Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51 456

lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt

KALENDORIUS

Calendar of Events

 2019 sausio
PATKPŠS
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

Svarbios naujienos

Data

Laikas

Kas vyksta

Kur

Kam skirta

Pamokų laikas

  • 1 08.00 - 08.45
  • 2 08.55 - 09.40
  • 3 09.50 - 10.35
  • 4 10.55 - 11.40
  • 5 12.00 - 12.45
  • 6 12.55 - 13.40
  • 7 13.50 - 14.35
  • 8 14.45 - 15.30

Senos knygos, spaudos leidiniai įkvepia pažinti, sužinoti…

O praeities dvasia
Per laiką tyliai sklendžia –
Įspėti nori mus, įpareigoti:
Kas mus sukūrė – nepamiršti,
Kokie šaltiniai buvo
Mūsų tapsmo – sužinoti….

      

        Kiekvienas žmogus per savo ilgesnį ar trumpesnį gyvenimą perskaito daugybę knygų, kurios tampa unikalia istorija. Istorija, kurioje pateikta informacija apie praeitį, nušviečianti rašančiojo gyvenimišką patirtį, apipintą įvairiais išgyvenimais, tampančiais patraukliu literatūriniu bei istoriniu  kūriniu.  Kalba. Akimirka. Gyvenimas. Istorija….

        2017 m. minint Lietuvių kalbos kultūros metus visoje šalyje vasario 16 – kovo 11 dienomis, Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos iniciatyva, organizuojamos Lietuvių kalbos dienos, kurių tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti jos mokymosi motyvaciją, atkreipti dėmesį į lietuvių kalbos, kaip kultūros paveldo, svarbą visuomenei.

        Šiai datai paminėti Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje parengta senų knygų bei periodinių leidinių paroda „Senų raštų laiko dulkes nužėrus“. Sena knyga ar laikraštis, žurnalas – tai didelė vertybė, turinti savo istoriją, savitumus ir verta atidesnio tyrinėjimo jau vien dėl savo amžiaus. Parodą parengė  bei senas knygas ekspozicijai pristatė lietuvių kalbos mokytojos Jolanta Patackaitė, Snieguolė Mazaliauskienė, Vida Kvaraciejienė, Dalė Jefimova, Birutė Plečkaitienė bei Zita Šklėrienė. Ypač daug pažintinių leidinių, istorinių bei literatūrinių knygų, vadovėlių  paskolino chemijos mokytoja Asta Eidukaitienė. Beje, mokytoja sumani kolekcininkė, kolekcionuojanti senuosius leidinius, kuriuose atsispindi neišdildomos  pamatinės vertybės, kurių šiandien taip trūksta.

        Yra žmonių, kurių žodžių ir darbų šviesa, sklindanti iš metų glūdumos per amžius, grindžia ir lemia mūsų mintis, gyvenimo vertybes ir žengiamus žingsnius. Vienas iš tokių žymių kultūros veikėjų, muziejininkas, Žemaitijos ir Lietuvos istorikas, knygelės „Mužikas Žiemaytcziu yr Lietuwos“ autorius Dionizas Poška. Šią knygelę surengtoje parodoje (išleistą 1946 m. Kaune), galima ne tik pamatyti bet ir pavartyti, tiesiog prisiliesti prie to, kas sena bei tikra.

        Tiesa, parodoje visų akis traukia kuklūs tarpukario Lietuvos vadovėliai bei informacinio pobūdžio knygelės, kuriose nagrinėjamos įvairios mokyklų srovės, auklėjimo metodai bei naujų kelių ieškojimai pedagogikoje. Čia paminėtinas straipsnių rinkinys „Naujoji mokykla“ (redaguota V. Ruzgo, 1928 m.). bei Juozo Gobio (Linkuvos gimnazijos mokytojo) parašytas „Trumpas visuomenės mokslo vadovėlis“ aukštesniosios mokyklos I koncentrui (III ir IV klasės kursas), išleistas 1926 m. „Dirvos“ bendrovės.

        „Kokia didelė laimė mokyti ir mokytis savojoje mokykloje. Jauku, ramu jos viduje ir aplink ją, visą, nebėra bedugnės tarp mokytojų ir moksleivių, dėstoma gimtąja kalba, visas kraštas nusagstytas tankiu mokyklų tinklu. Tai lyg žvaigždėtas dangus žemėje“, – tai citata iš Kazio Binkio knygelės „Naujoji Lietuva“, išleistos 1938 m. Kaune. Džiugu, jog šią knygelę gimnazijos skaityklai padovanojo ir kolekciją papildė mūsų kraštietė Aldona Krikščiūnaitė. Čia paminėtini „Pradžios mokslo įstatymai, taisyklės ir aplinkraščiai“ (sud. P. Lomanas ir J. Sluoksnaitis, 1937 m.), „Jaunajam moksleiviui“ (sudarė Vikt. Kamantauskas, 1936 m.),

        Neabejotinai reikšmingi kaip praeities atspindėjimo bei perteikimo šaltiniai yra istorijos vadovėliai bei istorinės knygos.  Lankytojo dėmesį atkreips prof. R. Viperčio knygelė „Senovės Europa ir Rytai“, išleista 1913 m., P. Šležo ir Ig. Malinausko „Lietuvos istorija“ (pradžios mokyklai ir pirmosioms gimnazijos klasėms, išleista 1934 m. Kaune), V. Zakševskio „Naujųjų amžių istorija“, I dalis, išleista 1920 m. Juozo Zavadzkio spaustuvėje Vilniuje  bei kitos.

        Malonu, kad dar galime pasidžiaugti išlikusia Seirijų Juozo (tikroji pavardė Juozas Židanavičius) trijų veiksmų komedija sodžiaus mėgėjų teatrui „Moterims neišsimeluosi“, išleista 1928 m. Kaune. Taip pat pažymėtinos  ir Liudo Giros knygelė „Kun. Tumo – Vaižganto gyvenimas ir darbai“, 1930 m., V. Krėvės „Raštai“ (I ir IV tomai, išleisti 1921 ir 1925 m.) bei kitos.

        Išskirtinis vaidmuo Lietuvos knygų istorijoje priklauso Valančiaus liaudies universiteto lektoriaus A. Lėvano išleistai knygelei  „Abstinencija žiloje senovėje“ (su 10 paveikslų), išleistai 1925 m. Kaune.

        Nepralenkiamos ir sovietmečiu išleistos knygos. Greta literatūrinių knygų parodoje galime pamatyti Vaižganto „Pragiedrulių“ visus 4 tomus, išleistus 1942-1944 m.

        Visų parodoje besilankančių širdis sušildo religinio turinio knygos. Čia galima išvysti – maldaknyges, giesmių knygas (kantičkas), tikybos pradžiamokslį.

        Šioje parodoje didelė vertybė, turinti savo istoriją, savitumus ir verta didesnio paskaitymo yra  spaudos leidiniai –  laikraščiai,  žurnalai, kalendoriai. Tai „Šeimininkė“, „Liepsnos“, „Paveiksluota apžvalga“, „Lietuvos aidas“, žurnalai: „Vairas“, „Ūkininko patarėjas“, „Pergalė“ bei  „Marijos vaiko kalendoriai“ (1934 ir 1936 m.). Būtent juose, šiuose leidiniuose užfiksuota šimtmečių istorija, tradicijos bei kalba.  

        Nuoširdžiai dėkoju lietuvių kalbos mokytojoms už suteiktą galimybę šias unikalias knygas eksponuoti gimnazijos skaitykloje. Knygos, kaip ir žmonės, turi savo likimus. Todėl labai svarbu, kad jos neliktų pasiklydusios laiko tėkmėje, o įkvėptų pažinti, sužinoti….

        Paroda veiks iki kovo 11 d.

 

                                                                 Daiva Mikalauskienė

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51 456

El.p.: lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt