Praeities stiprybė – dabarčiai

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos  filmukas „Vieno Gyvenimo istorija Lazdijuose“ –  tarp dešimties geriausių

„Praeities stiprybė – dabarčiai“  – nacionalinis mokinių konkursas, kurio  tikslai – ugdyti mokinių pilietiškumą ir istorinę savimonę, skatinti savo gyvenamosios aplinkos (krašto) Laisvės kovų paveldo pažinimą, domėjimąsi Lietuvos gynybos sistema ir būdais bei Lietuvos valstybės šimtmečio palikimu. Konkursą organizuoja jungtinė Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto komanda. Jai talkina pagrindinis konkurso partneris – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos komandą sudarė 1g-2g klasių mokiniai: Kornelija Čitavičiūtė (1ga kl.), Gabija Gerasimovaitė (1ga kl.), Gabrielius Plytnykas (2gb kl.), Miglė Tamašauskaitė (2gb kl.), Brigita Skripkaitė (2gb kl.), Kasparas Jefimovas (2gb kl.).  Mokinių darbą koordiknavo mokytoja Audronė Pileckienė. Filmuką neatlygintinai sukūrė Eitvydas Kočiūnas. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos partneriai tapo Lazdijų Krašto muziejus, Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka,  Lietuvos šaulių sąjungos karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-oji rinktinės Lazdijų dm. gen. Adolfo Ramanausko-Vanago 104 kuopos šauliukai.

Filmuko herojė – LR pilietė, lazdijietė Aldona Ona Jociunskaitė Mikalonienė ir jos gyvenimo istorija. Moteris nuo 1987 metų ne tik stebi įvykius Lietuvoje, nepraleidžia švenčių, jubiliejų, minėjimų, inauguracijų, pilietiškumo akcijų, bet šioms progoms išsiuvinėja vėliavas, su kuriomis dalyvauja renginiuose, šventėse ir vėliau jas padovanoja Lazdijų krašto muziejui. Siuvinėja be atlygio, vedama meilės Lietuvai. Kiekviena išsiuvinėta Aldonos Mikalonienės vėliava, vėliavėlė yra susijusi su Lietuvai svarbiais įvykiais (Sąjūdis, Baltijos kelias, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimas, Sausio 13, Liepos 6-oji) ir turi savo atsiradimo istoriją. A. Mikelionienė aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, Baltijos kelyje, budėjo su vyru Juozu Mikaloniu prie LR Aukščiausios Tarybos ne vieną dieną. Pirmą vėliavą ji išsiuvinėjo 1991 metų sausio 13-ąją, šią vėliavą paliko ant Seimo barikadų. Kitas  išsiuvinėtas vėliavas ji padovanojo LR Seimui, profesoriui Vytautui Landsbergiui, prezidentei Dalei Grybauskaitei, Nacionalinei ekspedicijai, klasės draugams. Vėliau  išsiuvinėjo po antrą dovanotos vėliavos egzempliorių, kad liktų Lazdijų krašto muziejui. A. Mikalonienė išsiuvinėjusi vėliavą „Liepos 6-oji – Valstybės diena” sumanė savo vėliavas įprasminti gairelėse ir papuošti jomis savo buto sieną. 2017 metais išsiuvinėta vėliava, skirta atkurtos Lietuvos 100-mečiui, keliavo per visą Lazdijų kraštą, ant jos pasirašė daugiau negu  1500 žmonių. 2018 m. vasario 16 d vėliava sugrįžo į Lazdijus ir buvo padovanota Lazdijų krašto muziejui. Paskutinė išsiuvinėta vėliava, skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui, kabėjo Lazdijų Viešojoje bibliotekoje ir Kovo 11-ąją buvo  padovanota Lazdijų krašto muziejui.

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Lazdijuose jau dešimtmetį gyvuoja graži tradicija pagerbti už reikšmingus nuopelnus Lazdijų kraštui ir valstybei bendruomenės pasiūlytus ir sudarytos komisijos atrinktus nominantus. 2018 m. Už reikšmingus nuopelnus Lazdijų kraštui ir valstybei Lazdijų rajono savivaldybės mero Artūro Margelio padėka, „Laisvės angelo“ statulėlė bei piniginis 300 eurų prizas buvo įteiktas poetei, aktyviai visuomenininkei, akcijų organizatorei, vėliavų siuvinėtojai Aldonai Mikalonienei.

A. Mikalonienė laisvalaikiu kuria eiles. Yra išleidusi knygą vaikams „Mergaitė su degtukais”, „Vilkas uodegą nušalo“, eilėraščių knygą „Gyvenimo vingiai“.

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos komanda dėkoja visiems, kurie prisidėjo prie šio filmuko sukūrimo: filmuko herojei A. Mikalonienei už papasakotą savo Gyvenimo istoriją, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos bendruomenei už stiprų palaikymą ir padrąsinimą, balsavimą, partneriams už pagalbą įgyvendinant  idėją, Eitvydui Kočiūnui už „Vieno Gyvenimo istorijos Lazdijuose“  filmuko sukūrimą neatlygintinai. Ačiū Lazdijų krašto žmonėms, visiems lietuviams,  gyvenantiems Lietuvoje ir įvairiose pasaulio šalyse, kurie peržiūrėjote šį filmuką ir balsavote. Filmuką „Vieno Gyvenimo istorija“ galite pasižiūrėti nuorodoje
https://www.15min.lt/…/konkuras-praeities-stiprybe-dabarcia… (Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 6 numeris) ir balsuoti iki balandžio 5 d.

Koordinatorė A. Pileckienė
Nuotraukos E. Kočiūno