Gimnazijos skaitykloje – „Genio“ žurnalų paroda

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje galima aplankyti įdomią parodą „O buvo ir toks žurnalas“. Šioje parodoje eksponuojami gerai žinomo vaikų žurnalo „Genys“ numeriai. Žurnalus iš savo asmeninės kolekcijos parodai paskolino LMGG specialiųjų lavinamųjų klasių mokytoja Živilė Klimienė. Ji yra išsaugojusi „Genio“ numerius nuo 1980 iki 1998 metų. Parodai mokytoja pristatė per šimtą „Genio“ žurnalų.

Sklaidant turimus „Genio“ numerius, galima pamatyti įvairių pasakojimų, eilėraščių, pasakų, bei vertų dėmesio istorijų. Jo puslapiuose yra  įdomių skyrelių: „Pykštuko nuotykiai“, „Paršiuko Čiuko nuotykiai“, „Langas į gamtą“. „Mūsų kūryba“ ir kt. O kur dar humoristiniai kūriniai, tokie kaip „Juokų maišelis“.

Nustebina ir sužavi įvairios ištraukos iš poemų, istorinių – grožinių tekstų, skambių posmų. Taip pat gausu straipsnių apie įvairaus amžiaus vaikų nuotykius, patyrimus bei išgyvenimus. Žurnaluose „Genys“ galima rasti ir nemažai galvosūkių, įvairių užduočių, konkursų. Tai – vaikų kūrybingumą skatinantis bei teigiamas emocijas skleidžiantis žurnalas.

Ech, mieli prisiminimai….

Pats pirmasis šio žurnalo numeris buvo išleistas tikrai be galo seniai, net prieš 82 metus – 1940-aisiais Kaune, vadovaujant rašytojui Liudui Dovydėnui. Jo viršelius ir iliustracijas kūrė žymi praėjusio amžiaus dailininkė Konstancija Petrikaitė-Tulienė. Tiesa, „Genio“ žurnalas nuo pat savo atsiradimo pradžios buvo literatūrinis-meninis, nors iš pradžių buvo ir nespalvotas. Paskutiniais sovietmečio metais žurnalo redakcijai vadovavo Stasys Jusionis. Paskui, po Nepriklausomybės atgavimo, žurnalas ir toliau buvo leidžiamas, tačiau jo leidyba užsiėmė dienraščio ,,Lietuvos Rytas“ leidybinė bendrovė. Tada žurnalo redaktoriumi tapo rašytojas Vytautas Račickas. Vėliau jį pakeitė rašytoja Gintarė Adomaitytė. Žurnalas „Genys“ ypatingai žavėjo vaikus, paauglius nes čia buvo spausdinamos įvairios užduotys, plakatai, kalendoriai. Vadovaujant rašytojai Gintarei Adomaitytei, žurnaluose buvo ugdomas skaitytojų grožio supratimas. Pasirodė skyreliai: „Gražiakasė“, „Mažasis modelis“. Įvykis, sudavęs skaudžiausią smūgį „Genio“ žurnalui, buvo 2001 metų kovas. Tais metais buvo išleistas jau paskutinis „Genio““ žurnalo numeris. Nesmagi, bet tokia tiesa.

Šiomis dienomis senojo žurnalo pakaitalas galėtų būti 2020 m. Alma Littera išleista knyga vaikams „Kakės Makės enciklopedija apie Lietuvą“ (autoriai: Vaida Dubickienė, Eglė Čebatorienė), kurioje žaismingai pateikiama informacija ir įdomiausi faktai skirtingomis temomis. Verta dėmesio Editos Minkuvienės, Aušros Didžgalvienės knyga „Kelionė po Lietuvą: enciklopedija vaikams“, išleista Alma littera, 2015 m.). Knygelėje gausu užduočių, žaidimų.

Apsilankykite gimnazijos skaitykloje, pažvelkite į 1980–1998 metų „Genio“ žurnalų viršelius, susipažinkite, ką rašė prieš daugelį metų šio žurnalo autoriai tuometiniams vaikams.

Nuoširdžiai dėkoju mokytojai Živilei Klimienei už suteiktą galimybę dar kartą pavartyti ir paskaityti vaikystės  žurnalus.

Šių dienų jaunajai kartai norėčiau palinkėti nepasiklysti laiko tėkmėje, o bandyti pažinti ir sužinoti…

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė