Lazdijų krašto muziejuje vyko edukacinė pamoka, skirta Knygnešio dienai paminėti

Kovo  3 d. Lazdijų krašto muziejuje vyko edukacinė pamoka, skirta lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiui bei Knygnešio dienai paminėti. Pamokoje dalyvavo Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 5, 7 ir 10 klasių mokiniai kartu su projektų vadove Giedre Stankevičiene bei  bibliotekininkėmis Laima Vaicekauskiene ir  Daiva Mikalauskiene.

Atvykusius mus labai maloniai pasitiko muziejininkės Vilma Busilaitė ir Ineta Straigytė. Jos labai įdomiai bei išsamiai supažindino moksleivius su nedidele mūsų tautos istorijos atkarpėle – spaudos draudimu, knygnešių, slaptųjų mokyklų veikla bei tautos kova už gimtąjį žodį ir raštą.

Mokiniai susidomėję klausėsi pasakojimo apie ypatingą knygnešį – knygnešių karalių  Jurgį Bielinį,  kuris metai iš metų keliavo ir keliavo, niekur nesustodamas, gabendamas knygas per visą Lietuvą. O kovo 16 – osios diena pasirinkta įamžinti Knygnešio dieną todėl, kad tądien gimė šis legendinis knygnešys.

Edukacinės pamokos metu prisiminėme ir garsiausio  Dzūkijos krašto knygnešio  Jono Kaluškevičiaus gyvenimą, jo nueitą prasmingą kelią bei didelius darbus.

Vėliau mokiniai žiūrėjo J. Trukano režisuotą filmą „Knygnešys“, kuriame vaizduojamas žilas knygnešys – Mažvydas, kuris stengiasi nugabenti knygas į Varnius vyskupui bei knygnešystės pradininkui Motiejui Valančiui.

Didelis iššūkis mokiniams buvo perskaityti lietuvišką tekstą rusiškais rašmenimis – graždanka bei tekstus iš senų maldaknygių.

Pamokos pabaigoje visi mokiniai įniko į testų sprendimus, kuriuos paruošė muziejininkės.

Tai – prasminga pamoka, leidusi moksleiviams geriau pažinti lietuvių tautos drąsą ir pasiaukojimą dėl savo gimtosios kalbos, dėl lietuviško rašto apsaugojimo ir išsaugojimo.

Didelis ačiū muziejininkėms Vilmai ir Inetai, kurios mums leido dar kartą prisiliesti prie svarbių gyvos istorijos puslapių.

Daiva Mikalauskienė