„Norėdami pamatyti Lietuvą, žiūrėkim į mokyklą“

wp_20160922_10_46_36_pro-1

Visas mano tikėjimas vaikšto mokyklos koridoriais,
Visos mano mintys sudėtos į mokyklos klases,
Norėdami pamatyti Lietuvą, žiūrėkim į mokyklą,-
Ten ji auga, mokosi skaityti ir rašyti.

Justinas Marcinkevičius

Istorijos rato nesustabdysi. Mokykla, kaip ir gyvenimas, verčia vis naujus puslapius, o istoriniai laikotarpiai, epochos, politiniai bei visuomeniniai įvykiai įspaudžia į jos gyvenimą tam tikrus antspaudus. Šiandien Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija skaičiuoja 96 – uosius gyvavimo metus, istorines akimirkas. Tas akimirkas, kurios daro gimnaziją kitokia – savita, išskirtinesne, kultūringa.

Rugsėjo 1-ąją dieną gimnazijos skaitykloje pradėjo veikti išskirtinė paroda „Norėdami pamatyti Lietuvą, žiūrėkim į mokyklą“, sveikinanti visą gimnazijos bendruomenę – pedagogus ir auklėtinius – su Mokslo ir Žinių diena bei primenanti ir vedanti visus vingriais mokyklos istorijos ir pažinimo takais.

Kiekvieno žmogaus gyvenime mokykla palieka neišdildomą pėdsaką, savo sielos dalelę. Jos kilni misija – ugdyti asmenybę – dorą, atsakingą žmogų, perduoti jam mūsų tautos kultūrą, meilę gimtajai kalbai, tėvų žemei, Tėvynei Lietuvai.

Ši paroda skirta tam, kad parodytume, kaip per ilgą gimnazijos istoriją susiformavo mokyklos vidinė kultūra bei dvasia. Ta proga prisimename  ir Seinų „Žiburio“ gimnaziją, kuri 1920 m. sausio 12 d. buvo atkurta Lazdijuose ir kurios darbą šiandieną mes tęsiame. Svarbu tai, kad Dzūkijos kraštas labai anksti pradėjo rūpintis vaikų bei jaunuomenės švietimu. Jau 1571 metais pradėjo veikti pirmoji lietuviška pradinė mokykla, su pertraukomis veikusi iki 1863 m.  1928 m. gegužės 1 d. Seinų apskrityje (pirmoje apskrityje Suvalkų krašte) buvo įvestas privalomas pradinis mokslas. 1920 m. Motiejus Gustaitis atvyksta į Lazdijus ir įkuria „Žiburio“ gimnaziją. Kiek žymių pedagogų čia dirbo, turėdami aukštojo mokslo diplomus, parašę vadovėlius bei apgynę disertacijas. Tų laikų mokytojai tikėjo nuostata, kad neauga ir netobulėja žmogaus asmenybė be tėvų meilės ir drausmės, be mokslo šviesos, kaip neauga ir nebręsta javai be saulės šviesos ir šilumos.

Malonu, jog Motiejaus Gustaičio, Onos Norušytės (pedagogikos mokslų daktarės, „Seinų „Žiburio“ gimnazijos I –os laidos abiturientės), Jono Starkaus (Seinų “Žiburio“ gimnazijos direktoriaus) parašytose disertacijose bei vadovėliuose akcentuojamas žmogaus savigarbos supratimas, dvasinis apsivalymas,  nuolatinis atsinaujinimas, ugdymo proceso tobulinimas. O ir pirmieji mūsų krašto švietėjai, mokyklų inspektoriai – Jonas Dereškevičius, Simonas Vaznelis ypač akcentavo šeimos ir mokyklos stiprų ryšį, nes šeima anksčiau nei mokykla išugdo norą pažinti, sužinoti, išmokti.

Vėlesnių kartų pedagogai ypač išryškino aukštojo mokslo svarbą, nes prieškario Lietuvoje labai trūko pedagogų, o mokyklose buvo ypač daug mokinių, todėl ir Lazdijuose dirbo žymūs žmonės, tokie, kaip Salomėja Nėris, Juozas Baltrukonis, Jonas Starkus, Jonas Vaitiekūnas, Julija Ičkauskaitė – Vosylienė.

Sovietinio laikotarpio pedagogai jau pirmaisiais sovietinės okupacijos metais susidūrė su trėmimais. Buvo ištremtas ir tuometinis gimnazijos direktorius B. Zefas, Teizininkų pradinės mokyklos mokytojas A. Šarka, mokytojas E. Amšiejus, J. Rėkus ir daug kitų.

Įdomi ir marga Lazdijų mokyklos istorija. Vartau nuotraukų albumus, kuriuose sudėtos įvairių kartų mokytojų  ir mokinių nuotraukos bei įamžintos mokyklos švenčių akimirkos.   Šių albumų sudarytojas  – buvęs Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos geografijos mokytojas, ekspertas Jonas Malinauskas. Kaip žinia, šis žmogus gimnazijoje įkūrė Etnografinį kampelį – muziejų, kuriame sukaupė etnografinius turtus bei kitus istoriją menančius eksponatus.  Gyvenimą gimnazijoje puikiai atspindi „Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos metraštis“ (2000- 2005 m.), tai tarsi gimnazijos gyvenimo ataskaita.

Gimnazijos skaitykloje vietą rado ir senos knygos, sąsiuviniai, pieštukai, skaitliukai bei raidynas. Šiuos eksponatus parodai paskolino Laisvės kovų muziejaus vadovė Irina Radvilavičienė.  Džiaugiuosi, kad šią parodą skaitykloje parengė mūsų gimnazijos 3 g a klasės moksleivė Samanta Čepononytė.

Gyvenimas – tai nuolatinis problemų sprendimas, o mokykla buvo ir liks žinių bei sugebėjimų šventove. Tad puoselėkime gražias mūsų tautos tradicijas ir nepaleiskime iš rankų ateities!

Daiva Mikalauskienė

wp_20160922_10_50_29_pro wp_20160922_10_50_25_pro wp_20160922_10_50_21_pro