Gimnazijos skaitykloje – kūrybinės dirbtuvės-edukacija „Tu, marguti, tu gražus“

Visi laukiame šv. Velykų – Kristaus prisikėlimo, gamtos atbudimo, šilto pavasario džiaugsmo, šviesos  ir linksmybių šventės.

Pasiruošimas Velykoms – taip pat džiaugsmingas ir gražus procesas, kuomet marginami margučiai. Ypatingai marginti kiaušinius mėgsta vaikai, nes jiems tai yra smagi ir įdomi veikla.

Kovo 31 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko kūrybinės dirbtuvės – edukacija „Tu, marguti, tu gražus“. Edukacinėje pamokoje dalyvavo 6 B klasės mokiniai su auklėtoja,  lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jolanta Patackaite. Edukaciją  vedė Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 2gA klasės mokinė Morta Žaliauskaitė, technologijų mokytojos Linos Žaliauskienės dukra.  Kone pirmąja Linos Žaliauskienės margučių marginimo mokinuke tapo jos dukra Morta. Mergaitė nuo mažų dienų domisi tradiciniais amatais, etnokultūra, todėl ne veltui ji šiandieną margučių marginimo bei sodų rišimo meną be galo vertina pati ir stengiasi savo patirtį perduoti kitiems.

Nepaprastai ryžtinga, darbšti, tikslo siekianti Morta Žaliauskaitė dažnai dalyvauja įvairiose parodose, konkursuose, amatų pristatymuose, pati veda edukacijas vaikams bei suaugusiems. Moksleivė yra laimėjusi Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurse „Sidabro vainikėlis“ I-ąsias bei II-ąsias vietas ir tapusi laureate. 2022 m. Morta Žaliauskaitė dalyvavo Zyplių dvare, kur vyko 9-asis moksleivių liaudies dailės konkursas „Sidabro vainikėlis“ regioninis turas. Šiam konkursui Morta pristatė 50 vašku margintų margučių.

Edukacinės pamokos pradžioje Morta supažindino visus su  margučių ornamentika, liaudies meno motyvų elementais, išsamiai papasakojo apie tradicinių lietuviškų kiaušinių dažymą vašku ir supažindino su gimnazijos skaitykloje eksponuojamais pačios margintais  margučiais. Parodoje autorė pristato 56 vašku margintus velykaičius, taip pat dažytus svogūnų lukštuose ir juodalksnio žievės nuovire. Čia nė vienas raštas nesikartoja. Pasak Mortos, raštai sudaromi iš buvusių tolimoje praeityje geometrinių ženklų bei simbolių.  ,,Kartais kuriant margučių raštus atsiduodu savo fantazijai, paimu kiaušinį ir ranka tarsi pati juda“,– pasakojo Morta.

Vėliau 2gA klasės mokinė-edukatorė pakvietė 6 B klasės mokinius į kūrybines dirbtuves – edukaciją pasimokyti patiems kiaušinius marginti vašku. Mokiniai susikaupę merkė medinius pieštukus su adatėlėmis į karštą vašką ir ant kiaušinių piešė gražiausius ornamentus. Buvo labai įdomu patiems pabandyti tokiu būdu marginti kiaušinius. Čia reikėjo didelio kruopštumo ir kantrybės. Tačiau laikas prabėgo labai greitai ir rezultatas džiugino. Kiekvienas margutis buvo ypatingas, nes mokinių rankose ant trapaus kiaušinio lukšto gimė gražūs raštai.

Na, o Mortos Žaliauskaitės  margučių parodą gimnazijos skaitykloje aplankys dar ne vienas lankytojas, kuris ateis pasigrožėti įspūdingais velykaičiais. Į juos žiūrint, net sunku patikėti, kad tai jaunos moksleivės rankų darbo kūriniai.

Dėkoju Mortai Žaliauskaitei už kūrybinę nuotaiką, šiltą ir nuoširdų bendravimą, už suteiktas žinias bei patarimus. Linkiu jai sėkmės tolimesniuose kūrybiniuose ieškojimuose.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė

Nuotraukos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Jolantos Patackaitės