Fotografijų paroda „Jotvingių premijos įkūrėjas Sigitas Geda ir jo jaunystė Dzūkijoje“

Kur vėjas gaivusis siūbuoja iš lėto
Skarotų pušelių žaliąsias šakas,
Ten Dzūkija mano, šalis numylėta
Su Nemuno žilo putota banga.

Sigitas Zigmas Geda iš eilėraščio „Mano Dzūkija“, 1958 m.

2023 m. vasario 4 d. vienam iš svarbiausių visų laikų Lietuvos poetų Sigitui Gedai sukako 80 metų. Ta proga šiai iškiliai mūsų krašto asmenybei  paminėti visus metus vyksta įvairūs renginiai, parodos. Veisiejų krašto muziejus  šiam jotvingių krašto vaikui ir dainiui, poetui, dramaturgui, kritikui, vertėjui, eseistui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, Gedimino ordino kavalieriui parengė puikią fotografijų parodą „Jotvingių premijos įkūrėjas Sigitas Geda ir jo jaunystė Dzūkijoje“ iš Veisiejų krašto muziejaus fondų. Ji dabar eksponuojama Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje.

Parodoje galima susipažinti su neeilinio talento kūrėjo Sigito Gedos mokykliniu gyvenimo laikotarpiu. Čia ir poeto artimųjų, klasės draugų, mokytojų nuotraukos, poeto pirmieji eilėraščiai, pasirodę spaudoje (Sigito Gedos eilėraštis „Paskutinis skambutis“, kurį parašė būdamas abiturientu).

Sigitas Geda buvo neabejingas Dzūkijos gamtai – labai mėgo turistauti. Eilėraštį „Sveikas, turiste“ jis sukūrė dar paauglystėje. Šios eilutės buvo išspausdintos Veisiejų vidurinės mokyklos sienlaikraštyje.

Parodoje gausu įvairių straipsnių iškarpų iš laikraščių ir žurnalų apie vieną ryškiausių asmenybių literatūros pasaulyje – Sigitą Gedą.

Nors poetas ir baigė savo žemišką kelionę, tačiau amžiams liko savo kūryboje, savo talento gerbėjų širdyse.

Nuoširdžiai dėkoju Lazdijų krašto muziejaus muziejininkei-edukatorei, laikinai einančiai direktorės pareigas Daivai Andruškevičienei bei Veisiejų krašto muziejaus darbuotojoms už suteiktą galimybę šią unikalią parodą eksponuoti Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė