Mokytoja Asta Eidukaitienė parodai pristatė 113 pašto vokų

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia senų vokų  paroda „Iš praeities“, skirta Tarptautinei pašto dienai, kuri buvo minima spalio 9 d.

Parodoje eksponuojami sovietmečiu ir nepriklausomos Lietuvos metais įvairioms progoms  išleisti vokai. Galiu pasidžiaugti, jog vokus parodai pristatė chemijos mokytoja – kolekcininkė Asta Eidukaitienė. Dauguma žmonių gautus vokus išmeta, o mokytoja juos saugo tėvų namuose. Pedagogė visa galva pasinėrusi į kolekcionavimo sūkurį. Pasak jos, kolekcionavimas padeda susipažinti su istorija bei išlaikyti ryšį su praeitimi.  Šįkart mokytoja iš viso parodai pristatė 113 pašto vokų, Deja, dėl vietos stokos parodai buvo atrinkti tik 28.

Įvairiomis progomis buvo siunčiami vokai, į kuriuos dėdavo atvirukus, laiškus. Skaitykloje galima susipažinti su sovietmečio laikų bei nepriklausomoje Lietuvoje išleistais vokais, kuriuose atsispindi svarbiausios to laikmečio istorinės datos bei įvykiai. Estetinė voko pusė buvo kuriama dailininkų ir palaikė to laikmečio idėją. Vokų viršelius diktavo istorinė situacija. Reikia paminėti, jog sovietmečiu religinės šventės oficialiai buvo uždraustos, todėl ir kalėdinių vokų leidyba buvo neleistina. Taigi, sovietiniu  periodu vokai dažnai turėdavo rusiškus užrašus su pavadinimais „S novym učebnym godom“, „50 Oktebr“, „XXX Pervenstvo CCCR“,  „8 Marta“, „C Novym godom“ ir kt.

Širdis suvirpa pamačius vokus su Lietuvos didžiųjų miestų senamiesčių fragmentais, įvairiomis gėlėmis, puokštėmis. Beje, parodoje gausu su sportu, olimpinėmis žaidynėmis susijusių vokų.

Nuo 1990 m. prasidėjo naujas Lietuvos pašto ir plėtros laikotarpis. Nepriklausomos Lietuvos vokuose dominuoja Lietuvos simboliai, istorinės asmenybės bei tautinė ornamentika. Taigi, vienas iš įsimintiniausių pašto vokų  – su užrašu Vasario 16–ajai. Šio voko dešiniajame kampe priklijuoti 3 pašto ženklai, kuriuose pavaizduotas Lietuvos Respublikos herbas Vytis. Po herbu – užrašas „Lietuva“, kitoje voko pusėje – išleidimo  metai (1991 m.), spausdino „Spindulio“ spaustuvė, dailininkė V. Skabeikienė.

Parodoje galima pamatyti ypatingai mums brangų voką, liudijantį Popiežiaus Jono Pauliaus II vizitą Lietuvoje 1993 m. Dailininkas J. Zovė.

Joje eksponuojami pašto vokai išties labai meniški, įdomūs,  gražūs bei originalūs, atspindintys to laikmečio istorines datas, įvykius, šalies kultūros objektus. Nes čia kiekvienas eksponatas turi savo istoriją.

Apie Lietuvos  ir Lazdijų pašto istoriją žinome labai nedaug. Todėl gimnazijos skaitykloje parengtas stendas, padėsiantis  prisiminti senosios arklių pašto stoties istorinius pėdsakus bei Lazdijų pašto įkūrimo tam tikrus fragmentus.

Kviečiu aplankyti parodą, prisiminti pašto istoriją, surasti seniausią bei išrinkti gražiausią voką. Paroda veiks iki lapkričio 9 d.

Daiva Mikalauskienė