Netradicinė lietuvių kalbos pamoka „Ar M. Daukšos mintys aktualios ir šiandien?“

2017m. vasario 21 dieną – tarptautinę gimtosios kalbos dieną – Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko netradicinė lietuvių kalbos pamoka, skirta šiai dienai paminėti ir pakalbėti apie Mikalojaus Daukšos mintis bei apie pačią kalbą. Pamokoje dalyvavo 1ga klasės mokiniai ir jų lietuvių kalbos mokytoja Snieguolė Mazaliauskienė, skaityklos darbuotoja Daiva Mikalauskienė bei pavaduotoja Edita Pavasarienė.

Skaityklos darbuotoja pamoką pradėjo kalba apie M. Daukšos pamąstymus ir apie tai, kokia mūsų gimtoji lietuvių kalba buvo svarbi senesniais laikais ir kokia yra mūsų gimtosios kalbos svarba šiandien.

Keli mokiniai skaitė savo paruoštą pranešimą apie šiuolaikinę kalbos vartoseną mūsų gyvenime, kokius žargonus mes vartojame šiandieninėje kalboje ir privertė susimąstyti kiekvieną, ar mes tikrai vertiname savo gimtąją kalbą šiandien? Šis klausimas iškilo ne vienam mokiniui.

Toliau Eglė Baranauskaitė pristatė visos klasės sukurtą ir apibendrintą projektinį darbą „ Ar M. Daukšos mintys aktualios ir šiandien?“. Mokiniai buvo supažindinti su M. Daukšos mintis, gyvuojančiomis iki pat šių dienų ir vis dar įkvepiančiomis tausoti mūsų kalbą ir ją vertinti šiandien. Mes tik dar kartą įsitikinome, koks didis lietuvių kalbos puoselėtojas buvo M. Daukša ir kiek jam tai daug reiškė.  Jis vylėsi, kad ir kiti žmonės pamils lietuvių kalbą ir tai padės išlaikyti lietuvybę.

Taip pat mokiniams buvo pateikta užduotis prisiminti posakius, patarles, žymių žmonių mintis apie kalbą. Mokiniai aktyviai dalyvavo diskusijoje.

Galiausiai mokytoja mokiniams skyrė užduotį atlikti namuose t.y. parašyti rašinėlį, kurio tema „Ar lemta išlikti lietuvių kalbai?“

Šios pamokos tikslas buvo įrodyti, kad kalba yra labai svarbi mūsų gyvenime ir, kaip sakė M. Daukša, „Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą.“

Eglė Baranauskaitė 1ga klasės mokinė