Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51 456

lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt

KALENDORIUS

Calendar of Events

 2019 vasario
PATKPŠS
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123

Svarbios naujienos

Data

Laikas

Kas vyksta

Kur

Kam skirta

Pamokų laikas

  • 1 08.00 - 08.45
  • 2 08.55 - 09.40
  • 3 09.50 - 10.35
  • 4 10.55 - 11.40
  • 5 12.00 - 12.45
  • 6 12.55 - 13.40
  • 7 13.50 - 14.35
  • 8 14.45 - 15.30

„ŽMOGAUS SVEIKATA – BRANGIAUSIAS TURTAS“

Edukacinė pamoka „ŽMOGAUS SVEIKATA – BRANGIAUSIAS TURTAS“ Lietuvos sveikatos mokslų universitete, Kauno žmogaus Anatomijos muziejuje

 

dav

        Kovo 9 dieną biologijos mokytoja Gintutė Durtinevičienė ir 3g klasių  mokiniai lankėsi Lietuvos Sveikatos Mokslų Universiteto (LSMU) Anatomijos muziejuje. Edukacinės išvykos tikslas – vizualiai mokiniams parodyti žmogaus sandaros ypatumus, supažindinti su eksponuojamų organų patologijomis, susijusiomis su žalingais žmogaus gyvenimo įpročiais, bei su Kauno medicinos universiteto (KMU) žmogaus anatomijos muziejaus eksponatų atsiradimo istorija.

        Atvykę į muziejų mokiniai išklausė edukacinę programą, kurią vedė dėstytoja Vega Kriaučiūnienė, dabartinė Anatomijos muziejaus vadovė, per kurią mokiniai buvo supažindinti su Kauno medicinos universiteto eksponatų atsiradimo istoriją. Dabartinės Anatomijos muziejaus kolekcijos pagrindą sudaro 1920-1940 m. profesoriaus Jurgio Žilinsko ir jo bendražygių surinkti muziejiniai preparatai. 1922-1940 metais buvo sukaupta pagrindinė žmogaus anatomijos muziejaus dalis. Per 80 metų, žinoma, dalis preparatų neišlaikė laiko išbandymų, kurie prasidėjo jau 1946 m. – antrojo pasaulinio karo metu muziejaus eksponatai buvo nunešti ir paslėpti rūsyje, todėl 1946 metais Kauno miestą nualinęs didžiulis potvynis, užliejo rūsius ir sugadino dalį muziejaus eksponatų. Žuvo beveik visi iš molio, gipso studentų nulipdyti modeliai. Dabartinės kolekcijos sudėtyje yra išlikę apie 80 procentų prieš karą pagamintų eksponatų.

        Vėliau Anatomijos muziejaus vadovė supažindino su eksponuojamų organų patologijomis, susijusiomis su žalingais žmogaus gyvenimo įpročiais – palygino nerūkančiojo žmogaus ir ne vienerius metus rūkančiojo plaučius – paminėjo, jog rūkančiojo plaučiai yra su patologiniais pakitimais, pajuodavę dėl susikaupusios dervos, su rudais ir gelsvais taškeliais plaučių paviršiuje, o nerūkančiojo buvo rausvi ir sveikai atrodantys, be patologinių pakitimų. Kad visiškai susidaryti įspūdį, kaip atrodo sveiki ir „švarūs“ plaučiai, vadovė aprodė avies plaučių modelį, kuris buvo mažas, balkšvai gelsvos spalvos ir švarus. Taip pat vadovė paminėjo tabako sudėtyje esančių cheminių medžiagų – acetaldehido, dervos, mentolio, furfluoro – poveikį kvėpavimo organams, kurie sukelia plaučių emfizemą (plaučių ląstelių nykimas), kvėpavimo takų, dažniausia gerklės, bronchų, trachėjos ir burnos, vėžį bei aprodžiusi rūkančiojo plaučius pridūrė, kad norint išvengti šių pasekmių, reikia tuoj pat mesti rūkyti ir pradėti laikytis sveiko gyvenimo būdo.

        Edukacinės programos pabaigoje Anatomijos muziejaus vadovė nurodė, kaip yra suskirstyta visa muziejaus kolekcija – į kaulinius preparatus, kurių dauguma buvo padovanoti, parduoti paties  žmogaus universitetui ar pagaminti Anatomijos muziejuje. Šių preparatų kolekcijai priklausė ir daug įvairaus amžiaus embrionų, suaugusių žmonių skeletų. Taip pat atvėrus muziejaus duris iškart didelį įspūdį palieka didžiulis trijų metrų ūgio žmogaus griaučių stendas, kuriame galima suskaičiuoti visus atskirtus vienas nuo kito kaulus, jei tik turime tam laiko. Be to, Muziejuje yra labai įdomus skeletas, kurio paviršiuje iš vielos kruopščiai išlankstyta visa limfinė sistema.

