Netradicinė istorijos pamoka „Augu kartu su Laisve“ 5b klasėje, skirta Sausio 13-ąjai

2020 metais sausio 13 d. suėjo trisdešimt metų nuo  įvykių, kai tūkstančiai Lietuvos žmonių, atsiliepę į LR Aukščiausiosios Tarybos kvietimą, atėjo ginti atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės, valstybės Laisvės prie Parlamento ir Radijo ir Televizijos rūmų, Radijo ir televizijos bokšto nuo sovietų karinės agresijos ir perversmą organizavusių vietos komunistinių jėgų.

Apie Sausio 13–osios dienos  įvykius 5b klasės mokiniams, jų tėveliams  nuotolinėje istorijos pamokoje „Augu kartu su Laisve“ prisiminimais dalijosi vilnietis Svajūnas Indriūnas, kuris buvo  1990-1991 m. įvykių aktyvus dalyvis, budėjęs prie Parlamento, matęs specialaus desantininkų būrio brutalius veiksmus prie LRT televizijos pastatų Konarskio gatvėje. Jam tuomet buvo devyniolika metų. Svajūnas Indriūnas  papasakojo apie susirinkusiųjų prie LR Aukščiausios Tarybos rūmų (dabar LR Seimo rūmų) žmonių nuotaikas: ten prie  degančių laužų dainavo dainas, meldėsi, vaišinosi vilniečių pavaišinta  arbata, nuoširdžiai bendravo. Sausio įvykių liudininkas S. Indriūnas matė sovietų tankus, girdėjo jų šaudymą, matė pabirusias langų šukes, girdėjo kaukiančias greitųjų  sirenas ir žinojo, kas įvyko prie Radijo ir televizijos bokšto, informavo apie Sausio 13-osios žuvusius ir sužeistus.

Pamokos svečias Svajūnas Indriūnas noriai atsakė į mokinių ir jų tėvelių užduodamus klausimus, kurių tikrai buvo nemažai.  Pamokoje dalyvavusi mokinės Viltės mama Živilė Gražulevičienė domėjosi, kaip reagavo Svajūno Indriūno tėvai. Penktokei Milenai Rusevičiūtei buvo įdomu sužinoti apie patirtis Sausio įvykiuose, S. Indriūno emocijas. Smiltė Skripkaitė klausė, ar buvo baisu, Matas Burneika domėjosi, ar matė susižeidusį žmogų? Ugnė Goberytė klausė, ar tiesa, kad desantininkai šnekėjo kodais?  Viltė Gražulevičiūtė domėjosi, ar kas nors jam grasino. Sausio 13-osios įvykių liudininkas S. Indriūnas palinkėjo „Augantiems kartu su Laisve“ penktokams branginti Laisvę.

Dėkoju Viltės mamai Živilei Gražulevičienei už iniciatyvą, kurios dėka vyko ši nuotolinė pamoka.  5 klasės vadovėlyje, kaip ir kituose, yra daug teorijos, o gyvo liudininko Svajūno Indriūno dėka sužinojome apie 1991 metų sausio įvykius, kurie  visada išliks mūsų atmintyje, supratome,  kokia galinga tuo metu buvo tautos vienybė.

Dėkoju 5b klasės mokiniams, kurie nuotolinėje pamokoje  dalyvavo  įsisegę neužmirštuolės simbolį, apsigobę trispalve vėliava, pasistatę šalia trispalvę vėliavėlę ir buvo aktyvūs.

Žinau, kad vėliau vykusioje muzikos pamokoje su muzikos mokytoja Laima Jakulevičiene penktokai dainavo dainas apie laisvę ir dalinosi įspūdžiais, išgirstais istorijos pamokoje „Augu kartu su Laisve“ iš gyvo Sausio įvykių liudininko vilniečio Svajūno Indriūno.

Mokytoja Audronė Pileckienė