Tyrėjų naktis

Tyrėjų naktis yra išskirtinis renginys, kai daugelis Europos mokslo ir tyrimų laboratorijų atveria duris ir pabendrauti su visuomene išeina mokslininkai bei tyrėjai, kurie paprastai dirba uždarose laboratorijose ar mokslo centruose.

Pirmą kartą Tyrėjų naktis surengta 2005-taisiais Europos Komisijos iniciatyva, su tikslu didinti mokslininkų pripažinimą visuomenėje ir sudaryti galimybę iš arti susipažinti su jų darbais ir pasiekimais. Šiemet Tyrėjų naktis vyksta daugiau nei 370 Europos miestų ir sutraukia daugiau nei pusantro milijono lankytojų.

Lietuvoje didžioji dalis renginių paprastai vyksta Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Molėtuose. Čia įsikūrusiuose mokslo centruose ir laboratorijose Tyrėjų nakties metu mokslininkai kviečia dalyvauti eksperimentuose, simuliacijose, interaktyviose darbo grupėse, paskaitose, apskrito stalo diskusijose ir debatuose, parodose, ekskursijose ir konkursuose.

Kadangi išvykti į tokius renginius ne visada būna galimybė, prie Tyrėjų nakties renginių prisijungiame gimnazijoje: atliekame eksperimentus, žaidžiame protmūšius, diskutuojame apie ateities energetiką, susitinkame su gamtininkais.

Beje, galima teigti, kad mūsų gimnazijos mokiniai Tyrėjų nakties renginius pradėjo jau prieš savaitę: rugsėjo 21 dieną 2g-4g klasių gimnazistai kartu su mokytoja A. Eidukaitiene vyko į Vilnių, kur aplankė net kelis renginius. Vienas jų – populiariosios kultūros renginys „Comic Con Baltics“. Jo metu buvo galima susitikti su žvaigždėmis iš garsiausių Holivudo projektų ir televizijos serialų, pamatyti naujausių kino filmų pristatymus ir išbandyti kitokį kino potyrį virtualios realybės kino teatre, sužinoti ir daugiau suprasti, kaip kuriami tokie filmai. Na, o vakare laukė nepakartojamas ir nenupasakojamas fejerverkų festivalis FEJERIJA 2019 Vingio parke. Pasirodyme dalyvavo Lietuvos, Portugalijos, JAV ir Čekijos meistrai su savo programomis. Visi buvo sužavėti vaizdais ir dar ilgai neapleido mintis, kaip taip galima suderinti muziką, spalvas, formas…Kiek reikia mokytis , dirbti ir bandyti, kad fejerverkas sužibėtų taip, kaip buvo suplanuota.

Jaunieji tyrėjai Kristupas ir Emilis tyrė gimnazijos vandentiekio vandenį. Jie užtikrintai gali patvirtinti, kad mūsų gimnazijos vanduo atitinka geriamojo vandens higienos normas.

O čia gimnazijoje vyko renginiai žemesnių klasių mokiniams, penktokams, septintokams, aštuntokams. Paskaitėles vedė Veisiejų regioninio parko direktorė herpetologė Irma Maciulevičienė..         Buvo kalbama apie Lietuvoje gyvenančius varliagyvius ir roplius bei šiuo metu aktualią temą- klimato kaitą. Lietuvoje gyvena 13 rūšių varliagyvių ir 7 rūšys roplių. Diskutavome apie klimato kaitą

Direktorė labai įdomiai pasakojo apie balinius vėžlius, kurie įrašyti Raudonąją knygą ir yra saugomi. Atšilus orams rūpinasi, kad rudeniop balų vėžlio giminė pasipildytų naujais nariais. Gegužės pabaigoje – birželio pradžioje gamtosaugos ekspertė kasdien apie 17 – 20 val., palikusi Veisiejų regioninio parko vadovės kėdę, vyksta į vėžlių patelių pamėgtas kiaušinių dėjimo vietas. Būtent tokiu paros metu į kelionę patraukia ir vėžlienės. Saulės gerai įšildomuose, smėlėtuose ir neaukšta žole apaugusiuose šlaituose jos išrausia iki 15 cm gylio kolbos formos duobutes, į kurias sudeda nuo 9 iki 20 kiaušinių (priklauso nuo patelės amžiaus). Šie ypatingai vilioja plėšrūnus, todėl siekiant apsaugoti kiaušinių dėtis nuo lapių, barsukų, usūrinių šunų nasrų tenka skubėti jas uždengti specialiu tinklu. Pasak jos, balinių vėžlių apsauga Lietuvoje vykdoma stengiantis nesutrikdyti gamtos dėsnių: „Iš tiesų, saugome gamtą per daug neįsiverždami. Jei matome, kad dėtis buvo natūraliai pažeista, pavyzdžiui, dėl lietaus, nepuolame jos draskyti. Tačiau pastebėję dėtį viduryje pievos ar ant kelio važiuojamosios dalies, ją iškasame ir per 24 valandas skubame pristatyti į Kauno zoologijos sodą, kuris geranoriškai juos priima ir sudaro tinkamas sąlygas vystymuisi. Vėliau, išsiritusius ir paaugusius vėžlių jauniklius sugrąžiname į gimtuosius namus“…

Šių klasių mokiniai rašė rašinėlius, keletą jų kviečiu paskaityti.

26 dieną 4g klasių mokiniai tradiciškai žaidė gamtinį ALIAS, o 27 dieną 2g ir 3g klasių gimnazistai išbandė jėgas TYRĖJŲ NAKTIES protmūšyje.

Iki pasimatymo kitų metų Tyrėjų naktyje.

Gintutė Durtinevičienė
Asta Eidukaitienė