Tiriamasis projektinis darbas VAIKŲ SKAITYMAS SENIAU IR DABAR 5B klasėje

Dar rugsėjo pabaigoje Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 5B klasės mokiniai, konsultuojami lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Vidos Kvaraciejienės, ėmėsi vykdyti rimtą tiriamąjį projektą VAIKŲ SKAITYMAS SENIAU IR DABAR, kurio tikslas – išsiaiškinti, kada vaikai daugiau skaitė: seniau ar dabar. Projektui mokiniai ruošėsi itin kruopščiai: patys kūrė klausimyną, pasidarė klasės draugų sąrašą ir vertinimo lenteles, sprendė, kokio amžiaus respondentus būtų tikslingiausia apklausti, kad matytųsi realus skirtumas tarp kartų (nutarta apklausti 50-ties ir vyresnius žmones), laukė rudens atostogų, kad kai kurie bendraklasiai galėtų apklausti senelius, gyvenančius ne Lazdijuose, nuolat konsultavosi, kaip būtų geriau apklausą pristatyti.

Apklausų rezultatų viešasis pristatymas įvyko lapkričio 7 dieną per dvi lietuvių kalbos pamokas. Penktokams tai irgi buvo iššūkis, nes 11 klausimų apklausos pristatymui jie teturėjo 3 minutes (gyvasis chronometras žadėjo be gailesčio stabdyti kiekvieną, peržengusį laiko ribą). Taigi kaip suglausti nemažos apimties informaciją, pasakyti esmę, kalbėti įdomiai ir tilpti į laiko limitą? Pasirodo, veikliems ir gudriems penktokams viskas įmanoma: kai kurie sklandžiai ir patraukliai pristatė savo apklausos rezultatus tik per 1,5 minutės! Tada prasidėjo vertinimo procedūra: pirmiausiai save įsivertino kiekvienas mokinys, įsivardijęs savo darbo sėkmes ir nesėkmes; po to vyko viešasis vertinimas, kurio metu kiekvienas bendraklasis, tapęs vertintoju, galėjo išsakyti savo nuomonę apie draugų pristatymą. Galutinį vertinimo rezultatą nulėmė vertintojų balsavimas.

Projekto užbaigimą 5B klasė suplanavo Lazdijų viešojoje bibliotekoje, kurioje kaip tik tą savaitę vyko daug Literatūrinio rudens renginių. Lapkričio 14 dieną mokiniai įteikė Viešosios bibliotekos Vaikų skyriaus vyresniajai bibliotekininkei mobiliam darbui su vaikais Žanai Černiauskienei 10 surašytų rekomendacijų bendraamžiams, kodėl vaikams būtina skaityti knygas. Rekomendacijas penktokai surašė atsižvelgdami į savo tyrimų rezultatus: jie padarė išvadą, kad jų seneliai ir apskritai vyresni žmonės skaitė kur kas daugiau knygų negu jie šiandien, todėl būtina susiimti, kad žiniomis ir išmintimi ne tik juos pasivytų, bet ir aplenktų. 5B klasės rekomendacijas bibliotekoje viešai pristatė klasės seniūnė Augustė Tamulionytė. Tuomet bibliotekos Vaikų skyriaus darbuotojos Žana Černiauskienė, Ramunė Daugirdaitė ir Daiva Karaliūnienė žaismingai pristatė trijų lietuvių autorių knygas, kurios šiemet pretenduoja tapti Metų knyga Vaikų knygų kategorijoje: tai Ramunės Savickytės „Adelės dienoraštis“, Ignės Zarembaitės „Stebuklingi senelio batai“ ir Pauliaus Norvilos „Strykt pastrykt“. Penktokams buvo pasiūlyta per knygų iliustravimą balsuoti už labiausiai patikusią knygą. Nugalėjo „Stebuklingi senelio batai“, kuriuos iliustravo net 16 mokinių. Po balsavimo piešiniais vyko judrieji žaidimai ir viktorinos iš to, ką mokiniai jau žino arba ką tik sužinojo apie gimtąją kalbą ir skaitomas knygas. Po viktorinų lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja V. Kvaraciejienė apibendrino įvykusį projektą, o 5B klasės mokinys Rimvydas Buzas visiems padovanojo dainą, kaip padėką už visai smagiai praėjusį renginį.

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos informacija