Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51 456

lazdiju.mokykla@lazdijai.lt

KALENDORIUS

Calendar of Events

 2018 spalio
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Svarbios naujienos

Data

Laikas

Kas vyksta

Kur

Kam skirta

Pamokų laikas

  • 1 08.00 - 08.45
  • 2 08.55 - 09.40
  • 3 09.50 - 10.35
  • 4 10.55 - 11.40
  • 5 12.00 - 12.45
  • 6 12.55 - 13.40
  • 7 13.50 - 14.35
  • 8 14.45 - 15.30

Elektroninės cigaretės: neapgaudinėkime savęs

        Daugiau nei prieš dešimt metų rinkoje pasirodęs naujas išradimas – elektroninės cigaretės – žadėjo perversmą tabako pramonėje. Elektriniai prietaisai, tiekiantys nikotiną skystų garų pavidalu, atrodė kaip mažiau žalinga ir socialiai atsakinga alternatyva degiosioms cigaretėms. Elektroninių cigarečių pramonė džiaugiasi veržliu augimu, o mokslininkai ir Pasaulio sveikatos organizacija skambina pavojaus varpais: ar modernus išradimas netaps dar viena rykšte žmonijai?

        Kas yra elektroninė cigaretė?

        Elektroninė cigaretė – įrenginys, skirtas įvairioms medžiagoms iš specialios kapsulės išgarinti. Elektroninė cigaretė yra sudaryta iš trijų arba dviejų dalių: maitinimo elemento, kaitiklio ir kapsulės, kurioje yra e-skystis arba iš baterijos ir kartomaizerio (kaitiklio kartu su kapsule bei skysčiu). Kapsulė pripildoma skysto mišinio iš propilenglikolio, aromatinių ir kitų medžiagų, tarp kurių dažniausiai būna ir nikotino. Elektroninėse cigaretėse yra ir kenksmingų medžiagų – sidabro, aliuminio, silikatų, alavo, chromo, nikelio dalelių. Šių medžiagų koncentracija netgi didesnė arba tokia pati kaip ir tabako cigarečių dūmuose. Yra keli skirtingi elektroninių cigarečių modeliai, tačiau jų veikimo principas vienodas – įkvepiami ir iškvepiami ne dūmai, o garai. Žmogus, įkvėpęs elektroninės cigaretės garų, jaučiasi taip, kaip rūkydamas paprastą cigaretę.

        Elektroninių cigarečių pavojai sveikatai

        Susiformavo klaidinga nuomonė, kad elektroninės cigaretės nekelia pavojaus sveikatai. Naujausi tyrimai rodo, kad rūkant elektronines cigaretes žala sveikatai patiriama panaši, kaip ir rūkant paprastas: pakyla kraujospūdis, atsiranda galvos skausmas ir svaigimas, nemiga, nerimas, pakenkiama burnos ir gerklės gleivinė, pasunkėja kvėpavimas, gali spausti krūtinę, atsiranda sausas kosulys. Gana dažnai elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi drebuliu, nuovargiu, peršalimo simptomais, raumenų bei sąnarių skausmais. Užtenka parūkyti elektroninę cigaretę 5 minutes, kad būtų pakenkta plaučiams. Sunkiųjų metalų dalelės, esančios elektroninėse cigaretėse kenkia inkstams, kvėpavimo ir nervų sistemoms. Tyrimai rodo, kad vėžį sukeliančių medžiagų kai kuriose elektroninėse cigaretėse gali būti daugiau, nei paprastose.

        Ar galima tapti priklausomam nuo elektroninių cigarečių ?

Yra nustatyta, kad ženklinant elektronines cigaretes neretai nurodomi netikslūs jose esančių medžiagų kiekiai. Rūkant tokią cigaretę labai padidėja kenksmingų medžiagų, ypač nikotino perdozavimo tikimybė. Nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse labai skirtingas – vienose nikotino nėra išvis, o kitose gali būti net 48 mg 1 ml skysčio. Perdozavus nikotino, ima pykinti, gali padažnėti pulsas, svaigti galva, sunkesniais atvejais žmogus vemia, jaučia galvos skausmus, gali sutrikti širdies ritmas. Nors gamintojai yra linkę pristatinėti elektronines cigaretes kaip visiškai saugias ir nepavojingas, yra tyrimų, kurie įrodo, kad kurį laiką parūkius elektroninę cigaretę priklausomybė nuo rūkymo formuojasi kone dvigubai sparčiau. Ypač greit randasi psichologinė priklausomybė. Tai labai pavojinga vaikams, kuriems elektroninės cigaretės yra patrauklios ir kol kas nesunkiai prieinamos.

        Ar rūkydami elektronines cigaretes nekenkiate aplinkiniams?

        Elektroninių cigarečių pardavėjai linkę pristatyti savo produktą kaip galimą vartoti bet kur ir bet kada, nekeliant pavojaus aplinkinių sveikatai. Tuo naudojasi patiklūs rūkantieji, mėgindami užsirūkyti elektroninę cigaretę kino teatre, kavinėje ar kitoje žmonių lankomoje vietoje. Iš tikrųjų elektroninių cigarečių garuose, patenkančiuose į aplinką, yra nikotino, sunkiųjų metalų dalelių, kitų medžiagų, kurios kenkia aplinkinių sveikatai, kaip ir pasyviai rūkomos paprastos cigaretės.

        Ar elektroninė cigaretė gali padėti norint mesti rūkyti ?

        Iš pirmo žvilgsnio elektroninė cigaretė gali pasirodyti labai patraukti ir alternatyvi rūkymui priemonė. Svarbu suprasti, kad elektroninių cigarečių skystyje dažniausiai yra nikotino, kuris gana greitai sukelia priklausomybę. Ypač neramina tai, kad tik pusė paauglių, girdėjusių apie elektronines cigaretes, žino, kad jų sudėtyje yra nikotino. Be to, vartojant elektronines cigaretes išlieka nikotino perdozavimo rizika, nes dažnai jos vartojamos netinkamai. Dėl to elektroninės cigaretės gali būtų naudojamos per dažnai ar per ilgai. Elektroninių cigarečių reklama pateikiama patraukliai, neretai pasitelkiant įžymius žmones. Vaisių ar saldainių aromato priedai gali paskatinti jaunimą galvoti, kad elektroninės cigaretės yra madingos ir saugios vartoti. Tačiau nutylima svarbiausia: priklausomybė nuo nikotino vystosi itin greitai.  Prisiminkite paprasčiausią ekonominę logiką, cigarečių gamintojų tikslas, kad klientas rūkytų, o ne mestų – vien dėl to kalbos apie e-cigarečių pagalbą metant – mitas.

Vienintelis sveikatai naudingas pasirinkimas – visai nerūkyti!

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51 456

El.p.: lazdiju.mokykla@lazdijai.lt

Meniu
×