Lazdijiečiai Justas Dulskas ir Matas Budreika 24-ojo nacionalinio konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ finalininkai

2019 metų balandžio 18 d.  Rukloje, Jonavos rajone, Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotajame pėstininkų batalione, vyko 24-ojo nacionalinio konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“  finalas. Kovoti dėl geriausio žinovo vardo susirinko  trisdešimt vyresniųjų klasių mokinių ir jų mokytojų  iš  Joniškio, Panevėžio, Šiaulių, Kauno, Kalvarijos, Lazdijų, Alytaus, Garliavos Kėdainių, Tauragės, Kaišiadorių, Kretingos, Palangos, Utenos, Telšių r., Raseinių r. gimnazijų.

Dėl teisės patekti į šį finalą spręsdami sudėtingą testą internetu varžėsi daugiau nei 200 mokinių. Prieš tai jie praėjo atranką savo mokyklose. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokinių atranka vyko  rudenį, kai mokiniai Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje dalyvavo  viktorinoje „Pažink Lietuvos kariuomenės istoriją“. Viktorina buvo skirta Lietuvos Kariuomenės dienai. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai, norėdami pažinti Lietuvos kariuomenės istoriją, jau šešeri metai bendrauja ir bendradarbiauja su Kalvarijos gimnazija. Trys mokiniai, Matas Budreika (4gc kl.), Justas Dulskas (3 gc kl.), Ignas Simanynas (4ga kl.),  viktorinoje surinkę daugiausiai taškų, pateko į II etapą ir kovo 20 dieną internetu atsakinėjo į klausimus. Po šio turo  M. Budreika ir J. Dulskas, surinkę nemažiau kaip 24 taškus, pateko į finalą.

Konkursas „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ šiemet vyko jau 24-ąjį kartą. Per visus konkurso gyvavimo metus jame dalyvavo keli tūkstančiai mokinių iš visos Lietuvos. Idėja organizuoti konkursą „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ gimė 1995 m. tuometinės Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) štabe. Konkursu siekiama skatinti jaunimą domėtis ne tik Lietuvos istorija, bet ir atkreipti dėmesį į kariuomenės vaidmenį Lietuvos valstybės raidai, sekti šalies saugumo politikos aktualijas. Taip pat siekiama ugdyti jaunimo pilietiškumą, pasididžiavimą savo valstybe ir kariuomene. Konkursą organizuoja Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė

Konkurso partneriai – Kauno technologijos universitetas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.Konkurso klausimyną parengė ekspertų komisija, vadovaujama Krašto apsaugos ministerijos Tarptautinių ryšių ir operacijų grupės patarėjo Vaido Augūno.Komisijoje taip pat dirbo  Deividas Šlekys, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos Karo akademijos Politikos mokslų katedros docentas; Mindaugas Nefas, Vilniaus šv. Kristoforo mokyklos istorijos mokytojas; Karolis Zikaras, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Pilietiškumo ugdymo skyriaus vedėjas; plk. ltn. Eugenijus Lastauskas, Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotojo pėstininkų bataliono vadas; vyr. ltn. Donatas Kūlokas, Karinių oro pajėgų štabo atstovas; kpt. Vytis Ščiukas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono Sunkiosios ginkluotės kuopos vadas.

Linkėdamas dalyviams aštrios kovos, naujų pažinčių ir draugystės užmezgimo, Lietuvos kariuomenės Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotojo pėstininkų bataliono vadas plk. ltn. Eugenijus Lastauskas sakė: „Linkiu jums ne tik šiandien, šiame konkurse, bet ir gyvenime viską atlikti su užsidegimu ir aistra. Sėkmė gyvenime – darbo rezultatas. Tai, kad jūs jau esate čia, finale, jūs jau daug laimėjote.“

Konkurso dalyviai ne tik varžėsi dėl geriausiojo karybos žinovo vardo, bet ir, papietavę karinėje valgykloje, turėjo laiko susipažinti su Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotojo pėstininkų bataliono karine aplinka, pabendrauti su kariais ir pamatyti jų gyvenimo ir tarnybos sąlygas. Tai pat jie apžiūrėjo pėstininkų ginkluotę ir turėjo galimybę pavažiuoti su šarvuočiais M113.

Ir nors iki prizinės vietos pritrūko lazdijiečiams kelių taškų, jie džiaugėsi. Pasidžiaugti turime kuo, nes pirmą kartą šio konkurso istorijoje konkurso finale varžėsi net du lazdijiečiai- M. Budreika ir J. Dulskas. M. Budreika praėjusio, 23 konkurso, III vietos laimėtojas, o J. Dulskas dalyvavo pirmą kartą. Po atkaklios kovos finale Justas Dulskas liko ketvirtas, o Matas Budreika –šeštas. Konkurso nugalėtojai ir jų mokytojai buvo apdovanoti  piniginiais prizais, atminimo dovanomis. Specialūs prizai – planšetiniai kompiuteriai, kuriuos skyrė Darius Savolskis, buvęs konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ dalyvis, buvo įteikti 4-6 vietą užėmusiems mokiniams.

Konkurso dalyviai dėkoja Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos administracijai ir Kalvarijos gimnazijai už suteiktą galimybę dalyvauti konkurso finale Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotajame pėstininkų batalione Rukloje, Jonavos rajone.

Audronė Pileckienė
Istorijos mokytoja