„Lašelio kelionė“

„Vanduo! Tu neturi nei skonio, nei spalvos, nei kvapo, tavęs neįmanoma aprašyti, tavimi mėgaujasi, nežinodami, kas tu toks. Negalima pasakyti, kad tu reikalingas gyvenimui, tu pats gyvenimas. Tu pats didžiausias turtas pasaulyje”(A.de Sent Egziuperi).

5-ose klasėse nagrinėjant skyrių „Vanduo“, mokiniai sužino apie vandens  būsenas, savybes, kodėl kai kurie daiktai gali plūduriuoti, o kiti skęsta. Vandenyje tirpsta daug kietųjų, skystųjų ir dujinių medžiagų, vandens apytakos ratas įrodo, kad be vandens nebus gyvybės.

Apie vandenį mokiniai žino daug, pavyzdžiui, kiek vandens suvartojama buityje ir kaip taupyti vandenį, žino ir apie vandens reikšmę įvairiems organizmams.

O TU, AR ŽINAI, KAD

– Gėlo vandens ištekliai žemėje sudaro 3.6 % bendrų išteklių. Ledas – gėlo vandens šaltinis.

– Kasmet užteršiama 600-650 km3 vandens.

– 200 tūkstančiuose tonų okeano vandens yra apie 1 g aukso.

– Nevėžis ir Neris – labiausiai užterštos Lietuvos upės.

– 85% Žemės vandens yra vandenynuose.

– 1 l  vandens virsdamas ledu sušildo 10 C 2500 l  oro.

– Be vandens žmogus gali išgyventi 3 dienas, be maisto – 30-50 dienų.

– Žmogaus organizmui kasdien reikia 1.5-2 l  vandens.

– Medžiagos organizme pakinta, jei netenka 12-15 % vandens, jei organizmas netenka 25% vandens – žūva.

– Skystas vandenilis – lengviausias skystis, 14 kartų lengvesnis už vandenį.

– Visą vandenį Žemėje tolygiai paskirsčius, susidarytų 4 km gylio Pasaulinis vandenynas.

PATARIMAI:

– Pradėdami dieną, kiekvieną rytą išgerkite stiklinę vandens.

– Gerkite 15 minučių iki valgio ir vieną valandą po valgio dėl geresnio virškinimo.

– Tarp pusryčių ir pietų išgerkite mažiausiai dar dvi stiklines vandens.

– Tarp pietų ir vakarienės – dar dvi, ankstų vakarą – dar vieną stiklinę vandens.

– Reguliariai maudykitės.

– Išmokite naudoti vandenį kaip gydymo priemonę (hidroterapija) daugelio įprastų negalavimų gydymui.

VANDENS REIKŠMĖ ŽMOGUI:

Mūsų sugebėjimas naudingai ir laimingai gyventi yra tiesiog susijęs su mūsų išgeriamo vandens kiekiu. Dauguma geriame nepakankamai vandens. Troškulys, kurį jaučia žmogus, nėra tikslus mūsų kūnui reikalingo vandens kiekio indikatorius. Nors beveik visi gyvūnai, vos tik gavę galimybę atsigerti iki soties, atstato savo vandens poreikius po vandens stygiaus periodo, tačiau žmogus atstato tik apie 2/3 savo poreikio, todėl reikia prisiversti gerti, kad būtų galima gauti likusį trečdalį.

Vanduo yra viena iš pačių geriausių profilaktinių priemonių, kurias jūs galite naudoti, kad būtumėte sveikas ir žvalus. Nepakankamas vandens keikis gali sukelti depresiją, irzlumą, pūslės funkcijų sutrikimus, dehidrataciją, kraujo krešulių atsiradimą ir netgi pažeisti kraujo indų sieneles.

Gerkite švarų, vėsų, gaivų vandenį. Venkite gazuotos sodos, įvairių „kolos”  gėrimų, kurie tik užteršia vandenį cukrumi ir cheminiais stimuliatoriais.

VANDENS KIEKIS ŽMOGAUS KŪNE (%):

Galvos smegenyse –  83.3

Kraujyje – 79.3

Raumenyse – 76

Griaučiuose – 22

Prakaite – 99.5

Ašarose – 98.5

Dantų emalyje – 0.2

Žmogaus kūne – 75

5c klasės mokiniai rašė rašinėlius „Lašelio kelionė“ keletą iš jų siūlau paskaityti – tai gražiausi rašinėliai.

Gintutė Durtinevičienė, biologijos mokytoja metodininkė