB klasės mokinei Urtei Lukoševičiūtei lietuvių kalbos ir literatūros olimpiados Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų 9-12 (I-IVg) klasių mokiniams respublikiniame etape ir IIgB klasės mokinei Emai Galiauskaitei 54-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso respublikiniame etape!

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos
lietuvių kalbos ir literatūros metodinės grupės pirmininkė
Vida Kvaraciejienė