Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51133

info@lazdijugimnazija.lt

Pamoka paskatino jaunimą domėtis senaisiais amatais – audimu bei pynimu

Nešu aš lino rankšluostį raštuotą,
Močiutės drobes, austas, linines.
Aš saugau tai, kas protėvių man duota,
Su meile paliečiu ir klumpes medines.

   (Birutė Danielienė)

 

        Šiandien tradicinių amatų mokymas yra ne tik išlikusi graži tradicija, bet ir valstybinio rūpesčio objektas, apsaugotas teisės aktais, siekiančiais atgaivinti ir saugoti tradicinius amatus, tarp jų ir tekstilę. Todėl balandžio 8 d. rytmetį Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko parodos „Linas juosia mūsų gyvenimus“ pristatymas bei edukacinis užsiėmimas „Juostų audimas ir pynimas“. Parodą pristatė ir edukacinius užsiėmimus vedė tautodailininkės iš Alytaus Rita Valiukevičienė ir Danutė Kazimiera Bozienė. Tautodailininkai išsiskiria iš kitų menininkų tuo, kad stengiasi įtaigų meną kurti neprarasdami ryšio su praeities tradicijomis, išlaikyti kartų siekių tęstinumą. Turėdamos ryškią viziją ir estetinio skonio jausmą, tautodailininkės Rita Valiukevičienė bei Danutė Kazimiera Bozienė, ausdamos bei pindamos juostas, susiformavo originalų stilių bei spalvų koloritą. Pamokoje dalyvavo šios gimnazijos technologijų mokytoja Rima Šmitienė su 8 klasių moksleivėmis. 

        Renginio pradžioje šių eilučių autorė pristatė  auksinių rankų meistres – Ritą bei Danutę. Rita mezgimu domisi nuo paauglystės. Šio amato ji išmoko iš savo mamos, kuri buvo  ne tik puiki mezgėja, bet ir audėja. Todėl ir Rita, perpratusi įvairius mezgimo būdus, mezga megztinius, skraistes, suknutes bei riešines. 2011 m. tapusi tautodailininke, ji surengė pirmą autorinę parodą. Menininkė aktyviai dalyvauja įvairiose parodose, amatų šventėse, kur pristato savo austas bei pintas juostas. Danutė taip nuo vaikystės piešia, mezga,  neria. Baigusi Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikumą, pradėjo dirbti Alytaus medvilnės kombinate dailininke–tekstilininke. Ji tautodailininkė nuo 2005-ųjų, aktyviai dalyvaujanti parodose, amatų šventėse.  Ši menininkė audžia juostas, kuria tekstilines lėles: pasakų herojus, politikus, konkrečius asmenis pagal užsakymus.

        Pamokos metu viešnia Rita Valiukevičienė įdomiai pasakojo apie lino kelią  bei audimo reikšmę protėvių buityje ir kultūroje. Koks tas kelias iki spalvingo rašto? Ogi išties netrumpas – daug darbo bei kantrybės reikalaujantis triūsas.  Pasak jos, „linas – mėlynžiedis augalas, žydintis tik pusdienį. Rytą žiedelis prasiskleidžia, o pavakare žiedlapiai jau nukritę.“ Tai vienmetis augalas,  nuo seno labai gerbiamas Lietuvoje. Lietuva be lino, be gintaro – ne Lietuva. Pasklaidę tautosakos archyvus, rastume daugybę liaudies dainų, šokių, žaidimų, pasakojimų apie liną. O kiek gražių mįslių sukurta apie linus!  Ir koks ilgas, įdomus šio kuklaus  augalo gyvenimas!

        Toliau pamokoje buvo kalbama apie liną  lietuvio gyvenime, linų apdirbimo įrankius. Su šiuo augalu senovės lietuviai net vieną iš savo dievų buvo susieję – tai linų ir kanapių globėjas Vaižgantas, kartu su lineliu gimstantis, kenčiantis, mirštantis ir vėl atgimstantis. Linas, pasak tautodailininkės, vienas reikalingiausių, nes jis žmogų rengė, maitino, gydė. Tad nenuostabu, kad su linu susijęs ir populiariausias iš Lietuvoje išlikusių tradicinės tekstilės amatų – audimas. Šis tekstilės amatas buvo perduodamas iš kartos į kartą. Kad tai tiesa, įrodė parodos autorės, skaityklos lentynas nuklojusios nuostabaus audimo bei pynimo juostomis. Rita Valiukevičienė paaiškino juostų paskirtį. Pasak jos, juosta lydėjo žmogų visą gyvenimą, ypač per tris svarbiausius gyvenimo virsmus: gimimą, santuoką ir mirtį. Juostų audėja pademonstravo savo ir dukros Rūtos Glorijos Valiukevičiūtės (Alytaus Panemunės progimnazijos moksleivės) austas bei pintas juostas. Pynimo amato mergaitė išmoko iš savo mamos ir Anzelmo Matučio (Alytus) memorialinio muziejaus organizuojamuose edukaciniuose užsiėmimuose.  

        Nemažai austų tautinių  juostų (13)  parodai atvežė ir tautodailininkė Danutė Kazimiera Bozienė. Parodai žaismingumo suteikė jo vąšeliu nunertos  įvairios lėlės – stebuklinių pasakų personažai. Moteris pati netgi skaptuoja medį – žavisi drožinėjimo menu: tautodailininkė mokinėms pademonstravo pačios išdrožtas rankines audimo stakleles, verpimo ratelį, skietą, šeivą ir kitas priemones. Be to, menininkė įtaigiai papasakojo apie kiekvieną savo darbą iš medžio, supažindino su juostų raštais, jų rūšimis.  

        Vėliau imtasi ir kūrybinio darbo, atsižvelgiant į „trumpą lino žydėjimą, bet ilgą jo gyvenimą“. Aštuntokės pačios pabandė pinti juostas, planavo raštus, rankinėmis staklėmis apmetė bei audė įvairių raštų juosteles. Edukacinės pamokos metu buvo ugdoma pažinimo ir meninės kompetencijos. Per juostų audimą bei pynimą buvo suvoktas šalies etninės kultūros išskirtinumas, jos archaiškumas bei neišsenkantis kūrybiškumas. Džiugu, kad ne viskas eina užmarštin, kad yra žmonių, perėmusių iš senolių žinias, patirtį, kurią prasmingai panaudoja lietuviškų tautinių juostų audimo raštuose ir ta patirtimi dalinasi su jaunąja karta. Tikiu, kad ši pamoka paskatins jaunimą domėtis senaisiais amatais – audimu bei pynimu, padės puoselėti dzūkų krašto etnokultūrą, ugdys pagarbą tautos praeičiai, tradicijoms bei tautinei kultūrai apskritai.

 

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė

 

 

[wpgmza id="1"]

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Erika Poškevičienė

Tel.: (8 318) 51133

El.p.: info@lazdijugimnazija.lt