        Šlapi preparatai muziejuje eksponuojami specialiuose stikliniuose keturbriauniuose induose (apvaliuose vaizdas labai išsikraipo ir tokį anatominį preparatą studijuoti būtų sunku). Topografinės (akiai matomi kūno požymiai, kaip organai, jų sistemos ir kt.) anatomijos studijoms buvo pagaminti viso žmogaus kūno skersiniai pjūviai. 1940 m. buvo pagaminti 26 naujagimio kūno skersiniai pjūviai. Tuo laikotarpiu muziejuje buvo užfiksuoti ir šeši sklaidos defektus turintys (apsigimę) naujagimiai: keturi Siamo dvyniai, vienas anancefalas (be smegenų), naujagimis su osteomaliacija (kaulų suminkštėjimas, išlinkimas) bei užsismaugęs virkštele.

        Koroziniai preparatai – tai skystu karštu plastiku gauti net smulkiausių kapiliarų užpildai – kraujagyslės išsidėsto taip, kaip atrodė organas prieš audinių pašalinimą. Šie kraujotakos sistemos, galvos smegenų bei kitų vidaus organų preparatai priminė koralus. Peršviečiamieji preparatai yra nepamainomi tiriant embrionuose skeleto vystymąsi, kaulėjimo centrų susidarymą kremzliniame audinyje, vaistų teratogeninį (embriono ar vaisiaus vystymosi sutrikimų) poveikį bei įvairius kitus sklaidos defektus. Prieš tai kraujagysles užpildžius spalvotu lateksu, tokie permatomi preparatai yra puiki vaizdinė priemonė medicinos studijose.

        Sausi preparatai – šiai grupei priskiriamos trys mumijos, pripildyti oro ir išdžiovinti plaučiai bei virškinamojo trakto preparatai. Vyro ir moters kūnai buvo užkonservuoti 1930 metais. Pašalinus odą, poodinį riebalų sluoksnį, likę organai bei raumenys buvo išdžiovinti. Kraujagyslės pripildytos gipso ir nudažytos. Vyro virškinimo traktas išryškintas, pripučiant oro. Pašalinus moters kūne esantį virškinimo traktą gerai matosi dubuo su jame esančiais lytinės ir šalinimo sistemos organais. Trečia mumija – tai 2 metų mergaitės kūnas. Pasakojama, kad beglobės mergaitės kūnelis buvo atvežtas tuo metu, kai iš Soldino teisminei ekspertizei atvežė žuvusių lakūnų Dariaus ir Girėno kūnus. Profesorius J. Žilinskas mumifikavo mergaitės kūnelį tose pačiose voniose, kuriose mumifikavo lakūnus Darių ir Girėną.

        Modeliai – pirmieji Anatomijos institute pagaminti preparatai. Tai buvo gera vaizdinė priemonė mokant studentus anatomijos. Modelius gamino patys studentai iš gipso, molio, medžio drožlių, kreidos. Pridedant į šias medžiagas klijų, buvo galima formuoti net gana didelius objektus. Įspūdingai atrodo 45 cm dydžio medinis vidinėje žmogaus ausyje esantis Korti organas (klausos analizatoriaus garsą suvokianti dalis, nerviniai laidai.), padidintas net 10 000 kartų, lyginant su natūraliu jo dydžiu.

        Baigiantis edukacinei programai Anatomijos muziejaus vadovė leido mokiniams apžiūrėti visus vitrinose išdėliotus eksponatus iš arčiau, mokytoja Gintutė Durtinevičienė kartu su Vega Kriaučiūniene plačiau papasakojo apie kiekvieną eksponatą, jo funkcijas ir savybes, atsakinėjo į mokinių užduotus klausimus. Mokinių dėmesį labiausiai atkreipė apsigimusių vaikų , neišsivysčiusių embrionų skeletų eksponatai.

        Mokiniai gerai praleidę laiką ir pagaliau apžiūrėję muziejų kartu su biologijos  mokytoja Gintute Durtinevičiene bendrai padėkojo Anatomijos muziejaus vadovei Vegai Kriaučiūnienei ir su gerais įspūdžiais bei nuotaika iškeliavo namo. Įgytas žinias ir gebėjimus pritaikysime mokantis biologijos ir laikant biologijos valstybinį egzaminą.

 

3g klasės mokinės – Urtė Brundzaitė ir Kristina Kiškiūnaitė

 

dav

dav

dav

dav

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51 456

El.p.: lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt