Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51 456

lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt

KALENDORIUS

Calendar of Events

 2019 kovo
PATKPŠS
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Svarbios naujienos

Data

Laikas

Kas vyksta

Kur

Kam skirta

Pamokų laikas

  • 1 08.00 - 08.45
  • 2 08.55 - 09.40
  • 3 09.50 - 10.35
  • 4 10.55 - 11.40
  • 5 12.00 - 12.45
  • 6 12.55 - 13.40
  • 7 13.50 - 14.35
  • 8 14.45 - 15.30

A. Eidukaitienė kolekcionuoja taksų suvenyrus, vokus, atvirukus ir vandenį iš pasaulio jūrų

        Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokytoja Asta Eidukaitienė domisi ne tik savo dėstomu dalyku – chemija, bet ir kolekcionavimu. Ji – įdomių bei išskirtinių kolekcijų savininkė. Viena iš jų – taksų veislės šunų suvenyrinių figūrėlių. Taip pat mokytoja kolekcionuoja stiklinius Zodiako ženklų suvenyrus, senus laikraščius, knygas su dedikacijomis, vokus, atvirukus. Pastarųjų turi apie 1000. Taigi mielai savo kolekcijas pristato ir gimnazijos bendruomenei skaityklos patalpose, kuo džiaugiasi ir jos vedėja Daiva Mikalauskienė. Šiuo metu skaitykloje  karaliauja dvi parodos – taksų šunų figūrėlės ir stikliniai Zodiako ženklų suvenyrai.

        Taip pat A. Eidukaitienė  pradėjo kaupti periodinių cheminių elementų lentelių kolekciją. Jau turi lenkišką, latvišką, rusišką, laukia estiško egzemplioriaus. ,,Kartu su mokiniais dar kolekcionuojame vandenį iš pasaulio jūrų. Mokiniai, atostogaudami kituose kraštuose prie jūros, jei turi galimybę, parveža ar parskraidina buteliuką vandens. Jau turime sukaupę apie 15 pavyzdžių: Šiaurės jūros (Norvegija), Baltijos jūros skirtingų krantų – prie Klaipėdos, Suomijos, Lenkijos. Viduržemio ir Juodosios jūrų įvairių kurortinių pakrančių. Tolimiausi vandens telkiniai, iš kurių ,,atitekėjo“ vanduo – Rytų Kinijos jūra, Rio de Žaneiro paplūdimiai, Ispanijos kurortinio miesto Santandero paplūdimys“, – pasakojo mokytoja.

        Pristatydama šunų figūrėlių kolekciją, sakė, kad joje yra pagamintų iš medžio, netgi Krymo kadagio, tekstilės, stiklo, keramikos, plastiko.  Paskui pedagogei kilo ūpas ieškoti ne suvenyro, turinčio takso pavidalą, o kitos formos, įdomesnio eksponato. Taip atsirado estų dailininko pieštas takso paveikslas, knygos skirtukas,  puodukai, indai, veidrodėlis, dėžutė, taupyklės, pagalvėlės, patalynė, šalikas, papuošalai ir netgi  suknelė  su taksų atvaizdais. Pati yra vąšeliu nunėrusi takso pavidalo apyrankę. Anot A. Eidukaitienės, surasti tokių dalykėlių ne taip paprasta. Jų parsiveža ne tik iš Vilniuje vykstančios Kaziuko mugės, kitų panašaus pobūdžio renginių, bet ir iš įvairių kelionių. ,,Esu pabuvojusi Slovakijoje, Ispanijoje, Ukrainoje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse, Lenkijoje, Čekijoje. Ir iš visų šalių stengiuosi parsivežti suvenyrų savo kolekcijai“, – pasakojo mokytoja,  iš Gdansko parsigabenusi takso formos užrašų lentą. Joje ji ragina gimnazistus išrinkti jos naujam trečiam  taksiukui vardą, kurį žada netrukus įsigyti. Pirmajam šuniukui  buvo davusi Miuksio vardą. Taip vadinosi mokytojos mėgiamo spektaklio ,,Haroldas ir Modė“  vienas iš veikėjų ruonis Miuksis.  Antrąjį šaukė  Grikiu, nes jis buvo rudas.

