Turiningas šeštadienis

6a klasės mokiniai spalio 19 d. vyko į ekskursiją į Lietuvos sostinę. Kelionę pradėjome 6 valandą ryto, nepaisant to, nuotaika buvo puiki.. Pirmasis mūsų aplankytas objektas buvo Lietuvos Respublikos Prezidentūra.
        Prezidentūra yra įsikūrusi Vilniuje XIX a. vėlyvojo klasicizmo stiliaus dviaukščiuose rūmuose. Pritaikant rūmus Prezidento rezidencijai, nuspręsta atkurti istorinį interjerą.      Viduje yra klasicizmo epochos stiliaus salės. Baltoji salė – pagrindinė, kurioje teikiami apdovanojimai ir  Prezidentas susitinka su visuomene; Mėlynoji skirta prezidento konfidencialiems pokalbiams; Žaliojoje Prezidentas posėdžiauja su vyriausiais patarėjais. Vėliau lankėmės Valstybės pažinimo centre. Tai moderni edukacinė erdvė, kurioje detaliai pristatoma, kaip veikia valstybė bei kaip demokratinės valstybės kūrime ir valdyme dalyvauja jos piliečiai. Centrą sudaro trys nuolatinės ekspozicijos erdvės, išsamiai pristatančios svarbiausius valstybingumo elementus, bei paroda-seansas „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“. Šiame centre lankytojai per 45 minutes gali susipažinti su netikėčiausiomis skirtingų laikotarpių vizionierių idėjomis Lietuvos ateičiai.

Ekskursiją tęsėme šokolado fabrike, Šokolado manufaktūroje AJ šokoladas-kompanija, rankiniu būdu gaminanti šokoladą pagal geriausias belgiškas tradicijas. Daugelis saldainių receptų yra sukurti manufaktūros meistrų arba paties savininko Algimanto Jablonsko. Edukacinį renginį vedė pats savininkas A. Jablonskas. Sužinojome, iš kur atkeliauja šokoladas, matėme įspūdingo dydžio kakavos pupelę, matėme, kaip gaminami saldainiai. Vėliau patys turėjome galimybę pasigaminti savo saldumyną. Renginio metu vyko savotiškas konkursas, visi, atsakę į edukacijos vedėjo klausimus, pagaminę gražiausius saldumynus, buvo apdovanoti manufaktūroje pagamintais saldumynais.

Kelionę baigėme seniausioje Vilniaus elektrinėje, kuri yra Energetikos ir technikos muziejuje. 1982 m. Lietuvos kultūros ministerija paskelbė, kad Vilniaus centrinė elektrinė yra vietinės reikšmės technikos istorijos paminklas, saugomas valstybės. 1985 m. TE-I buvo perduota Vilniaus šilumos tinklams. 1997 m. buvo sustabdyti garo katilai, tiekę garą pramonės įmonėms, 1998 m. sustabdyti ir vandens šildymo katilai. 2000 m. AB „Lietuvos energija“ ir SPAB Vilniaus šilumos tinklai sudarė sutartį dėl Lietuvos energetikos muziejaus steigimo Vilniaus centrinės elektrinės patalpose. 2002 m. lapkričio 29 d. pasirašyta Viešosios įstaigos Lietuvos energetikos muziejus steigimo sutartis. Steigėjai – Vilniaus miesto savivaldybė, Nacionalinė elektros energetikos asociacija (NEEA) ir Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA). 2003 m. vasario 15 d. Lietuvos energetikos muziejaus atidarymo diena sutapo su Vilniaus elektrinės 100-mečiu. Gidas įdomiai papasakojo apie elektrinės veikimo principą, leido įeiti į jau neveikiančio garo katilo vidų, sužinojome, kaip atsirasdavo elektra, pamatėme įvairių laikmečių automobilius, sužinojome, kas jais važinėjo.

Esame dėkingi Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos direktorei J. Mozerienei už suteiktą galimybę išvykti į ekskursiją visai klasei, tėvų atstovams.

Viltė Vaitulionytė, 6a
Nuotraukos D. Nevulienės