Nacionalinis konkursas „Praeities stiprybė – dabarčiai“ MES TARP DEŠIMT GERIAUSIŲ

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 2gc klasės mokinių komanda Miglė Čižikaitė, Modesta Janulevičiūtė, Nikoleta Jastiuginova, Erika Saukevičiūtė, Einoras Kelmelis, Matas Budreika ir Augustas Mockevičius, vadovaujami mokytojos Audronės Pileckienės, jau antrus metus dalyvauja nacionaliniame mokinių konkurse „Praeities stiprybė – dabarčiai“, kurio organizatoriai Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas ir Lietuvos istorijos mokytojų asociacija.

Mūsų komandos tikslas domėtis rezistencijos judėjimu ir jo įamžinimu Lazdijų krašte bei daugiau sužinoti apie tipinius atminimo ženklus ir jų pastatymo aplinkybes.

Komanda atliko tiriamąjį – kūrybinį darbą, surado tipinius atminimo ženklus, pastatytus Lazdijų krašte, nustatė tikslias ženklų geografines koordinates, išsiaiškino priežastis, kodėl būtent šiose vietose jie buvo įrengti, susitiko su vietos gyventojais – Laisvės kovų dalyviu kanauninku Gvidonu Dovydaičiu ir Bagdononių kaimo gyventoja Monika Babarskaite – Daugirdiene, sukūrė ir pateikė kūrybinio – tiriamojo darbo videomontažą „KVĖPUOJU LAISVE…“.

Antrąkart dalyvauti konkurse mus paskatino istorijos mokytoja, o šiuos objektus pasirinkome todėl, kad tai buvo puiki proga realiai pamatyti, kur Lazdijų krašte stovi tipiniai atminimo ženklai, sužinoti, kaip mūsų gimtinėje įamžintas partizanų atminimas, bei pasidomėti, kas ir kam juos statė, surasti dar gyvų, praeitį menančių liudininkų, kurie prisimena tas tragiškas Lietuvos dienas, ir išgirsti, ką jiems teko tuo laikotarpiu išgyventi.

Esame pirmieji Lazdijų krašto istorijoje suradę ir aplankę visus šiuos atminimo ženklus (iš viso jų Lietuvoje yra 355, Lazdijų krašte 9), išsidėsčiusius maždaug 130 kilometrų ruože. Mes nepabūgome žiemos šalčio ir ekstremalių gamtos sąlygų. Atkakliai ir entuziastingai 4 dienas (13 valandų, arba 780 minučių) dalyvavome tipinių atminimo ženklų paieškose. Keliaudami Lazdijų rajono partizanų kovų ir žūties vietomis, supratome ir įvertinome kasdienį partizanų gyvenimą tomis sudėtingomis Lietuvai sovietų okupacijos sąlygomis, neišvengiamą slapstymąsi atokiuose vienkiemiuose ir bunkeriuose. Galiausiai visą surinktą informaciją sudėjome į vaizdo įrašą „KVĖPUOJU LAISVE…“, kad kiti žmonės ir ateinančios kartos galėtų jį pamatyti ir sužinoti apie tipinius atminimo ženklus Lazdijų krašte.

Norime padėkoti Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijai, Lazdijų rajono savivaldybei ir  gen. Adolfo Ramanausko – Vanago šaulių 104  kuopos Lazdijų rajone vado pavaduotojui Kęstučiui Pileckui už mūsų išvykoms suteiktą transportą. Taip pat dėkojame Laisvės kovų muziejaus vyr. muziejininkei Irinai Radvilavičienei, kurios padedami greičiau suradome tipinius atminimo ženklus.

Mūsų komanda savo sukurtu filmu „KVĖPUOJU LAISVE…“ skelbia žinią, kad kvėpuoti Laisve – tai skleisti gėrį, o gėris ir yra Tautos didvyrių, kurie neatsirado iš niekur, įamžinimas.

2gc klasės komanda džiaugiasi rezultatais (komandos darbas pateko tarp 10 nacionalinio mokinių konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ geriausiųjų) ir nori pakviesti susipažinti su filmu „KVĖPUOJU LAISVE..“  interneto svetainėje lzinios.lt, aktyviai balsuoti, nes dabar tik nuo jūsų priklausys, ar mūsų darbas pateks tarp trijų geriausiųjų!

Erika Saukevičiūtė, Modesta Janulevičiūtė, Nikoleta Jastiuginova,
Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos