Vilniaus geto sunaikinimo metinės

Rugsėjo 23 dieną Lietuva mini Vilniaus geto sunaikinimo metines. Ši skaudi data kiekvienais metais paskatina mus atsigręžti bei apmąstyti tuos tragiškus laikus, kai Holokausto metu buvo sunaikinta beveik visa Lietuvos žydų bendruomenė. Antrojo pasaulinio karo priedangoje, savo ,,naujosios tvarkos labui“ naciai siekė sunaikinti visus Europoje gyvenusius žydus. Pirmą kartą istorijoje pramoniniai metodai buvo naudojami masiniam visos tautos naikinimui. Nužudyti šeši milijonai  žydų, iš kurių – 1 500 000 vaikų. Šis reiškinys vadinamas Holokaustu.

Holokaustas yra ypatingo genocido apraiška dvidešimtojo amžiaus istorijoje: valstybės finansuojamas sistemingas 1933-1945 metais nacių Vokietijos ir jų kolaborantų vykdytas Europos žydų persekiojimas ir naikinimas. Holokaustas neaplenkė ir Lazdijų rajono. Tik rugsėjo 1 d. šalia Lazdijų, Katkiškės kaime, buvo įkurtas getas, į kurį suvaryti visi miesto ir valsčiaus žydai. Geto teritorija buvo aptverta, saugoma, kaliniai varomi į darbus. Katkiškės kaime Antrojo pasaulinio karo metais buvo sušaudyti 1535 mūsų krašto žydai.

Jau tapo tradicija Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje rugsėjo–spalio mėnesiais organizuoti įvairius renginius, skirtus  šiam liūdnam istoriniam įvykiui paminėti. Holokausto tema organizuojamos netradicinės pamokos, klasės valandėlės, viktorinos, prisimenama Katkiškės kaimo tragedija, lankantis žydų žūties vietoje. Įvairių dalykų pamokose Holokausto tema aptarinėjama ir perteikiama įvairiais aspektais: aukų; nusikaltėlių/kaltininkų; stebėtojų; gelbėtojų. Tam tikslui mokytojai pasitelkia informaciją apie antisemitizmą, žydų gyvenimą Europoje prieš Holokaustą, Antrojo pasaulinio karo pasekmes, nacių iškilimą į valdžią.

Šiais metais Lazdijų Gustaičio gimnazijoje rugsėjo 18 d. – spalio 31 d.  vyks renginiai, skirti Holokausto aukoms atminti. Muziejininkė Irina Radvilavičienė pakvietė mokinius į Laisvės kovų muziejuje organizuojamas netradicines istorijos pamokas, skirtas Lietuvos žydų genocido dienai atminti. Rugsėjo 18-20 dienomis muziejuje organizuojamose netradicinėse pamokose dalyvavo 5,6,8,3g ir 4g klasių mokiniai, kuriems muziejininkė priminė artėjančią atmintiną datą – Rugsėjo 23-ąją. Papasakojo, kodėl mūsų tauta mini šią dieną bei pakvietė kartu pažiūrėti dokumentinį filmą ,,Gyvybės ir kančių duobė“, pasakojantį apie Veisiejų miestelyje gyvenusių žydų Kuklianskiu šeimos likimą.

Filme – 2007-ųjų vasara. Išgyvenęs Holokaustą, Mošė Kuklianskis surinko gausų būrų savo giminaičių, vaikų, anūkų, gyvenančių JAV, Olandijoje, Izraelyje ir  leidosi į kruopščiai paties Mošė parengtą ir suplanuotą kelionę praeities takais, kurios metu savo šeimos jaunajai kartai stengėsi atsakyti į klausimą, kaip jiems – Veisiejų vaistininkui Sauliui Kuklianskiui ir trims jo vaikams Mošė, Anai ir Samueliui pavyko išlikti gyviems per tris nacių okupacijos metus – 1,5 metų Baltarusijoje, Gardine kur iš 30000 prieš karą gyvenusių  žydų išliko apie 200-250 ir 1,5 metų miško duobėse Lietuvoje, padedant Sventijansko, Gerdašių, Vainiūnų, Mocevičių ir Bugiedos kaimų gyventojams.

Filme jaučiamas Mošė Kuklianskio ir jo artimųjų begalinis dėkingumas Lietuvos žmonėms, rodos, už paprasčiausią ŽMOGIŠKUMĄ, tačiau tuomet stipriai balansavusį tarp būties ir nebūties ribos.

Filmas „Gyvybės ir kančių duobė“ – tarsi dvasinis paminklas gyviesiems, o kartu ir  gyvųjų padėka visiems, kurie tiesė gyvybės tiltą.

Penktadienį, rugsėjo 22 dieną, Lazdijų žydų žudynių vietoje – Katkiškėje,  vyko pilietiškumo pamoka ,,Žmogus gyvas tol, kol prisimena tai, ko niekas neturi pamiršti“.  Pamokos metu prie paminklo, skirto vietos žydų aukoms atminti, buvo padėti akmenėliai ir uždegtos žvakutės.

Istorijos mokytoja   Salomėja Paškevičienė