Atvira pamoka „Rašytojai Bitei Vilimaitei – 80“

Kovo 6 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos aktų salėje vyko atvira pamoka 1g ir 2g klasių mokiniams „Rašytojai Bitei Vilimaitei – 80“, kurios metu pristatyta Lionės Lapinskienės knyga „Bitė Vilimaitė: kūryba, laikas, aplinka“. Renginys buvo skirtas rašytojos Bitės Vilimaitės 80–osioms gimimo metinėms paminėti. Atviroje pamokoje ir knygos pristatyme dalyvavo 1gA, 1gB, 2gA klasių mokiniai su lietuvių kalbos ir literatūros mokytojomis Snieguole Mazaliauskiene ir Jolanta Patackaite, taip pat mokytojos Asta Eidukaitienė ir Gita Galminienė. Atvirą pamoką stebėjo Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, laikinai einanti direktoriaus pareigas Virginija Spitrienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Edita Pavasarienė. Renginyje dalyvavo ir Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vartotojų aptarnavimo ir informacijos išteklių skyriaus vedėja Roma Bartuškienė, šio skyriaus vyresn. bibliotekininkė kultūrinės veiklos organizavimui Vida Levy. Bibliotekininkes sudomino naujos renginio apie rašytoją Bitę Vilimaitę formos – knygos pristatymas per atvirą pamoką. Juk viešojoje bibliotekoje jau buvo surengtas ne vienas renginys, skirtas rašytojai, lakoniško kūrinio meistrei Bitei Vilimaitei, taip pat ir nacionalinė tarpdalykinė konferencija.

Pamoką vedė mūsų kraštietė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Lionė Lapinskienė, kilusi iš Mikabalių kaimo. Ji mokėsi Seirijų vidurinėje mokykloje, vėliau studijavo žurnalistiką bei lietuvių kalbą Vilniaus universitete, po studijų daug metų Panevėžio krašte dirbo pedagoginį darbą. L. Lapinskienė – kraštotyrininkė, knygų redaktorė bei sudarytoja, įvairių mokslinių bei metodinių straipsnių autorė, knygos „Bitė Vilimaitė: kūryba, laikas, aplinka“ sudarytoja, komunikacijos centro „Kalba. Knyga. Kūryba“ įkūrėja.

Pamoką pradėjo 1gB  klasės mokinės Adelė Lazauskaitė ir Fausta Liaukevičiūtė. Mokinės kalbėjo apie rašytojos Bitės Vilimaitės gyvenimo ir kūrybos kelią, apie jos kūrinių paslaptingumą ir pristatė gerbiamą viešnią – daugelio knygų apie šią neeilinę asmenybę redaktorę ir sudarytoją Lionę Lapinskienę. Knygos sudarytoja Lionė Lapinskienė pirmiausia trumpai papasakojo apie save ir savo kūrybinę patirtį bei išleistas knygas. Tačiau didžiausią dėmesį ji skyrė talentingai rašytojai Bitei Vilimaitei, palikusiai daug  ryškių pėdsakų žodžiuose, laike, aplinkoje.

Atviros pamokos metu viešnia įdomiai bei informatyviai kalbėjo apie prozininkės Bitės Vilimaitės kūrybinį kelią nuo debiutinės knygos, išleistos 1966 metais, iki leidinio, pasirodžiusio praėjus septyneriems metams po rašytojos mirties (2021 m.). Lionė Lapinskienė aptarė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno (2003 m.) ir kitų premijų laureatės rašytojos Bitės Vilimaitės santykį su kitais rašytojais. Pasak jos, per savo gyvenimą Bitė Vilimaitė – išskirtinio talento lietuvių novelės kūrėja – išleido 14 knygų (dauguma įvertintos garbingomis premijomis). Knygos sudarytoja pamokoje daug kalbėjo apie rašytojos charakterį, jos kūdikystės metus, tėvo netektį, vaikystę Kaune, studijas ir gyvenimą Vilniuje bei ramybę savo gimtuose kraštuose –Avižienių kaime. ,,Čia, Dzūkijoje, ji bandė susikurti naują pasaulį, deja, ir čia išliko daug praeities ženklų. Tačiau jos taiklus žodis, plačios tekstų erdvės leido naujai pažinti, o gal ir naujai atrasti mūsų kraštietę rašytoją“, – kalbėjo knygos sudarytoja Lionė Lapinskienė.

Įpusėjus pamokai, mokiniai komentuojamiems skaitymams pasirinko vieną iš rašytojos Bitės Vilimaitės novelių, įtrauktų į mokyklinę programą, „Kada piešime perlinę vištelę?“ Kartu su pamokos vedėja jie aptarė novelės kalbinę raišką, dalijosi mintimis ir idėjomis bei padarė apibendrinančias išvadas. Pamoka visiems paliko gerą įspūdį. Mokiniai įgijo daug žinių, kurias galės pritaikyti lietuvių kalbos ir literatūros pamokose.

Nuoširdžius padėkos žodžius skiriu gerbiamai Lionei Lapinskienei, kuri taikliai nušvietė nepakartojamo talento kūrėjos Bitės Vilimaitės kūrybą, laiką, aplinką. Nes pasak humanitarinių mokslų habilituotos daktarės Jūratės Sprindytės, „…kad ir kaip būtų, Bitei išskridus į nebūtį, liko jos tekstų nektaras“.

Tad mėgaukimės rašytojos Bitės Vilimaitės kūriniais kartu, skleiskime kūrybos džiaugsmą, ieškokime savęs ir kurkime patys!

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė
Nuotraukos direktoriaus pavaduotojų ugdymui Virginijos Spitrienės ir Editos Pavasarienė