Vytauto g. 13, LT-67122, Lazdijai

(8 318) 51 456

lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt

KALENDORIUS

Calendar of Events

 2019 balandžio
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Svarbios naujienos

Data

Laikas

Kas vyksta

Kur

Kam skirta

Pamokų laikas

  • 1 08.00 - 08.45
  • 2 08.55 - 09.40
  • 3 09.50 - 10.35
  • 4 10.55 - 11.40
  • 5 12.00 - 12.45
  • 6 12.55 - 13.40
  • 7 13.50 - 14.35
  • 8 14.45 - 15.30

NETRADICINĖ PAMOKA „NEATVERSTI ADOLFO RAMANAUSKO – VANAGO ISTORIJOS PUSLAPIAI“

Kalbėkite man,
Kariai, sugulę šiam kalnely,
Kalbėkite mums,
Berneliai Dainavos laukų,
Žagres pakeitę į ginklo plieną,
Kalbėkite žemėtomis lūpomis,
Kaip kažkada kartojot priesaiką Tėvynei,
Nes Jūsų tiesa neturi praeities,
Nes Jūsų buvimas mumyse
Ateities šviesą žada…

        2018–ieji paskelbti Pietų Lietuvos partizanų srities vado, 1949 m. vasario 16 d. Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio tarybos deklaracijos signataro, LLKS gynybos pajėgų vado, dimisijos brigados generolo Adolfo Ramanausko – Vanago metais. Ta proga visoje Lietuvoje, o ypač Lazdijų krašte, vyko daug įvairių renginių, iškilmingų minėjimų, pamokų, skirtų šiai iškiliai istorinei Lietuvos asmenybei pagerbti.

        Lapkričio mėnesį Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko netradicinė pamoka „Neatversti Adolfo Ramanausko – Vanago istorijos puslapiai“. Pamokoje dalyvavo 2ga ir 2gb klasės mokiniai su istorijos mokytoja Salomėja Paškevičiene. Šių eilučių autorė trumpai pristatė pamokos tikslus, uždavinius,  eigą bei pakvietė pamokos viešnią, žinomą Druskininkų krašto kraštotyrininkę, muziejininkę, lituanistę pedagogę Eugeniją Sidaravičiūtę toliau vesti pamoką apie vieną žymiausių ne tik Dzūkijos, bet ir visos Lietuvos partizaną idealistą Adolfą Ramanauską – Vanagą. Muziejininkė  labai nuosekliai ir be galo  išsamiai  papasakojo legendinio partizanų vado  Adolfo – Ramanausko – Vanago gyvenimo ir kovos kelio epizodus.

        Eugenija Sidaravičiūtė yra bendravusi ir ne kartą šnekėjusi su Adolfo seserimi Aldona Sujetiene (mirusia 2014 m. balandžio 2 d.) ir šiandien 96–tus metus skaičiuojančiu broliu Albinu, gyvenančiu Marijampolėje. Todėl užrašiusi jų prisiminimus, juos gerai patikslinusi, garsi pedagogė pamokoje drąsiai atskleidė nežinomus Adolfo Ramanausko – Vanago, jo brolio, sesers bei tėvų gyvenimo faktus, kurių neberasime mūsų istorijos vadovėliuose, knygose.

        „Puiki žinia, jog Konektikuto valstijoje, Niu Britene (JAV)  prie Šv. Andriejaus bažnyčios pritvirtinta lenta, kur 1918 m. kovo 6 d. gimė  Adolfas Ramanauskas. Greitu laiku  šioje vietoje turi būti pastatytas ir paminklas, skirtas legendiniam partizanui“, – pamoką pradėjo muziejininkė.

        Netradicinės pamokos metu Eugenija Sidaravičiūtė vaizdžiai bei įdomiai pasakojo apie Adolfo Ramanausko–Vanago senelius, tėvus, priminė jo vaikystės bei jaunystės metus. Be Adolfo šeimoje dar augo (jau minėti) brolis Albinas (gimęs 1923 m. birželio 9 d. ) ir sesuo Aldona (gimusi 1927 m. spalio 19 d. ).

Iš gimnazijos viešnios daug sužinojome kaip Adolfas  be galo troško ugdyti jaunąją kartą: „Mano paskirtis- būti mokytoju. Aš šviesiu vaikus, kad šviesėtų Lietuvėlė. Išmokysiu, ką reiškia tėvynę mylėti“. Įstojęs į Klaipėdos pedagoginį institutą, jį baigė Panevėžyje, nes 1939 kovo 23 d. uostas jau buvo užgrobtas fašistinės Vokietijos. Dirbo mokytoju  įvairiose kaimo mokyklose, vėliau (1941 m.) A. Ramanauskas persikėlė dirbti į Alytaus mokytojų seminariją. Mokytojo darbą vertino ir mėgo, kolegų, auklėtinių buvo mylimas ir gerbiamas už kompetenciją, principingumą, draugiškumą, mokėjimą bendrauti. 

