Mokiniai ir mokytojai per edukacinę pamoką išbandė Origami techniką

Lapkričio 19 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko neįprastas  edukacinis origami užsiėmimas „Menas iš popieriaus“. Jame dalyvavo specialiųjų klasių mokiniai su mokytojomis bei auklėtojomis.  Užsiėmimą vedė Dainavos krašto amatininkė, menininkė ir tautodailininkų asociacijos narė Edita Šeštokaitė.

Edukacinės pamokos pradžioje šių eilučių autorė pristatė talentingą ir  darbščią menininkę, trumpai nušviesdama jos gyvenimo bei kūrybos kelią.

Edita Šeštokaitė kilusi iš Lazdijų rajono, Kučiūnų seniūnijos. Šiuo metu gyvena Alytuje, dirba siuvykloje.  Menininkė per trumpą laiką yra įvaldžiusi įvairias rankdarbių technikas: dekupažą, karoliukų vėrimą, mezgimą, nėrimą, siuvimą, senų knygų restauravimą ir, aišku,  didingąjį origami. Pomėgis lankstyti atsirado daugiau nei prieš 10 metų žiūrint per TV talentų laidą. „Kaip pamačiau gražius lankstinius, buvau priblokšta“, – atviravo menininkė. Tada naršydama internete, rado daug informacijos, pasižiūrėjo daug pavyzdžių ir taip gimė pirmasis kūrinys – didelė gulbė. Pirmoji gulbė „užkabino“ taip, kad Edita kiekvieną vakarą grįžusi iš darbo lanksto. Keletą metų popierių karpė žirklutėmis, vėliau tam tikslui įsigijo specialią popieriaus pjaustyklę. Ji yra itin patogi naudojimui, kadangi ant pagrindo yra liniuotė ir popieriaus formato atžymos. Vienam origamiui išlankstyti Editai tenka sugaišti vieną ar net kelis vakarus. Kaip popieriaus lapą paversti gulbe, saldainine ar vaza, reikia gerai perprasti pačiai. Svarbiausia – turėti idėją ir išmanyti lankstymo iš popieriaus perteikimo būdus bei konstravimo principus.

Menininkė origami darbelius mielai dovanoja draugams, pažįstamiems, artimiesiems, nemažai jų iškeliavę ir į užsienį. Kiekvienu savo darbu kūrėja labai džiaugiasi, nes jos originaliais darbais draugai puošia lentynas namuose. Daugelyje įstaigų ant stalų puikuojasi  nuostabūs Editos origami lankstiniai.

Origami. Nedaug žodžių. Tačiau jis skamba kaip originali popieriaus lankstybos sistema, kaip rankų darbo žaidimas. Tai japoniškas lankstymo menas.

Šio užsiėmimo „Menas iš popieriaus“ tikslas – skatinti mokinius domėtis menu ir kurti.

Užsiėmimo metu Dainavos krašto menininkė Edita Šeštokaitė jausmingai papasakojo origamio istoriją bei pristatė savo darbelius. Mokiniai bei mokytojai žavėjosi išradingai origami būdu iš popieriaus išlankstytomis vazelėmis, pintinėlėmis, gulbėmis.

Išklausę teorinę dalį, mokytojai su mokiniais buvo pakviesti  įgytas žinias pritaikyti praktikoje. Užsiėmimo dalyviai, pasitelkę į pagalbą visas reikalingas priemones, suskubo lankstyti paprastą pieštukinę. Tačiau su kiekviena naujai sukurta figūra lankstymo sudėtingumo lygis vis augo. Edukacinio užsiėmimo metu mokiniai bei mokytojai atliko daug funkcijų: žaidimo, dekoravimo bei kūrybiškumo.  Taip jie mokėsi kantrybės ir nuoseklumo. Tai buvo tarsi pirmasis žingsnis link techninės kūrybos. Origami techniką išbandę mokiniai bei mokytojai sakė: ,,Tai pakankamai kruopštus, nuostabus,  puikus laisvalaikio praleidimo būdas, padėsiantis atskleisti kiekvieno dalyvio kūrybinį potencialą“.

Kūrybinių dirbtuvių pabaigoje edukatorė Edita Šeštokaitė padėkojo visiems užsiėmimo dalyviams už begalinę kantrybę bei ištvermę ir įteikė kiekvienam savo rankomis išlankstytą vazelę.

Daiva Mikalauskienė
                                           Nuotraukos Živilės Klimienės, Editos Šeštokaitės