EDUKACIJA „KIAUŠINIŲ MARGINIMAS VAŠKU“

Artėja gražiausia pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventė – šv. Velykos. Jau tradicija tapo Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje prieš Velykas marginti margučius. Kasmet išbandome vis naujus margučių dekoravimo būdus. Kovo 12 dieną į edukacinę pamoką „Kiaušinių marginimas vašku“, kurią vedė margučių dažymo vašku techniką įvaldžiusi tautodailininkė Lina Živatkauskaitė-Žaliauskienė,  rinkosi 6a ir lavinamųjų klasių mokiniai su mokytojomis.

Edukacinės pamokos pradžioje buvo prisimintos Velykų tradicijos, jų svarba kultūroje, šventimo ypatumai, marginimo būdai bei ornamentika, simbolių reikšmė.

Tautodailininkė ir technologijų mokytoja Lina Živatkauskaitė-Žaliauskienė supažindino mokinius su marginimui skirtais įrankiais, tradiciniais margučių dažymo raštais bei jų reikšmėmis, komponavimo principais ir kiaušinių marginimo karštu vašku subtilybėmis. Vėliau mokiniai, susėdę prie stalų, piešė ant kiaušinių saulytes, lapelius, gėlytes, įvairius ornamentus. Visi dirbo labai kruopščiai bei atidžiai. Išpuošus kiaušinius vašku, įmerkė juos į pasirinktas spalvas ir su nekantrumu laukė rezultato. Kiekvienas džiaugėsi savo rankomis puoštais margučiais. Vašku marginti mokinių margučiai bus eksponuojami gimnazijos skaitykloje.

Edukacinės pamokos metu buvo menamos mįslės, prisiminti Velykų burtai, reikėjo užbaigti pradėtus posakius bei patarles.

Tai buvo nuostabi ir įtraukianti edukacinė pamoka, kurios metu mokiniai suprato, kad margučių menas yra gyvas tautos meninių gabumų pasireiškimas, nes buvo prisiliesta prie liaudies tradicijų, tautos dvasinių vertybių. Taip buvo ugdomos pažinimo bei meninės kompetencijos, lavinamas kūrybiškumas, vaizduotė, fantazija.

Šios artėjančios gražios pavasario šventės proga ir aš siunčiu visiems šilčiausius linkėjimus – džiaugsmingų šv. Velykų!

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė