Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51 456

lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt

KALENDORIUS

Calendar of Events

 2019 sausio
PATKPŠS
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

Svarbios naujienos

Data

Laikas

Kas vyksta

Kur

Kam skirta

Pamokų laikas

  • 1 08.00 - 08.45
  • 2 08.55 - 09.40
  • 3 09.50 - 10.35
  • 4 10.55 - 11.40
  • 5 12.00 - 12.45
  • 6 12.55 - 13.40
  • 7 13.50 - 14.35
  • 8 14.45 - 15.30

Parodose susipina istorija, etnokultūra, gamta ir kraštovaizdis

 

        Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje nuo sausio mėnesio  vidurio  veikia trys nepakartojamos bei savitos parodos, kuriose nuostabiai susipina istorija, etnokultūra, gamta ir kraštovaizdis.  

        Pirmiausia parodų lankytojų dėmesį traukia 5-10 klasių mokinių piešti piliakalniai.

        Lietuva – piliakalnių kraštas, kuriuose mūsų gili praeitis. Jie – baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simbolis. 2017-ieji paskelbti Piliakalnių metais. Lazdijų krašto muziejus organizuoja Lazdijų rajono mokyklų visų amžiaus grupių mokinių  piešinių konkursą „Piliakalniai“, skirtą Piliakalnių metams paminėti. Konkurso tikslas – skatinti jaunimą pažinti istorinę praeitį, domėtis lietuviško kraštovaizdžio dalimi – piliakalniais.

        Į kvietimą dalyvauti konkurse atsiliepė ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos dailės mokytoja Jūratė Baranauskienė su 5-10 klasių mokiniais. Mokiniai per dailės pamokas, vedamas mokytojos Jūratės Baranauskienės, noriai domėjosi piliakalnių istorijomis, skaitė įvairias legendas, padavimus, pasakas  apie piliakalnius bei pilkapius. Ypač nemažai dėmesio buvo skiriama ir baltiškiems ženklams bei simbolikai. Istorijos žinių vedami, moksleiviai sužinojo, jog Lazdijų rajone yra net 24 piliakalniai, iš kurių žinomiausi: Rudaminos, Prelomciškės ir Paveisininkų.

        Konkurso tema suteikė galimybę atskleisti savo mintis ir jausmus piešiniais, atspindinčiais gamtinės kultūros paveldo objektus. Parodoje pateikiami 38 piešiniai, kuriuose atsispindi Rudaminos, Prelomciškės, Paveisininkų bei Merkinės piliakalniai, atlikti guašu bei akvarele. Taip buvo lavinami mokinių kūrybiniai bei bendradarbiavimo gebėjimai, stiprinamas jaunųjų kūrėjų pasididžiavimas ir pagarba  Dzūkijos krašto kultūriniam kraštovaizdžiui.

        Galiu pasidžiaugti, kad gimnazijos skaitykloje jau kelintą kartą eksponuojami garsios Dzūkijos krašto tautodailininkės Linos Živatkauskaitės  – Žaliauskienės darbai. Čia buvo galima išvysti ir originalias pirštines bei riešines, vertus šiaudų sodus, o kur dar begalė pravestų įvairių edukacinių užsiėmimų su moksleiviais! Tautodailininkė gimnazijos bendruomenę šįkart nukelia į senųjų tradicijų erdvę, kurioje pristato patalynės nėrinių, rankšluosčių galų nėrinių kolekciją, sukurtą  pagal senuosius Lazdijų krašto muziejaus fonduose esančius  pavyzdžius, taip pat pagal Dervinių kaimo gyventojų Onos Ragaišienės ir Julijos Petručionienės skryniose išsaugotus rankšluosčius. Nėrinių kolekciją puošia unikali rankų darbo skudurinė lėlė, pasiūta iš lininės drobės.

        Pasak tautodailininkės, patalynės puošimas nėriniais nėra senas – siekia XIX a. pab. – XX a. pradžią.

        Kadangi kaimo sodybos gerajame kambaryje visą laiką būdavo paklota lova, tai ant jos padėtose 2-3 pagalvėse būdavo įsiūtos puošnios  „stavkos“.

        „Stavka“ ar „stapka“- nertas, siuvinėtas, spalvotais siūlais įaustas ar pirktinio nėrinio papuošimas. Nertais galais puošti ir rankšluosčiai – „abrūsai“.

         Abrūso paskirtis dvejopa- šluostymuisi ir dekoratyvinė. Dekoratyviniai  buvo kabinami puošniose rankšluostinėse (abrūsinėse) tarp dviejų langų patalpai papuošti. Jų galai dažnai užausti raudonais žičkais (raudonos spalvos pirktiniais siūlais). XX a. papuošimui naudoti nėriniai, mezginiai, rišti kutai, siuvinėti inicialai, datos. Nuo senų laikų rankšluosčiai naudoti ir apeigose. Jie buvo pagrindinė dovana vestuvių,  krikštynų,  varduvių dovana

        Tęsdami pažintį su parodomis, turime galimybę atsigręžti ir į senąsias epochas bei aplankyti Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 5 – 7 klasių mokinių sukurtus darbus „Senųjų amatų dirbtuvėse“, atliktus per istorijos pamokas, vedamas mokytojos Salomėjos Paškevičienės. Iš pirmo žvilgsnio atrodo neįtikėtina, ką gali sukurti ir pagaminti mokiniai. Tačiau jų amuletai, įvairūs puodeliai, lėkštelės, vazelės, sukurti iš molio, modelino, medžio, žavi kiekvieną originalumu bei išskirtinumu.

        Maloniai kviečiu aplankyti šias parodas, kurios veiks iki vasario 1 d.

 

                                           Daiva Mikalauskienė

 

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51 456

El.p.: lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt