Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51133

info@lazdijugimnazija.lt

NETRADICINĖ UŽKLASINIO SKAITYMO PAMOKA GIMNAZIJOS SKAITYKLOJE

100_1513 

,,Daugybei žmonių knygos reikalingos kaip duona ir druska. Ir taip bus, kad ir kiek išrastume įmantrių kasečių, televizorių ar kitų pakaitalų“. (Astrida Lindgren)

        Šiuolaikinėje visuomenėje knyga ir skaitymas užima ypatingą vietą. Tai įdomus užsiėmimas ir puiki terapija, leidžianti pajusti pažinimo ir kūrybos džiaugsmą bei atgaivinti sielą. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykla – tokia vieta, kur visada kažkas vyksta: eksponuojamos parodos, vedamos literatūrinės, istorinės bei etninės kultūros netradicinės pamokos – taigi bendradarbiaujama su įvairių dalykų mokytojais ir mokiniais. Ypač aktualu šiandien inicijuoti mokykloje skaitymo ir rašymo ugdymą, įtraukiant į bendrą darbą mokytojus lituanistus. Todėl spalio 26 d. per antrą – trečią pamokas gimnazijos skaitykloje vyko netradicinės užklasinio skaitymo pamokos, kuriose dalyvavo 5B klasės mokiniai. Pirmą pamoką vedė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vida Kvaraciejienė. Pamokos pradžioje šių eilučių autorė pateikė keletą tikrai įdomių faktų apie knygų skaitymo malonumą bei teikiamą naudą ir išdalino mokiniams patarimus  su 17 priežasčių, kodėl verta skaityti knygas. Lietuvių kalbos mokytoja Vida Kvaraciejienė kalbėjo, jog skaitymas praturtina žodyną, suteikia pasitikėjimo savimi. Ypač aktyvūs skaitymo skatinimo iniciatoriai buvo ir 5 b klasės mokiniai. Jie pristatė atlikto projekto, kurio tema „Vaikų skaitymas seniau ir dabar“, rezultatus. Projekto metu buvo apklausti 3 kartų atstovai: seneliai, tėvai, taip pat į savo sugalvotus klausimus atsakė ir patys penktokai. Atlikti tyrimai daugelį šokiravo: pasirodė, kad tėvų ir net senelių karta vaikystėje skaitė kur kas daugiau knygų, negu šiandienos mokiniai. Penktokai analizavo priežastis, kurios trukdo skaityti. Visi sutarė, kad pagrindinė – laiko, kurį suryja informacinės technologijos, trūkumas. Siekdami pagerinti savo bendraamžių skaitymo rezultatus, 5B klasės mokiniai pristatė savo pačių sukurtus knygų skaitymo receptus: skaitykloje jie „pasodino“ medį, kurio šakos – jų sukurta skaitymo patarimų receptūra, paremta, anot penktokų, tikrais faktais iš jų, kaip skaitytojų, gyvenimo.

        Toliau kiekvienas penktokas pristatė įdomiausią perskaitytą knygą ir išradingai pareklamavo ją klasės draugams: išsakė savo nuomonę, įspūdžius, mintis, jausmus, paaiškino, kodėl ji patiko, kam galėtų ją rekomenduoti bei kodėl verta ją perskaityti. Paaiškėjo, kad šioje klasėje mokiniai įdomiomis knygomis dalijasi nuolat. Tokiu būdu jau kone visą klasę apkeliavo Davido Valjamso „Močiutė plėšikė“, Annete Neubauer „Supermergaitė Suzi“, Kristinos Ohisson „Stiklo vaikai“, Knister „Ragana Lili tampa sėkle“ ir kitos.

        Knyga visais laikais tarnavo žmogaus tobulėjimui, vaikų bei jaunimo lavinimo ir ugdymo procesui. Ji, kaip komunikacinis įrankis, atliko socialinę bei istorinę komunikacijas. Todėl džiugu, jog antroje pamokoje dalyvavo Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė darbui su jaunimu Žana Černiauskienė bei šios bibliotekos vyr. metodininkė informacinėms technologijoms Ilona Salatkienė. Vyr. bibliotekininkė Žana Černiauskienė penktokams įdomiai papasakojo apie knygą, kaip nuolatinio tobulėjimo, tikrųjų vertybių bei išminties lopšį. O skaitymą apibūdino kaip didžiąją gėrybę, be kurios gali sunykti Žmogaus protas. Bibliotekininkė, skatindama mokinius daugiau skaityti, kaip populiarią skaitymo skatinimo ir knygų sklaidą pristatė skaitomiausias knygas. Taip buvo aptartos vertos dėmesio knygelės, kurias perskaitę penktokai giliau suvoks grožinį tekstą, ugdys estetinę nuovoką, lavins vaizduotę bei skatins kūrybiškumą. Netradicinio užklasinio skaitymo metu bibliotekininkė organizavo originalią bei efektyvią diskusiją, kurios metu mokiniai įtaigiai viešino savo perskaitytas knygas, vartė naujas, atneštas, čia pat jas užsisakinėjo, vertino viršelius, diskutavo bei bendravo su draugais. Įdomiai ir  intriguojančiai bibliotekininkė Žana skaitė mokiniams ištrauką iš Evos Ibbotson knygos „Šuo ir jo berniukas“, taip sudomindama knyga. Susidomėjimas šia ir kitomis pristatytomis knygomis buvo didžiulis – kai kurias knygas netgi teko rezervuoti. O stropiausioms, daugiausia skaitančioms viešosios bibliotekos vaikų skyriuje skaitytojoms iš 5B klasės Gustei ir Joanai viešnios apdovanojo po Ramintos Baltrušytės knygelę „Kalnėnų miesto paslaptis“.

        Pamokos pabaigoje ant spalvotų popieriaus lapelių mokiniai surašė savo įspūdžius, mintis ir jausmus apie jiems labiausiai patikusią knygą.

        Ši pamoka – tarsi žingsnis paskatinti mokinius populiarinti knygas ir jų skaitymą kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą.

        Skaitykime patys ir dalinkimės skaitymo džiaugsmu su kitais.

 

                                                                                      Daiva Mikalauskienė

 

wp_20161102_10_28_00_pro wp_20161026_09_10_25_pro wp_20161026_09_00_16_pro 100_1514 100_1512

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51133

El.p.: info@lazdijugimnazija.lt