KNYGOS „SAULĖLYDIS“ ILIUSTRACIJŲ PARODA

Nuo gegužės 16 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje pradėjo veikti žymios tautodailininkės  Dianos Lukošiūnaitės knygos „Saulėlydis“ (jos autorė Ona Alesiūtė–Bleizgienė) iliustracijų paroda.  Tai – jau antroji šios menininkės karpinių paroda gimnazijoje.

Norėdama plačiau supažindinti su knygos „Saulėlydis“  iliustracijų paroda, trumpai pristatysiu jos autorę Ona Alesiūtę–Bleizgienę. Mokytoja lituanistė, garsi kraštotyrininkė, poetė bei tautosakininkė Ona Alesiūtė–Bleizgienė yra išleidusi ne vieną  poezijos bei tautosakos knygą. 2015 m. ji  išleido naują poezijos rinktinę „Saulėlydis“. Savo eilėraščiuose poetė apmąsto žmogaus gyvenimo saulėlydžio prasmę, kuris  užburia didinga ramybe.  Mokytojos posmuose spinduliuoja meilė gimtinei, gėris, išaukštinamas gimtosios kalbos grožis. Onutė sukūrė daug gražių eilėraščių, o tautodailininkė Diana Lukošiūnaitė juos gražiai iliustravo – „sudėjo“ ant balto popieriaus lapo, o iš spalvoto popieriaus iškarpė karpinius – iliustracijas knygai. Beveik prie kiekvieno karpinio yra eilėraščio ištrauka, pagal kurią darytas karpinys. Karpytoja Diana Lukošiūnaitė sako, kad iliustruoti eilėraščius jai buvo labai sunku, nes sukurtuose poezijos posmuose betarpiškai išreikšti nuoširdžios, atviros, jausmingos, lyriškos, trapios bei švelnios meilės  jausmai, vienijantys žmogų su Dievu.

Pasak pašnekovės menininkės, abstrakciją perteikti karpinyje yra gana sudėtinga, todėl  karpydama naudoja įvairias geometrines figūras, savitas formas,  ornamentus bei ženklus. Be galo daug laiko užima siužeto parinkimas ir piešinio kompozicija.

Dianos Lukošiūnaitės karpiniuose užkoduota gamtos poezija. Medžiai, augalai, paukščiai ir gyvūnai yra vieni iš svarbiausių jos kūrybos objektų. Tautodailininkės darbai žavi puikia atlikimo technika, kompozicija bei estetika. Kiekvienas iškarpytas paveikslas skleidžia malonumą, kaip ugnis spinduliuoja šilumą.

Kūrybinga bei visur spėjanti tautodailininkė yra knygelių vaikams bendraautorė bei dailininkė: su L. Černiauskiene sudarė ir iliustravo „Metų ratas. Pavasaris“. Kitą L. Černiauskienės knygelę „Bitutės Zuzės nuotykiai“ iliustravo piešinėliais, maketavo ir iliustravo logopedės N. Kazlauskienės pratybų knygelę „Mano vaikas kalba“, A. Raugailaitės „Merkininkiškių pasakojimai“. Tautodailininkės  karpiniais iliustruota ir LNRS narės A. Grėbliūnienės poezijos rinkinys „Akių ramybės ežere“. O. Alesiūtės–Bleizgienės eilėraščių rinktinė  „Saulėlydis“ –  tai 4–oji menininkės iliustruota knygelė. Tautodailininkė Diana Lukošiūnaitė  pati pasiūlė Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje surengti šią parodą, kad mokiniai susipažintų ir sužinotų, kaip knygose atsiranda iliustracijos. Nuostabios menininkės iliustracijos tikrai visus maloniai nustebins. Paroda veiks iki birželio 30 dienos.

Daiva Mikalauskienė