Paminėta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena

Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena Lietuvoje minima nuo 1994-ųjų metų. Atminimo dienos data susijusi su Vilniaus geto likvidavimu. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti šios dienos minėjimą inicijuoja jau daugiau nei dešimtmetį.

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai ir mokytojai bei Laisvės kovų muziejaus muziejininkė Irina Radvilavičienė Lietuvos žydų genocido aukų atminimą paminėjo dalyvaudami šiuose renginiuose: gimnazijos aktų salėje 1gc, 2gb,  klasių mokiniai ir jų mokytojai Jūratė Kvederienė, Rasa Kukučionienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Virginija Spitrienė  dalyvavo dokumentinio filmo „Gyvenimo vizos“ (rež. A. Milošas) peržiūroje. Prieš filmą muziejininkė Irina Radvilavičienė kalbėjo apie holokaustą ir supažindino su šio filmo prasme. Filmas pasakoja apie dirbusį Lietuvoje japonų diplomatą Čijunę Sugiharą, kuris Antrojo pasaulinio karo pradžioje, lenkų žvalgybos karininkams padedant, išgelbėjo tūkstančius žydų. Filme gausiai panaudota archyvinė dokumentinė medžiaga, daug įdomių liudininkų pasakojimų.

Mokytoja Salomėja Paškevičienė su 8 b klasės mokiniais vedė netradicinę pamoką „Žydai viduramžiais“.

Rugsėjo 22 dieną mokytoja S. Paškevičienė ir muziejininkė I. Radvilavičienė su 3g klasės mokiniais vyko į Katkiškę. Prie paminklinio akmens mokytoja S. Paškevičienė kalbėjo,  kad šiais metais sukanka 75 metai nuo tų baisių įvykių, kai 1941 metais lapkričio 3-iąją gausios vietos žydų bendruomenės nebeliko – ją, talkinant vietos policininkams, sušaudė atvažiavę iš Kauno savisaugos dalinio kareiviai. 1941 m. rugsėjo 1 d. šalia Lazdijų, Katkiškės kaime, buvo įkurtas getas, į kurį suvaryti visi Lazdijų miesto ir Kapčiamiesčio, Lazdijų, Rudaminos, Šventežerio, Veisiejų valsčių žydai. Aukų skaičius: 1535: 485 vyrai, 511 moterų, 539 vaikai.

Gimnazijos mokiniai, mokytoja ir muziejininkė žydų genocido aukų atminimą pagerbė tylos minute ir  laikantis žydų tradicijų kiekvienas, atvykęs į šią vietą, prie paminklinio akmens  padėjo po akmenuką.