        Tačiau daugiausia pamokoje buvo kalbama apie Lietuvos laisvės kovotojo kovos kelią, trukusį vienuolika metų bei jo prasmę.

        Didinga meilė Tėvynei, pasiaukojimas laisvės ir nepriklausomybės siekiui, buvo tos jėgos ir vertybės, kurias Adolfas Ramanauskas–Vanagas vertino, saugojo ir brangino.

„Ne visa numirs su žmogumi –
Tėvynės meilė nemari“

Adolfas Ramanauskas–Vanagas

        Šie žodžiai užrašyti laisvės kovų draugui ant nuotraukos 1946 m.

        „Iš tikrųjų tą gerbiamą žmogų Vanagą gelbėti nuo suėmimų ir mirties buvo pasirengusi ne viena slėptuvė“, – toliau savo pasakojimą tęsia muziejininkė. Pasak jos, šioje medžių karalystėje buvo saugu… Taip mokiniai daug sužinojo apie bunkerius ir jų istoriją.

        Šią pamoką labai vaizdžiai papildė skaitykloje  tuo metu veikianti paroda „Adolfas Ramanauskas–Vanagas gyvenime, kovoje ir dokumentuose“ (Paroda iš Laisvės kovų muziejaus fondų). Parodą parengė muziejininkas Vilius Tumosa.  Parodoje buvo galima pamatyti Adolfo Ramanausko – Vanago vaikystės nuotraukas iš Amerikos, Adolfo tėvus – Eleną ir Liudviką Ramanauskus, Adolfą Ramanauską, Seinų „Žiburio“ gimnazijos Lazdijuose gimnazistą, Kauno Karo mokyklos kursantą, 1940 m., Alytaus mokytojų seminarijos mokytoją,  Dainavos apygardos partizanus, jų sąskrydžius bei susibūrimus, fotografijose galima išvysti  Birutę ir Adolfą Ramanauskus su dukrele Auksute ir kitas. Nuoširdžiai noriu padėkoti muziejininkui Viliui už šią istorinę parodą.

        Šiandien turbūt Lietuvoje nėra tokio miesto, rajono ar miestelio, kur nebūtų kaip nors prisimintos, pagerbtos ir įamžintos laisvės kovų, mūšių, žuvusių kovotojų ir jų palaidojimo (perlaidojimo) vietos. Yra išleista ir nemažai leidinių, kuriuose užfiksuotos tokios vietos ir ten pastatyti paminkai, kiti pagarbos ir atminties ženklai 2017 m. kovo 11 d. Lazdijuose jo vardu pavadintoje aikštėje, priešais šv. Onos bažnyčią, buvo atidengtas paminklas Adolfui Ramanauskui–Vanagui.

        Netradicinės pamokos „Neatversti Adolfo Ramanausko–Vanago istorijos puslapiai“ metu buvo ugdoma moksleivių pagarba savo kraštui, praeičiai, Tėvynei bei jos gynėjams. Muziejininkė Eugenija Sidaravičiūtė savo pasakojime pateikė daug įvykių ir faktų, palikdama mokiniams teisę formuluoti savo vertinimus ir išvadas.

        „Tikiuosi, kad tokios prisiminimų nuotrupos ir po daugelio metų kaip jonvabalis girių glūdumoje žibės. Manau, kad jos padės įvairiapusiškiau atskleisti Adolfo Ramanausko – Vanago asmenybę, aplinką, jį supančius žmones, iš užmaršties išplėš kai kuriuos drąsaus ir atkaklaus Laisvės kovotojo su okupantais gyvenimo ir veiklos epizodus. Lai ateities šviesa pasklis prisiminimais“, – šiais žodžiais netradicinę pamoką užbaigė gerbiama viešnia Eugenija Sidaravičiūtė.

 

                                           Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė
                                           Nuotraukos istorijos mokytojos Salomėjos Paškevičienės

 

KONTAKTAI

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija

Adresas:

Vytauto g. 13, LT-67122 Lazdijai

Įmonės kodas: 190608487

SD draudėjo kodas: 580118

Direktorė Jurgita Mozerienė

Tel.: (8 318) 51 456

El.p.: lazdiju.gimnazija@lazdijai.lt