Pilietinė akcija „Uždek žvakutę Lazdijų krašto kovotojams už Laisvę ir Lietuvybę”

Jau ne vienerius metus Lazdijų krašto muziejaus Laisvės kovų muziejaus padalinys ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija Vėlinių išvakarėse organizuoja pilietinę akciją „Uždek žvakutę Lazdijų krašto kovotojams už Laisvę ir Lietuvybę”. 2019 m. spalio 30 d. joje dalyvavo Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai Ugnius Bondorevas (6a kl.), Andrius Jefimovas (6a kl.), Nastia Jefimova (6a kl.), Adelė Lazauskaitė (6b kl.), Eglė Malinauskaitė (6b kl.), jaunosios šaulės Samanta Opolskytė ir Emilija Sorokaitė, mokytoja Audronė Pileckienė, LPKTS Lazdijų filialo nariai, Šauliai ir Lazdijų Krašto muziejaus darbuotojas Vilius Tumosa.

Pilietinės akcijos “Uždek žvakutę Lazdijų krašto kovotojams už Laisvę ir Lietuvybę” dalyviai žvakutes uždegė ir tylos minute pagerbė Kalniškės mūšio partizanų atminimą Kalniškės miške, 1948 m. sovietų sušaudytų Juozo Karausko ir penkių partizanų atminimą Karauskų sodybos vietoje Naujoje Kirsnoje, 1941 m., 1944–1952 m. ištremtų Lazdijų rajono gyventojų atminimą Šeštokų geležinkelio stoties skvere bei Rudaminos miestelyje, 1944 – 1953 m. Lazdijų apylinkėse žuvusių Dainavos apygardos partizanų, politinių kalinių ir tremtinių atminimą Lazdijų civilinėse kapinėse. Pagerbtas 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signataro, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) gynybos pajėgų vado dm. gen. A. Ramanausko-Vanago bei „Žiburio“ gimnazijos direktoriaus Motiejaus Gustaičio, mokytojų ir mokinių, žuvusiųjų už Lietuvos laisvę 1941 m., 1944–1952 m. atminimas, 1919-1920 karių savanorių atminimas Rudaminoje, Lazdijuose.

Apie Laisvės kovas, tremtį mūsų krašte akcijos dalyviams papasakojo buvusi tremtinė Zuzana Urbonaitė, prie kryžiaus 1944–1952 m. ištremtiems atminti Šeštokų geležinkelio stoties skvere poetė Aldona Mikalonienė padeklamavo savo sukurtą eilėraštį tremtiniams.

Dalyvavimas pilietinėje akcijoje „Uždek žvakutę Lazdijų krašto kovotojams už Laisvę ir Lietuvybę” parodė, kad Laisvės kovotojai neužmiršti ir deramai pagerbtas jų atminimas.

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokytoja Audronė Pileckienė
Nuotraukos A. Pileckienės ir Lazdijų krašto muziejaus