NETRADICINĖ PAMOKA „H. K. ANDERSENO PASAKŲ MENINIS SKAITYMAS“

Ar mes galime įsivaizduoti savo vaikystę be Hanso Kristiano Anderseno pasakų? Turbūt, kad ne. Kaipgi be fantazijos, užburiančių bei netikėtų nuotykių,  šviesaus liūdesio ir pasakose tykiai slypinčios išminties? H. K. Anderseno istorijos mus lydėjo visur ir buvo su mumis, nes jose puikiai iliustruota ir tikrovė, ir išmoningai pateiktos istorijos bei realaus gyvenimo siekiai. Čia ir bjaurieji   ančiukai, dar nežinantys, kad gali tapti gulbėmis, ir nepatiklūs imperatoriai, ir mylinčios undinėlės, ir iš vietos į vietą aplinkybių nešamos coliukės,

Balandžio 11 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos  lietuvių kalbos bei literatūros  kabinete vyko netradicinė pamoka „Hanso Kristiano Anderseno pasakų meninis skaitymas“, skirta garsiojo danų rašytojo, trapios ir jautrios prigimties pasakotojo  213 – osioms gimimo metinėms paminėti. Prisimindami garsųjį vaikų rašytoją H. K. Anderseną, 5 b klasės mokiniai klausėsi literatūros mokytojos Jolantos Patackaitės pasakojimo apie rašytojo vaikystę, gyvenimą ir kelią į kūrybą. Ji daug kalbėjo apie pasakų kūrėjo šlovę bei populiarumą. Penktokai turėjo galimybę pasitikrinti įgytas žinias išspręsdami kryžiažodį. Beje, mokytoja Jolanta Patackaitė kvietė mokinius rasti ir atpažinti, kokia H. K. Anderseno pasaka pavaizduota paveikslėlyje. Mokiniai aktyviai bei noriai atliko mokytojos pavestas užduotis.

Galbūt dar ne visi žinojo  apie Hanso Kristiano Anderseno karpinius, kuriais rašytojas puošdavo namus ar netikėtai pradžiugindavo kokį pašnekovą – ne veltui visad su savimi turėdavo žirkles.

„Keliauti – tai gyventi“, – rašė Hansas Kristianas Andersenas. Išmaišyti visą Daniją, o vėliau ir Europą jam tikrai nebuvo gana. Lankėsi netgi Egipte, Sirijoje, Mažojoje Azijoje. Kažin, ar kuris kitas tų laikų Europos rašytojas keliavo daugiau. Nemažai iš to, ką matė ar patyrė Andersenas, nugulė tekstuose, eilėraščiuose, dienoraščiuose, memuaruose… Ir, žinoma, pasakose. Buvo malonu matyti ir girdėti, kaip 5 b klasės mokiniai skaitė pasakas: „Grambuolys“, „Mergaitė su degtukais“, „Ramunė“, „Paskutinis perlas“, „Skiltuvas“. Po to jie su mokytoja skaitytas pasakas detaliai aptarė.

Platus, spalvingas, kupinas įvairiausių personažų yra Hanso  Kristiano Anderseno pasakų pasaulis, kuriame sudėta išmintis ir tiesa pranoksta deimantus ir perlus. Ir tai skirta ne tik mažiems vaikams, o nuolat augančiam žmogui, nes pakylėja ir primena, iš kokio tulpės žiedo kadaise gimėme.

Netradicinė pamoka praleista puikiai ir turiningai. Mokinių garsiai bei meniškai perskaitytos pasakos garantavo geras emocijas bei įkvėpė visus visuomet tikėtis tik geriausio. Tad niekada nepamirškime pasakų.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė

Nuotraukos mokytojos Jolantos Patackaitės