        Taksiukų suvenyrų jai dovanoja ir draugai, giminaičiai ir dukros Aistė bei Liucija. Taigi galima sakyti, kad tai – ne jos vienos, o  visos šeimos kolekcija. Vieną taksiuką  iš medžio jai padarė ir veisiejietė medžio drožėja Bernadeta Paršeliūnienė. Kolekcionierė sakė norėjusi suoliuko su įamžintu taksu, bet menininkė neturėjo tam tinkamos medienos. Mokytoja pripažino, kad labiausiai ir vertinanti meistrų pagamintus darbus, kuriuose įdėta daug darbo ir meilės – tai drožinėti, siūti, nerti, megzti.  Visgi brangiausias jai, kaip pati tvirtina, turbūt vienas iš mažiausių – stiklinis takso suvenyras – pats pirmasis, nuo kurio ir prasidėjo visa kolekcija, kuri dar nėra labai didelė. Ypač didelę kolekciją turi palangiškis Vytautas Kusas, šunų muziejaus savininkas. Jo suvenyrinių šunų kolekcijoje yra beveik 2000 eksponatų. Tiesa, jis renka įvairių veislių  šunų suvenyrus. Mokytoja sakė neketinanti sekti V. Kuso pavyzdžiu. Ji kolekcionuos ir ateityje tik savo numylėtinius taksus. Taip kolekcija atrodo vientisesnė, išvengiama chaoso.

        Paklausta, kodėl renka būtent taksų, o ne kokios nors kitos veislės šunų kolekciją, A. Eidukaitienė  teigė, kad dar 1993 metais įsigijo pirmą šuniuką taksą, kurį labai mylėjo. Kai jis nukaršo, nusipirko kitą – taip pat taksą, kurio irgi jau nebėra. Dabar ruošiasi pirkti trečią. Kodėl ši veislė mokytojai taip patinka,  sako, net pati tiksliai nežinanti. ,,Jei turi taksą, apie kitas veisles net negalvoji. Jie man yra mieli, nors ir bjauroko charakterio – nepaklusnūs, šiek tiek arogantiški“, – tvirtino pedagogė.  Anot jos, taksus anksčiau labai mylėjo ir Anglijos karalienė, dabar pirmenybę skirianti korgiams, vokiečių fizikas Albertas Einšteinas, Amerikos prezidentai Abraomas Linkolnas, Džonas Kenedis, Prancūzijos prezidentas Fransua Miteranas, lietuvių rašytojas Juozas Tumas-Vaižgantas, ispanų dailininkas  Pablo Pikaso, kiti garsūs žmonės. Pasiteiravus, kur ji laiko savo taksų kolekciją, gyvendama su šeima bute, tvirtino, kad vietos tam pakanka. Vienus suvenyrus laiko lentynose, o indus – indaujoje, šalikus ar patalynę – spintoje. Paklausta, kas iš šeimos narių būna įpareigotas vedžioti šunį, sakė, kad šunis myli visa šeima, todėl nekyla problemų, kas išeis su juo pasivaikščioti.

        Kolekcionierė yra ir dukra Liucija. Ji laiko du gyvus stepinius vėžliukus, kaupia ir suvenyrinę vėžliukų kolekciją.

        Mokytoja A. Eidukaitienė kilusi iš Veisiejų krašto, Smarliūnų kaimo. Į gimnaziją atvyko dirbti baigusi Pedagoginį institutą kartu su vyru Žilvinu, taip pat mokytoju, vedančiu kūno kultūros pamokas. Abu jie čia dirba jau 26-erius metus. Mokytojo darbas dabar išties nelengvas. Chemija – sunkus mokslas, todėl juo sudominti moksleivius nelengva. Mokytoja teigė kad, kai suremontuos gimnazijos laboratoriją, tada bus galima atlikti daugiau cheminių bandymų, užsiimti platesne veikla būreliuose,  tiriamąja veikla.

        Laisvalaikiu A. Eidukaitienė mėgsta pabendrauti su draugais, klausytis muzikos, skaityti publicistines, istorines knygas, megzti, nerti vąšeliu, siuvinėti kryželiu. Iš močiutės išmoko netgi austi.

        Ji teigia esanti laiminga gyvendama nedideliame Lazdijų mieste. Jokiu būdu nenorėtų įsikurti didmiestyje. ,,Ten galiu nuvažiuoti tik papramogauti, sudalyvauti įvairiuose renginiuose. Man labai gerai būti gamtoje, savo tėviškėje“, – tvirtino pedagogė.

 

Dalia Juknevičienė

 

Nuotraukose: A. Eidukaitienė kaupia taksų veislės šunų suvenyrų kolekciją.
Taksų suvenyrai pagaminti iš medžio, stiklo, keramikos, plastiko, tekstilės.

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51 456

El.p.: lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt