Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51133

info@lazdijugimnazija.lt

Projekto pavadinimas Projekto “Kuriame Lietuvą” dalyviai ir kūrėjai – Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai

        Prieš metus  startavo Pilietinių iniciatyvų projektas „Kuriame Lietuvą!“, skirtas mokinių pilietiniam švietimui. Organizatoriai – EP narys Petras Auštrevičius ir Elektrėnų savivaldybės jaunimo reikalų tarybos biuras. Norą dalyvauti šiame projekte pareiškė daug komandų iš įvairių Lietuvos mokyklų, tačiau į tolimesnį etapą pateko tik trylika, tarp kurių buvo ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos komanda. Lietuvos mokyklų komandos pristatė savo idėjas, kurias įgyvendino šio projekto metu. Į gimnaziją susitikti su komandos nariais ir dešimtokais buvo atvykęs pats europarlamentaras Petras Auštrevičius, jo padėjėja Jūratė Levickienė ir Elektrėnų savivaldybės jaunimo reikalų tarybos biuro nariai.

        Norime pristatyti šio projekto „Noriu sutikti bei pažinti Tave” veiklas. Šiam projektui Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos  komandos nariai Einoras Kelmelis, Diana Česnakevičiūtė, Saulė Vyšniauskaitė, Simona Kryžokaitė, Gabrielė Ptakauskaitė, Urtė Pileckaitė ir koordinatorė Audronė Pileckienė skyrė daug  laiko,  ir jėgų.Projekto tikslas ir rezultatas šį kartą buvo nematerialūs, nes mes esame įsitikinę, kad kurti Lietuvą reikia ne tik daiktais ar darbais, bet ir ugdant Lietuvos piliečių bendravimą bei bendradarbiavimą. Be to, norint turėti stiprią ir protingą ateities valstybę, visuomet reikia prisiminti  jos praeitį. Nuveikėme tikrai nemažai.

        Projekto „Noriu sutikti bei pažinti Tave“ tikslas – prisiminti tris buvusius Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokytojus: lietuvių kalbos mokytoją, tremtinių dukrą, Baltijos kelio dalyvę Vytautę Ramonaitytę-Zmirskienę, dailės mokytoją Petrą Čerkelį ir pradinių klasių mokytoją, Lazdijų kultūros centro folklorinio ansamblio „Riecimėlis“ dainininkę, sukūrusią gausybę rankdarbių, Zosę Juškaitę-Macaitienę. Šie žmonės  su meile  kūrė Lietuvą, nors ir gyveno mažame Lazdijų miestelyje.  Po susitikimo su šių mokytojų vaikais Jolanta Čerkelyte-Černiauskiene, Palmyra Zmirskaite-Stašiauskiene, Virgiumi Macaičiu mes pajutome, ką Lietuva reiškė žmonėms, kurie gyveno vis dar nepriklausomybės neatkovojusioje Lietuvoje ir kokios asmenybės jie buvo.

        Lietuvių kalbos mokytoja Vytautė Zmirskienė be galo mylėjo lietuvių rašytojų knygas ir kiekvieną dieną šia meile dalijosi su mūsų mokyklos mokiniais. Dailės mokytojas Petras Čerkelis ne tik savo darbo vietoje, bet ir už jos ribų tapė tai, kas jam buvo arčiausiai  širdies, –  tai Lazdijų rajonas ir jo ežerai. Pradinių klasių mokytoja Zosė Macaitienė mėgo dainuoti lietuviškas liaudies dainas, šokti liaudies šokius ir kartu su  folkloro kolektyvu „Riecimėlis“  dalintis šia dovana su visais Lazdijų rajono gyventojais. Visos šios asmenybės turėjo vieną bendrą savybę- meilę Lietuvai. Po pokalbių su artimaisiais laukė dar didesnis darbas –  projekto kulminacija- užsiėmimai kūrybinėse galerijose. Pasiruošimas šioms dirbtuvėms vyko nuo 2017 m. gegužės iki rugsėjo mėnesio. Rugsėjo 20 dieną  aštuoni gimnazijos mokytojai Snieguolė Mazaliauskienė, Birutė Plečkaitienė, Jūratė Baranauskienė, Jolanta Černiauskienė, Birutė Vžesniauskienė, Laima Jakulevičienė, Audronė Pileckienė, Saulius Jarmala vedė  lietuvių kalbos, dailės, muzikos, pilietiškumo pagrindų, informacinių technologijų panoraminę pamoką „Noriu sutikti bei pažinti Tave“. Pamokoje dalyvavo visi 2ga,b,c klasių mokiniai, kurie iš anksto užsirašė, kuriose pamokos galerijose norėjo dalyvauti. Lietuvių kalbos pamokoje dalyvavę dvidešimt gimnazijos dešimtokų galėjo išgirsti apie mokytoją Vytautę Zmirskienę, jos pasiekimus, istorijas iš jos dukros Palmyros Zmirskaitės Stašiauskienės lūpų. Kartu su lietuvių kalbos vyr. mokytoja Snieguole Mazaliauskiene buvo paruoštos apklausos apie šiuolaikinio jaunimo skaitomas knygas mūsų mokyklos 1–4g klasių mokinių peticija dėl jų netenkinančių privalomo literatūros sąrašo kūrinių. Visa tai buvo skirta tam, kad galėtumėme palyginti jaunimą dabar ir jaunimą, kurį mokė Vytautė Zmirskienė.

        Dailės pamoka buvo išskirtinė, nes ji buvo padalinta į kelias dalis. Pirmosios pamokos dalies metu – 2-4 g. klasių mokiniai (dailės mokytoja Jūratė Baranauskienė) piešė Lazdijų krašto ežerus, o antrosios dalies metu aštuoniolika mokinių aplankė tris Lazdijų rajono ežerus (Ančios, Niedaus, Veisiejo). Gimnazistai lankėsi  Veisiejų regioniniame parke, kur iš vyr. specialistės Irmos Maciulevičienės išgirdo  apie ežerų atsiradimą bei juos supančią augaliją ir gyvūniją. Beje, Irma Maciulevičienė yra dirbusi Būdviečio mokykloje dailės mokytoja ir puikiai prisimena mokytoją Petrą Čerkelį. Po šios išvykos visi dešimtokai galėjo įamžinti jiems patikusį ežerą, nutapyti juos. Jų piešiniai puošė mūsų mokyklos sienas, o dabar puikuojasi pasienyje įsikūrusiame Lazdijų rajono turizmo informaciniame centre . Panoraminės pamokos metu mokiniai bandė pajusti tai, ką jautė mokytojas Čerkelis tapydamas Lazdijų ežerus, apžiūrinėdami jo darbus bei klausydami jo dukros Jolantos Čerkelytės-Černiauskienės pasakojimų.

        Pilietiškumo pamoką vedė mūsų projekto vadovė, istorijos mokytoja Audronė Pileckienė, kuri su dvidešimčia mokinių kalbėjo apie Lazdijų vidurinės mokyklos mokytoją Zosę Macaitienę, gimusią tarpukario Lietuvoje, gyvenusią pirmosios sovietinės okupacijos, vokiečių okupacijos, antrosios sovietinės okupacijos metais ir su džiaugsmu sulaukusios nepriklausomos Lietuvos. Visą gyvenimą, ko gero, ji tikėjo, kad jos darbai bus prisiminti. Šioje pamokoje  dalyvavo mokytojos Zosės Macaitienės sūnus Virgius Macaitis, kuris dešimtokams papasakojo apie mamos darbą ir gyvenimą.

        Po panoraminių pamokų visų dalyvių laukė projekto „Noriu sutikti bei pažinti Tave“ uždarymas aktų salėje, į kurią susirinko ne tik Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos dešimtokai, bet ir mūsų draugai iš Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos (mokytoja Laima Bielevičienė), kurie buvo parengę pristatymą apie buvusią Seirijų gimnazijos mokytoją Stasę Sebastenienę, kuri  pati su malonumu atvyko į mūsų mokyklą pasidalinti savo mintimis apie mokytojo darbą ir meilę Lietuvai. Pabendrauti su mumis atvyko ir Zosės Macaitienės taip mylėtas folkloro kolektyvas „Riecimėlis“ (vadovė Regina Kaveckienė). Kolektyvo moterys su mumis šoko, dainavo ir pamokė visko, kuo taip didžiavosi mokytoja Zosė, ir dar ilgai didžiuosis visa Lietuva – liaudies dainomis bei šokiais. Tie mokiniai, kurie nedalyvavo Petro Čerkelio pamokoje, dar galėjo išgirsti apie šį mokytoją iš jo kolegos Visvaldo Masėno, kuris papasakojo begalę linksmų ar net jaudinančių istorijų. Buvusi Lazdijų vidurinės mokyklos direktorė Birutė Vanagienė pasidalijo prisiminimais apie mokytojas V. Zmirskienę ir Z. Macaitienę.

        Viso projekto metu bendravome su daugybe žmonių. Kad darbas būtų labiau sklandus ir užtikrintas, mums padėjo Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos administracija ir visa gimnazijos bendruomenė. Nuoširdus ačiū visiems. Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos dešimtokai šiltai mus priėmė savo mokykloje, pasirinktų mokytojų šeimos nariai ir pažįstami nepagailėjo savo laiko ir papasakojo mums istorijų, pasidalino nuotraukomis bei padėjo vesti panoramines pamokas, o „Riecimėlio“ moterys visus sušildė lietuvių liaudies daina.

        Projekto „Kuriame Lietuvą“  uždarymo metu, būnant tarp skirtingo amžiaus žmonių, kurie buvo susirinkę vienam ir tam pačiam tikslui, galėjai pajusti, kokie vieningi gali būti lietuviai. Komanda buvo labai patenkinta šiuo projektu ir nuveiktomis veiklomis. Kiekvienas iš mūsų supratome, kiek daug galime padaryti, jei tik dirbame išvien. Būtent to ir reikia kuriant mūsų Lietuvą. Supratome, kad norint ką nors nuveikti savo valstybės labui, reikia nepamiršti, kad mus supa vieningi ir padėti  nusiteikę žmonės.

        Spalio 13 d. Vilniuje vyko finalinis renginys, į kurį susirinko visos trylika komandų iš Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus, Krokialaukio (Alytaus r.), Ylakių (Skuodo r.), Anykščių, Kauno, Lazdijų, Šilutės. Projekto dalyviai parodė sukurtus filmukus ir papasakojo apie savo nuveiktas veiklas. Nors į Briuselį ir nepatekome, bet šio projekto metu patyrėme daug teigiamų emocijų. Esame dėkingi europarlamentarui Petrui Auštrevičiui, jo padėjėjai Jūratei Levickienei, Elektrėnų jaunimui, Lazdijų rajono savivaldybei ir, žinoma, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos administracijai bei bendruomenei. Tuo Lietuvos kūrimas nepasibaigė, artėja Lietuvos valstybės atkūrimo 100-osios metinės.Tad tikrai turime idėjų ir esame pasirengę gražiais bei prasmingais darbais sutikti šį jubiliejų. Kviečiame prisijungti ir visus Lazdijų krašto žmones.

2ga klasės mokinė Saulė Vyšniauskaitė
Mokytoja Audronė Pileckienė
Nuotraukos Einoro Kelmelio, Jūratės Levickienės

 

[wpgmza id="1"]

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Erika Poškevičienė

Tel.: (8 318) 51133

El.p.: info@lazdijugimnazija.lt