Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51 456

lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt

KALENDORIUS

Calendar of Events

 2019 rugsėjo
PATKPŠS
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

Svarbios naujienos

Data

Laikas

Kas vyksta

Kur

Kam skirta

Pamokų laikas

  • 1 08.00 - 08.45
  • 2 08.55 - 09.40
  • 3 09.50 - 10.35
  • 4 10.55 - 11.40
  • 5 12.10 - 12.55
  • 6 13.05 - 13.50
  • 7 14.00 - 14.45
  • 8 14.55 - 15.40

Žymaus geografo Jono Malinausko kelionės atsispindi netgi skarelėse ir puodeliuose

Dalia Juknevičienė

        Buvęs Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos geografijos mokytojas ekspertas Jonas Malinauskas, net ir nedirbdamas tiesioginio darbo, nepamiršta savo profesijos ir mokinių. Jis jau daug metų yra Lietuvos mokinių geografijos olimpiados respublikinio etapo vertinimo komisijos narys. Kasmet dalyvauja ir tarptautinėje parodoje „Adventur“, kur veda atviras geografijos pamokas, rengia įvairias parodas, supažindina moksleivius su svečiomis šalimis. Pastarųjų geografas yra aplankęs daugiau kaip 50. Iš užsienio jis yra parsivežęs daugybę suvenyrų, tarp jų – ir puodelių bei skarelių.

        Mokytojas Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje surengė šių suvenyrų parodą „Geografija skarelėse ir puodeliuose”. Taip pat šeštų ir devintų klasių moksleiviams (geografijos mokytoja Jūratė Kvedarienė) pravedė dvi netradicines pamokas.

        Kaip sakė J. Malinauskas, geografijos mokslas pasaulyje atsirado pats pirmasis, žmonėms pradėjus keliauti ir domėtis aplinka. Parodoje eksponuojamose skarelėse atsispindi daugybė mokytojo apkeliautų šalių ir miestų: Paryžius, Londonas, Malta, Kipras, Australija, Lietuva, Etiopija, Kambodža ir daugelis kitų. Vienoje skarelėje pavaizduota ir neseniai gaisro nuniokota Prancūzijos Dievo Motinos katedra.

        Pasak parodos autoriaus, keliaudamas po užsienį, specialiai skarelių ar puodelių neieško, bet jei pamato, būtinai nusiperka. Moksleiviams J. Malinauskas papasakojo skaros atsiradimo įstoriją. Pirmiausia skaras pradėjo nešioti vyrai. Pirma skara buvo drobulė, ja buvo apdengtas Kristaus kūnas.

        Jis mokiniams rodė skarelę iš Etiopijos, kurios spalvos panašios į Lietuvos valstybinės vėliavos, tik išdėstytos kita tvarka. Viduryje – kanapės lapas. Įdomi skarelė su piratų kaukolėmis, tokias dabar mėgsta ryšėti ant galvų baikeriai. Taip pat demonstravo skarą, panašią į bulvių maišą. Ji pagaminta iš žolės, užaugančios savanose net iki dviejų metrų aukščio. Skara nudažyta augaliniais dažais. Ją mokytojas taip pat parsivežė iš Etiopijos. Pasakodamas apie sarius, kuriuos nešioja Pietryčių Azijos gyventojai, sakė, kad jie gali būti net iki 18 metrų ilgio. Sariu apgaubė ir mokinius. Taip pat rodė budistų skarą, tokias nešioja budistų vienuoliai, ant jų pavaizduotas Buda. Pietryčių Azijoje, anot mokytojo, yra ypatingų skarų, nešiojamų tik ant galvos ar pečių. Demonstravo kimono drabužius, mokiniai turėjo proga jais trumpam apsirengti. Įdomi ir skraistė, nešiojama Kinijoje, Vietname, Pietų Korėjoje. Ji papuošta įvairiais blizgučiais, metaliukais.

        Plati ir pristatomų puodelių geografija. Yra lietuviškų, vokiškų, latviškų ir kitų šalių. Puodelis iš Gruzijos (Sakartvelo) pagamintas iš bambuko. Bambukas gali užaugti, pasak geografo, net iki 25 metrų aukščio. Iš jo gaminamos ir skaros, viena iš jų eksponuojama parodoje.

        Mokiniai geografui uždavė nemažai klausimų. Paklaustas, kuri aplankyta šalis jam labiausiai patiko, sakė, kad Islandija – taikiausia valstybė, kurioje daug karštų geizerių, pomidorai auga ištisus metus, nereikia mokėti už šildymą, nėra daug kam nepatinkančių roplių ir graužikų, mažai uodų. Kalbėdamas apie keliones, kurios laukia ateityje, tvirtino, jog šiemet, kaip gidas, su turistais vyks į Kiprą, o kitais metais keliaus į ekspediciją po Naująją Zelandiją.

        Geografas moksleiviams surengė viktoriną, o už teisingus atsakymus jiems įteikė prizus ir Lazdijų krašto turistinius žemėlapius. Gimnazijos skaityklos bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė negailėjo padėkos žodžių J. Malinauskui, kuris savo iniciatyva gimnazijoje rengia parodas, jas labai įdomiai pristato. Parodos įdomios ne tik moksleiviams, bet ir visai gimnazijos bei miesto bendruomenei.

 

Lazdijų reklama, 2019 m. gegužės 28 d. Nr.22 (894)

 

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51 456

El.p.: lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt