Paroda, išmarginta istorinės atminties daigeliais

Paliko toli savo tėviškės stotį,
Gimtinės laukų nematyti seniai
Ne turtų, ne laimės keliauju ieškoti
Lietuviškos žemės liūdni tremtiniai,
V. Mykolaitis – Putinas

Tremtis įrėžė į žmonių atmintį didelį skausmą ir paliko gilius randus jų širdyse. Įstrigęs žodis Sibiras, sugriautos žmonių ateitys, išskirtos šeimos… Ir sunkūs dundantys gyvuliniai vagonai…. Kiek sudužusių gyvenimų, kiek nepamirštamų tragedijų….

Kasmet, kai tik artėja birželio 14–oji, Lietuvoje įsivyrauja tyla, rimtis – taip pagerbiamas tremtinių atminimas. Ši diena Lietuvoje minima kaip Gedulo ir vilties diena. Šiai liūdnai datai paminėti Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia mokinių piešinių, spaudinių bei knygų paroda „Skaudus tremties laikų gyvenimas“.

Istorijos pamokose, vedamose istorijos mokytojos Salomėjos Paškevičienės, 5-6 klasių mokiniai, naudodamiesi vadovėliais, žemėlapiais bei interneto tinklapiais, piešė kovotojų už laisvę herojiškumo ir pasiaukojimo vaizdus bei patirtas nekaltų žmonių nežmoniškas kančias ir jų išgyvenimus Sibire.

Žvelgiant į mokinių piešinius, galima įžvelgti liūdesį su džiaugsmu, vienatvę ir laimės akimirkas, dabartį ir praeitį. Čia ir tremtinio gyvenimo istorija, sunkumai, alinantis darbas. Tai gana unikalūs darbai, išmarginti istorinės atminties daigeliais. Darbus parodai pristatė visi 5-6 klasių mokiniai. Tačiau parodai atrinkti tie, kurie išsamiausiai atspindi skaudų tremties laikų gyvenimą. Džiugu, jog istorijos mokytoja Salomėja Paškevičienė  moko pažinti istorinius įvykius, o mokiniai  per šiuos įvykius bando perteikti jų esmę piešiniais, liudijančiais, kad augančioje kartoje sudygo ir veša tėvų ar senelių pasėta tėvynės meilės sėkla.

Atsigręždami į savo tautos praeitį, pavartykime parodoje eksponuojamas knygas, senus laikraščius, žurnalus ir  pamatysime, kokį skaudų pėdsaką paliko amžino įšalo žemė.

Daiva Mikalauskienė